Nie mylić poglądów z inwestycjami

Kampania prezydencka w USA oferuje ciekawe zwroty akcji. Mieliśmy już krótki epizod z Trump Trade na rynkach akcji, który miał być spowodowany pewną wygraną byłego prezydenta po katastrofalnej debacie obecnego prezydenta. Trump Trade miał również swoje pięć minut na rynku krypto, gdy kandydat na prezydenta wystąpił przed zwolennikami kryptowalut prezentując się jako zwolennik bitcoina. Efektem jest polityzacja dyskusji o inwestycjach, która może być szkodliwa dla zysków w przyszłości.

Nie będzie dużą przesadą postawienie tezy, iż kryptowaluty mają w sobie element, który przyciąga ludzi o pewnych poglądach politycznych. Marzenie o pieniądzu wolnym od wpływu polityki i banków centralnych jest stare, jak stara jest świadomość psucia pieniądza. Dlatego równie stare jest marzenie o pieniądzu, który zachowuje wartość niezależnie od tego, jak kształtuje się inflacja. Był czas, gdy rolę uniwersalnego gwaranta przechowywania wartości pełniło złoto, ale dane nie chcą potwierdzać tej tezy.

Bitcoin i jego klony miały być nowym złotem, który będzie niezależny od tych wad. Szybko jednak okazało się, że cyfrowe aktywa mają inną wadę w postaci wysokiej zmienności, którą niektórzy zdają się mylić z płynnością. W efekcie, wiara w kryptowaluty przegrywa z matematyką. Jeśli coś potrafi szybko spaść o trzydzieści procent, to starczą trzy pomyłki z rzędu i zostajemy bez szans na odrobienie strat, bo negatywne zmiany procentowe w portfelu przesądzają o porażce.

Przykład: powiedzmy, że ktoś kupił BTC za 1000 złotych i zrealizował stratę portfela przy 700 złotych. Przy kolejnym zakupie za 700 i spadku o 30 procent z początkowego 1000 robi się już 490 złotych. Kolejna pomyłka lokuje nas z kapitałem zmniejszonym do 343 złotych. Powrót do 1000 złotych wymaga zwyżki portfela o przeszło 190 procent. Dla przypomnienia, BTCUSD w doskonałym dla siebie 2024 roku zyskuje w perspektywie year-to-date ledwie 40 procent. Inaczej mówiąc, jeśli nie wydarzy się cud, pieniądze w powyższego przykładu nie będą już odrobione.

Ktoś może powiedzieć, że powyższe wyliczenia są przesadzone, ale po fzie Trump Trade BTCUSD  spadł w ledwie kilka dni z okolic 70000 w rejon 50000, co daje stratę o przeszło 28 procent. Problem nie jest zatem sztuczny, ale aktualny. Jestem przekonany, że na rynku są osoby, które mają za sobą właśnie takie zderzenie ze zmiennością. Myślę nawet, że są tacy, którzy powyższe wahnięcie o 28 procent „przeżyli” na pozycjach zlewarowanych, co oznacza, iż są ciągle żywi, ale z „martwą” częścią portfela.

Z tego powodu, zamieszanie wokół obietnicy zbudowania przez Donalda Trumpa rezerwy kryptowalutowej jest też dobrym przypomnieniem, by nie mylić swoich nadziei politycznych – np. poglądów na np. rolę waluty w gospodarce – z polityką inwestycyjną. Dobrze przyjmować założenie, że inwestor nie ma poglądów, ale ma interesy. Interesem jest zarabianie pieniędzy w sposób niezależny od polityki, bo nawet jeśli czasowo wygrają „nasi”, to za chwilę przyjdą „nie-nasi” i system zacznie grać przeciwko upolitycznionemu portfelowi.

2 Komentarzy

  1. GZalewski

    pamiętajmy dodatkowo o grze z dźwignią, która jest dość popularna. Wówczas wystarczy 1 dobry dzień, żeby się pożegnać z pieniędzmii

  2. Kornik

    Jestesmy istotami myslacymi, wiec kazdy ma jakies poglady. Trzeba nauczyc sie z tym zyc majac swiadomosc, ze osobiste poglady, to jedno, a zachowanie rynku, to drugie. Trzeba byc elastycznym, tzn. – umiec zaakceptowac, ze rynek moze grac zupelnie inna melodie, niz nam sie wydaje – i pisac scenariusze, ktore daleko przekraczaja granice naszej wyobrazni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.