Okresy koniunktury giełdowej nie rozkładają się równomiernie w czasie, ciekawe natomiast, że podlegają pewnym prawidłowościom.

Jedną z nich jest „Sell in may and go away” , która wskazuje, że okres od maja do października to najgorszy okres dla giełd. Ma to statystyczne uzasadnienie, co pokazuje poniższa statystyka dla indeksu S&P500:

Jak widać tylko średnio 1,5% można było zarobić w historii indeksu w okresach maj-październik i ten efekt jest trwały od lat. A że mamy za chwilę listopad, to zwrócę uwagę, że ten 6-cio miesięczny okres do kwietnia jest w historii najlepszy ze średnim zwrotem 7%.

Zrobiłem takie zestawienie dla WIG20, ale tylko w najbardziej interesującym zakresie – stóp zwrotu. Wygląda ono jak poniżej:

Jak widać i u nas okres maj-październik to najsłabsze 6 miesięcy i lepiej było w tym czasie trzymać lokaty. Ciekawe, że powtarza się prawidłowość taka sama jak w USA.

Natomiast w najlepszych 6 miesiącach mamy małe przesunięcie. Listopad-kwiecień jest na 2 pozycji. Najlepsze zwroty osiągnąć można było w historii zaczynając miesiąc wcześniej, czyli w październiku i zyskując niemal 2 razy tyle. Nie ma oczywiście żadnej gwarancji, że takie sekwencje powtórzą się w przyszłości.

Jedna uwaga na koniec. Do obliczeń WIG20 użyłem danych od 1998 roku, gdy giełda uzyskała płynność. Wcześniejsze dane mocno wykrzywiają te dane, pokazując 5 razy wyższe zwroty z powodu szalonych miesięcy giga hossy z 1993 roku. Po odcięciu tych niepłynnych lat mamy to, co w tabeli powyżej.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.