Mrugaj, mrugaj, gwiazdko ma

Gdy pod koniec ubiegłego roku światowe oraz rodzime media odkryły nową gwiazdę rynków, która z łatwością pokonuje indeksy, ma niebywałe wyczucie rynku, a przy tym jest wizjonerką czułem się jak zgryźliwy tetryk, podobny do jednego z bohaterów Muppet Show. Jak wiadomo media finansowe to swego rodzaju show, więcej mają wspólnego z rozrywką, niż z faktycznym biznesem. Potrzebują więc wyrazistych postaci. Nowych gwiazd, wizjonerów, zarządzających z łatwością bijących rekordy. Cathie Wood ze swoimi funduszami z grupy ARK doskonale się do tego nadawała. Choć wyniki jej flagowego funduszu ARK Innovation sugerowały, że nie mamy do czynienia z żadnym cudem, tylko zwykłym dość ryzykownym wehikułem, który właśnie ma za sobą wyjątkowo dobry okres (Zachwytom nie było końca).

Przy takim profilu ryzyka, było kwestią czasu, kiedy będziemy mogli się przekonać, że Regresja do średniej, również w wypadku tego funduszu i tej zarządzającej doskonale działa.

W niedawnym tekście Trystero (Atrakcyjne, czy nierealistyczne) wspominał o swego rodzaju wpadce, która przydarzyła się zarządzającej, choć moim zdaniem ten przypadek to ciekawa ilustracja nadmiernej pewności siebie. Cathie Wood nie jest pierwszą i nie ostatnią zarządzającą, która w wypowiedziach publicznych prezentuje się jako ta „która wie”. Henry Blodget, Ralph Acampora, Abby Joseph Cohen to gwiazdy-celebryci z hossy dotcomów sprzed dwóch dekad.

Blodget został obwołany gwiazdą, gdy trafnie przewidział zwyżkę akcji Amazon z 240 do 400 dolarów. Tuż przed pęknięciem bańki internetowej zainwestował niemal milion dolarów w akcje spółek technologicznych co kosztowało go w kolejnych latach niemałe straty. Później doszły do tego oskarżenia o nieuczciwe postępowanie w pracy dla Merrill Lynch, co kosztowało go zakaz pracy w branży finansowej. Blodget kilka lat później zakłada serwis Business Insider, sprzedając po kilku latach udziały Axel Springer. Dziś w serwisie, którego był założycielem ostrzega przed bańkami na rynkach.

Abby Joseph Cohen w latach 98-99 została wybrana przez magazyn Institutional Investor’s najlepszym strategiem rynkowym. Bessa internetowa brutalnie zweryfikowała zdolności do przewidywania rynków. Podczas silnej hossy łatwo przewidywać, że będzie rosło. Ale gdy zaczyna spadać i nadal się tak uważa… Witamy w świecie regresji do średniej. Podobnie skuteczne były prognozy Ralpha Acampory z Prudentiala. Fantastycznie skuteczne podczas hossy.

Gdy spojrzymy na pięcioletnią stopę zwrotu z funduszu ARK Innovation, na tle indeksu S&P500, można powiedzieć, że inwestorzy nie powinni mieć powodów do niepokoju. Stopa zwrotu 370% jest tak imponująca, że można wzruszyć ramionami, że jeszcze rok temu wynosiła ponad 600%. To ponad trzykrotnie więcej niż zyskał sam indeks, ale nawet bez tego porównania to po prostu dobry wynik.

Kłopot polega na tym, gdy spojrzymy na wynik za ostatni rok. To wówczas rozpoczęła się dopiero masowa moda na fundusze zarządzane przez Cathy Wood i z całą pewnością więcej jest inwestorów, którzy kupili wówczas udziały, niż pięć lat temu.

Aktywa ARK Innovation ETF na początku 2021 roku wynosiły około 2 mld USD, by pod koniec roku – gdy wokół zarządzającej pojawił się medialny szum – wzrosnąć dziesięciokrotnie do 21,5 mld USD. Nawet pamiętając o tym, że za wzrost wartości odpowiadały kryptowaluty i akcje Tesli, to nowe wpłaty klientów miały znaczenie.

Mody na rynkach przemijają. Za każdym razem, gdy głośno robi się o jakimś „nowym” odkryciu, warto zadać sobie pytanie, czy właśnie nie jest to ten moment, gdy „wszyscy” mówią o fantastycznej okazji. A wtedy – miej się inwestorze na baczności. Caveat emptor!

[Kadr z filmu krótkometrażowego La Luna, 2011]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.