Wykres dnia: Dwa lata hossy

W poniedziałek minie dwa lata od dołka bessy wyznaczonego przez WIG20. W szczycie obecnej hossy indeks znalazł się 94 procent od dołka w rejonie 1337,71 pkt., więc ostatnia korekta nie dziwi, ale ma jednocześnie kontekst, który zaczyna sprzyjać bykom – zredukowanie odchylenia od innych indeksów.


Sam fakt, iż dołek bessy na wykresie WIG20 został wyznaczony w tym samym czasie przez DAX-a, S&P500 i Nasdaqa Comosite zmusza do szanowania korelacji między rynkami. W istocie, S&P500 i Nasdaq  wyznaczyły dołki ostatniej bessy tego samego dnia, co WIG20, gdy DAX maszeruje na północ od finałowej sesji września 2022 roku. W kolejnych miesiącach WIG20 wykazywał się z większą dynamiką ruchu, który w maju bieżącego roku wyniósł indeks na szczyt dotychczasowej hossy na poziomie 2600,52 pkt., co dało zwyżkę o 94 procent w ledwie 19 miesięcy. Hossa stale owocuje też wzrostem WIG20 o blisko 70 procent.

Wykres poniżej z serwisu stooq.pl pokazuje, iż w ostatnich tygodniach rynek jest relatywnie słabszy wobec wspomnianych benchmarków. Nasdaq Composite już wyprzedza WIG20 zwyżką w dwa lata o blisko 76 procent, gdy S&P500 zyskuje 62 procent. Wreszcie niemiecki DAX rośnie o blisko 59 procent i przeszło 63 procent od dołka bessy wyznaczonego 30 września 2022 roku. Można powiedzieć, iż mechanizm powrotu do średniej zdaje się likwidować „lukę optymizmu”, z jaką rynek warszawskich blue chipów operował w ostatnich 2 latach.

Całość sumuje się w układ, w którym kontynuacja hossy na świecie powinna sprzyjać kontynuacji hossy w Warszawie. Nawet jeśli WIG20 nie będzie już zawstydzał świata siłą obecnego rynku byka i kontynuował swoją relatywną słabość wobec otoczenia z kilkunastu ostatnich tygodni, dobra postawa giełd bazowych będzie czyniła trzeci rok hossy w Warszawie częścią szerzej całości. Zwyżka o 60 procent stanie się w pewnym sensie standardem granym nawet przez tak nudny indeks, jak DJIA rosnący dziś o około 50 procent.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.