Wykres dnia: do tąpnięcia jeden krok?

Dwa wydarzenia kreowały giełdową rzeczywistość w ostatnim tygodniu, a ponieważ w kwestii Brexitu niewiele mądrego można już wymyślić, pozostaje więc wpływ „wojny” USA – Chiny na wykresy i potencjalne okazje z tym związane.

Nie chciałbym jednak udawać się na wycieczki w poszukiwaniu rozkładu sił, scenariuszy, spiskowych teorii czy analiz wpływu na takie czy inne wydarzenia. To wszystko nie ma większego znaczenia z 2 powodów:

1. Wojna na słowa, czyny i deklaracje jest faktem, który zainfekował inwestorów na całym świecie, a ci z kolei przygnietli z tego powodu podażą akcje. Bez względu na to, która ze stron ma rację czy lepsze argumenty, dopóki nie dojdzie do kompromisu spodziewajmy się, że

a/ podaż będzie nadal dociskać.

albo

b/ rynek się przyzwyczai i zacznie robić swoje, przynajmniej do czasu, gdy nie wpłynie to zauważalnie na fundamenty spółek.

2. W chwili gdy dojdzie do podpisania umowy lub porozumienia w jakiejkolwiek inne formie, rynek może przejść natychmiast w stan euforii. Do tego czasu w takiej przetrwalnikowej formie przynajmniej rynek amerykański się porusza.

I nie kupuję argumentu, który się już pojawia w mediach, że spółki giełdowe są mocne i nie odczują tej wojny. Już zmienia się struktura popytu w obu krajach oraz działania władz w skali makro, a to dopiero początek ostrzału.

Kupuję natomiast tylko częściowo argument techniczny o nadciągających silnych spadkach z powodu powstałej formacji odwrotu trendu wzrostowego, czyli formacji RGR, jaką można znaleźć na wykresie indeksu S&P500:

Oczywiście do realizacji spadków przy wypełnieniu się wybicia kursu w dół z tej formacji prawdopodobnie dojdzie, ale póki co ma to jednak wymiar wyłącznie techniczny. Bowiem wystarczy jeden tweet Trumpa o zakończeniu negocjacji i całą formację piorun strzeli. Grzechem byłoby jednak z niej nie skorzystać (short sell).

Trump jest człowiekiem, któremu chyba na pozytywnym zakończeniu zależy najbardziej. Zatopienie giełdy tuż przed wyborami zdruzgocze jego ego bardziej niż wszelkie inne jego nieudane biznesy. Choć pewnie najtwardszy elektorat i tak odda na niego głos z dumy, że pokazał „wała” Chinom. Być może nawet nie skojarzą, że dzięki temu pogarsza się jakość ich życia…

–kat–

2 Komentarzy

 1. Robert

  "Zatopienie giełdy tuż przed wyborami zdruzgocze jego ego bardziej niż wszelkie inne jego nieudane biznesy."

  Gdy Gazeta Wyborcza wejdzie za mocno 🙂

 2. _dorota

  > Być może nawet nie skojarzą, że dzięki temu pogarsza się jakość ich życia…

  Trump akurat robi to, co jest absolutnie konieczne i co powinno być zrobione 20-25 lat temu. Jest na to dosłownie ostatni moment (bo Chiny wchodzą już w takie inwestycje jak budowa sieci 5G).

  Jakość życia społeczeństw Zachodu pogorszy się tak naprawdę, jesli Chiny wygrają wyscig i zostaną hegemonem. Sezame credit to horror urzeczywistniony.

  Są pewne cele i zagrożenia strategiczne, których nie da się przeliczyć na doraźne zyski/straty. To żałosne groszoróbstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.