Wiem o analizie technicznej tyle, że mógłbym napisać na jej temat kilka książek. Wiem jednak również, że analiza techniczna nie uczyni z ciebie bogatego tradera. Ba, nie uczyni z ciebie nawet dobrego tradera. Tom Hougaard

Czeka na mnie osobista notka dotycząca książki Toma Hougaarda „Wygrywają ci, którzy potrafią przegrywać”. Sporo na jej temat napisał wcześniej KatHay („Najlepszy nieudacznik przegrywa”). Właśnie udało nam się wydać jej polskie tłumaczenie i czekam trochę na refleksje polskich czytelników. Ja zaś potraktuję słowa autora, jako punt wyjścia do analizy rynku, którą staram się od kilku tygodni systematycznie prowadzić, ze względu na niesłychanie ciekawy, techniczny (!) obraz naszego rynku.

**

Niezmiernie ciekawa sytuacja (28.08)

Nasze przeświadczenia (4.09)

Analityczne rozterki (25.09)

**

Zerknijmy najpierw na wykres WIG20.

W tej chwili zrealizował się scenariusz zasugerowany we wcześniejszym tekście – spadku do poziomu wyznaczonego pionową fioletową linią. Czyli rynek wykonał zasięg fali poprzedzającą korektę z początku września.

Ale… i tu jest to co wielokrotnie pisze Tom o analizie technicznej, to że potrafimy ją stosować; że na jej podstawie określimy jakieś poziomy, czy prawdopodobne scenariusze, nie oznacza automatycznie, że nasz portfel będzie rósł. Proszę zwrócić uwagę, że fala poprzedzająca korektę i ta po wybiciu mają zupełnie inny przebieg. Pierwsza była gwałtowna, jednoznaczna – cztery dni silnych spadków. Ta po wybiciu z korekty trwała dwukrotnie dłużej i wygląda zupełnie inaczej. I tu osobista refleksja – dała mi nieźle po głowie. Nie widać tego na wykresie dziennym, bardziej widoczne jest na wykresie intra.

Choć mamy do czynienia ze spadkowym trendem, to jednak poszczególne sesje były przerywane bardzo mocnymi korektami w górę. Bez stosowania szerokich stopów, tylko wykorzystując np. stop ruchomy na bazie zmian w ciągu sesji można było być nieustannie wyrzucanym z rynku.

Co więcej, nasz rynek wykazywał w zasadzie pewną siłę w stosunku do tego co działo się na rynkach zagranicznych, co w sytuacji ogólnej niepewności było wyjątkowo zaskakujące.

Dzisiejsze notowania rozpoczynamy spadkiem – w zasadzie umiarkowanym, biorąc pod uwagę kontekst wydarzeń z minionego weekendu. Wciąż pozostajemy w trendzie spadkowym. Wciąż istnieje szansa na zrealizowanie się minimalnego zasięgu wynikającego z formacji głowy z ramionami, czyli spadku do 1800 pkt. Podkreślam – minimalnego. Nie oznacza to, że fala spadkowa tam musi się zakończyć.

Do tego dochodzi słabość (silnych wcześniej) pozostałych indeksów, czyli sWIG80 i mWIG40 oraz nerwowość przedwyborcza. Mogę więc powtórzyć to co pisałem pod koniec sierpnia, mamy niezmiernie ciekawą sytuację, tylko teraz nie dotyczy ona już wyłącznie wykresów indeksów.

[Photo by Isaac Smith on Unsplash]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.