Nadchodzi długo oczekiwany dzień przez inwestorów całego świata – w najbliższą środę 18 września Fed zadecyduje być może o pierwszym cięciu stóp procentowych w tym cyklu.
Pivot, czyli przejście do polityki podnoszenia do obniżania stóp, jest wg rynku przesądzony, oczekiwane jest cięcie w wysokości 0,25 pp, choć ciche nadzieje sięgają i 0,5 pp. Rynki już wielokrotnie ten fakt zdyskontowały w cenach aktywów, pomimo tego zrobią to ponownie po decyzji.
Cięcie powinno z założenia pomóc spółkom obniżyć koszty, a w takim razie przełoży się to dalej na wzrosty ich kursów. Nie zawsze tak było, o czym świadczy poniższy wykres. Pokazuje on zmiany indeksu S&P500 12 miesięcy po takim pierwszym cięciu w danym cyklu:
Jak czytać ten wykres:
Czerwone słupki pokazują 12-miesięczną zmianę indeksu w sytuacji, gdy jednocześnie pojawiła się w gospodarce amerykańskiej recesja.
Niebieskie słupki pokazują 12-miesięczną zmianę indeksu w sytuacji, gdy recesji nie było.
Czerwone małe romby wskazują o ile maksymalnie obsunął się indeks w ciągu tych 12 miesięcy poniżej poziomu z dnia decyzji.
Średnie z tych 12 -miesięcznych zmian są dodatnie : +11% i +8%, ale to nie oddaje w pełni tego obrazu.
Na przykład cięcia w 2001 i 2007 przyszły za późno i wprowadziły przez to panikę na rynkach, mieliśmy wówczas w istocie do czynienia z krachami na giełdach.
Poza tym nawet jeśli kolejne 12 miesięcy było pozytywne dla indeksu, potrafił on sporo spaść w międzyczasie. Np. w 2019 obsunął się aż o 25%, czyli wpadł w techniczną, choć krótką bessę.
Tym razem recesja póki co nie jest spodziewana, choć nigdy nie ma co do tego pewności, można więc oczekiwać niebieskiego słupka. Tylko raz, w 1976 roku taki niebieski słupek skończył się na minusie, ale zawsze dochodziło do jakiegoś obsunięcia.
—kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.