Sierpniowa zwyżka DJIA i wakacyjne miesiące w wykonaniu indeksu doskonale pokazują zmianę nastrojów na rynku. W sierpniu DJIA konsekwentnie poprawiał historyczne maksima na poziomie zamknięcia sesji, by finalnie wykreślić ATH i zamknąć miesiąc zwyżką większą niż Nasdaq Composite.
Wakacyjne zachowanie indeksu czasami uznawanego za przestarzały, doskonale pokazuje układ sił na rynku, który zdominował ostatnie miesiące. Wcześniejsze, mocne odchylenie się spółek technologicznych od rynku znalazło korektę, którą pożywiły się inne sektory rynku. Opisane zachowanie rynku dobrze oddaje wykres dwunastomiesięczny S&P500, Nasdaqa Composite i DJIA. W tym ujęciu DJIA ominęła przedwakacyjna hossa, gdy wakacyjna korekta obeszła się z indeksem bardzo delikatnie. W istocie, nawet na wykresie z serwisu stooq.pl można dostrzec, iż od początku korekty Nasdaqa, DJIA posilał się słabością indeksów zdominowanych przez spółki technologiczne.
W efekcie, DJIA zakończył dwa letnie miesiące imponującą zwyżką o 6,25%, gdy w tym samym czasie S&P500 przesunął się o 3,44%, a Nasdaq Composite spadł o 0,11%. Pytaniem na finałowe cztery miesiące roku staje się, czy DJIA ma szansę podtrzymać ten okres relatywnej siły wobec rynku mierzonego indeksem S&P500? Osobiście skłaniam się do tezy, że letnia korekta w sektorze technologicznym stanie się raczej okazją do zakupów i właśnie sektor technologiczny będzie lokomotywą pchającą indeksy na nowe, historyczne maksima, a DJIA wróci do swojej roli nieco zapomnianej średniej, która zwykle nie wzbudza większych emocji.
Źródło: stooq.pl
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.