Niesamowity (nieznaczący) wzrost!

Największy jednodniowy wzrost ceny akcji od 16 października 2023 (dzień po wyborach parlamentarnych)!

Od 2020 roku tego rodzaju wzrost (lub większy) na jednej sesji miał miejsce 29 razy (na 1026 sesji)!

Obserwując dziś Twittera (X) i to wcale nie tego, związanego z finansami widać było, jak jednodniowy wzrost kursu PKN Orlen o blisko 5% rozgrzał publiczność. Wiele lat temu, uznałbym, że oto jest szansa na wzrost świadomości Polaków jeśli chodzi o istnienie i znaczenie rynku giełdowego. Dziś już nie jestem taki naiwny. Ot po prostu jedna z tysięcy informacji, które każdego dnia się przelewają, a później znikają.

Oczywiście proste jest powiązanie tego wzrostu z decyzją o odwołaniu z funkcji prezesa firmy Daniela Obajtka. Tak jak prosto było powiązać wzrost o ponad 8% z oczekiwanymi wynikami wyborów parlamentarnych, zaś spadek o blisko 8 procent na sesji 29 listopada z planami wprowadzenia opłaty, która pozwoliłaby sfinansować za pośrednictwem spółki naftowej zamrożenie cen energii (Edukacja finansowa na żywo). No właśnie…czy ktoś jeszcze pamięta tamtą sesję? Tę rozpacz, że oto ze spółki wyparowały zyski? Po dzisiejszej sesji ponownie się skropliły.

To, że rynek giełdowy jest nadreaktywny i reaguje nieproporcjonalnie na wydarzenia błahe, neutralne lub takie, których wyników trudno ocenić, wie każdy inwestor, który nauczył się, że po dobrych wynikach cena może spadać, zaś po złych zwyżkować. To, że media i inwestorzy żyją z narracji, która pozwala wszystko wyjaśnić i uzasadnić jest truizmem. Wszak poszukujemy wzorców zachowań, chcemy rozumieć świat, a nie ma nic bardziej oczywistego, jak związek przyczynowo-skutkowy: skoro akcje wzrosły po wydarzeniu X, to znaczy, że wydarzenie to jest dobre.

Jeśli jednak spojrzymy na wykres PKN Orlen w perspektywie nieco dłuższej, zauważymy, że mamy do czynienia z szumem.

Od ponad roku, akcje PKN Orlen oscylują wokół poziomu 64 złotych. Każda z tych sesji, na których dochodziło do ponadprzeciętnej zmiany była w gruncie rzeczy odejściem od średniej. Czasem w górę (z maksymalnym pułapem 72 złote, czasem w dół (minimum 53).

Analityk techniczny patrzący na ten wykres zobaczy po prostu trend boczny. Może nawet się zastanowi, czy dzisiejsze wybicie nie jest początkiem większego wzrostu, ale – przy braku innych sygnałów – ten wzrost prawdopodobnie wyczerpie się dosyć szybko w okolicach 70-72 złotych.

No chyba, że spojrzymy na ten sam wykres w dłuższej perspektywie, czyli np. od 2015 roku.

Obecny kurs jest niemal równy średniemu kursowi właśnie z 2015 roku. Mimo przejęcia wielu spółek, wzrostu przychodów, wzrostu zysków, inwestorzy jedną akcję wyceniają identycznie, jak dziewięć lat temu. Choć, nie zapominajmy, że przez ten czas spółka wypłaciła dywidendy o łącznej wartości 25 zł/a akcję.

Podstawowe wskaźniki – czyli cena/zysk oraz cena/wartość księgowa są o ponad połowę niższe, niż owe dziewięć lat temu. Spółka wygląda na wyjątkowo niedowartościowaną, na co zwrócił uwagę analityk DM BOŚ Łukasz Prokopiuk wyceniając w raporcie z 10 grudnia 2023 roku, jedną akcję koncernu na 99 złotych (obniżając o 5 zł, wcześniejszą wycenę).

A jednak wycena to nie tylko kondycja finansowa spółki, jej plany i oczekiwania wobec niej. To również mody, lęki, uprzedzenia i nadzieje. To sprawia, że między ceną rynkową a tym, na jaką wartość wyceniają analitycy zachodzą drastyczne różnice. A tymczasem akcje przez długie miesiące, a nawet lata mogą być niedowartościowane lub przewartościowane. A my nic nie możemy z tym zrobić, poza ekscytowaniem się, gdy podczas pojedynczej sesji kurs wzrośnie nieco więcej niż zazwyczaj.

[Photo by David Thielen on Unsplash  ]

1 Komentarz

  1. Simon

    Ostatnio podobna akcja była z Dino pod wpływem złych wyników jeronimo Martins oberwało Dino o 10% a dziś jest tam skąd spadło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.