Kupić siłę czy słabość rynku? Część 3

Jak ceny samych akcji, a nie indeksów, reagują wobec strategii, którą właśnie prezentuję?

Indeksy są niemrawe, szczególnie WIG20 i WIG30, zmienności poszukajmy więc w akcjach notowanych na GPW. Wybrałem do symulacji cały portfel wszystkich 30 spółek objętych wskaźnikiem WIG30. Te przynajmniej mają w miarę zadowalającą płynność. A ostatni test robię z modyfikacją.

TEST 1

Sprawdziłem czy kupno siły popłacało w przeszłości, czyli testowałem wejścia w akcje po 2 i 3 kolejnych coraz wyższych maksimach lub zamknięciach z rzędu, z przetrzymaniem pozycji 5 sesji. Rezultaty okazały się dość słabe, a rozkłady zysków i strat przypominają te z WIG20. Proszę pamiętać, że nie jest to gotowy sposób na inwestowanie, lecz potencjalna podbudowa do jego stworzenia. Bardziej interesuje mnie porównanie siły różnych rynków i poszukanie w nich nieefektywności, które można realnie wykorzystać.

Wybrałem do pokazania najlepszą symulację, w układzie jak poniżej:

 • czekamy na pojawienie się 2 kolejnych zamknięć sesji wyższych za każdym razem od dnia poprzedniego,
 • kupujemy na otwarciu kolejnej sesji po każdorazowym zaistnieniu powyższego warunku,
 • przetrzymujemy pozycję przez 5 pełnych sesji i wychodzimy z rynku na zamknięciu ostatniej,
 • jeśli pojawiają się tego rodzaju układy w międzyczasie, czyli w trakcie otwartej pozycji, ignorujemy je, jesteśmy już bowiem na rynku,
 • dane z bazy http://bossa.pl/notowania/pliki/eod/amibroker/
 • nie uwzględniam prowizji i poślizgów, symuluję jedynie czyste warunki potencjalnego działania takiej strategii, które wymagają w dalszej obróbce uwzględnienie kosztów i dodanie zarządzania pozycją i ryzykiem,
 • kapitał początkowy – 200 000 PLN
 • każdorazowo angażujemy w grze 3 % dostępnego kapitału na daną spółkę.

Wyniki:

Zysk całkowity: 78 %

Trafność: 49%

Transakcji: 9336

Maksymalne obsunięcie kapitału (max dd): 25%

Krzywa zmian kapitału interesuje mnie najbardziej:

buy-wig30-2closes

Wszystkie bessy, z obecną włącznie, widać w tych wynikach wyraźnie. Kupno siły to więc najlepsza strategia tylko na dobre czasy (wyraźną hossę). Ciekawe jest to, że gdy sprawdziłem każdą pojedynczą spółkę, w ponad połowie z nich powstały straty, tylko kilka z nich pociągnęło cały wynik. Taki rodzaj siły rynku jest więc złudny. Przynajmniej w krótkich terminach. Gdy bowiem zwiększyłem czas trzymania pozycji do miesiąca, zysk wzrósł trzykrotnie, a największe obsunięcie urosło tylko o 10 punktów procentowych. Jeśli więc wchodzimy na silny rynek, musimy mu dać więcej czasu na rozkręcenie, na szybko niewiele z tego bowiem będzie. Aż taki silny zwykle więc nie jest.

TEST 2

Zobaczmy dla porównania jak działa na 30 spółkach strategia korzystająca ze słabości, co sprawdziłem w następującej konfiguracji:

 • czekamy na pojawienie się 3 kolejnych minimów sesji niższych za każdym razem od dnia poprzedniego,
 • kupujemy na otwarciu kolejnej sesji po każdorazowym zaistnieniu powyższego warunku,
 • przetrzymujemy pozycję przez 5 pełnych sesji i wychodzimy z rynku na zamknięciu ostatniej,
 • jeśli pojawiają się tego rodzaju układy w międzyczasie, czyli w trakcie otwartej pozycji, ignorujemy je, jesteśmy już bowiem na rynku,
 • dane z bazy http://bossa.pl/notowania/pliki/eod/amibroker/
 • nie uwzględniam prowizji i poślizgów, symuluję jedynie czyste warunki potencjalnego działania takiej strategii, które wymagają w dalszej obróbce uwzględnienie kosztów i dodanie zarządzania pozycją i ryzykiem,
 • kapitał początkowy – 200 000 PLN
 • każdorazowo angażujemy w grze 3 % dostępnego kapitału na daną spółkę.

Wyniki

Zysk całkowity: 73 %

Trafność: 53%

Transakcji: 4355

Maksymalne obsunięcie kapitału (max dd): 17%

I inspekcja krzywej zmian kapitału:

buy-wig30-5dniZyskowność brutto wcale nie jest lepsza niż w pierwszym teście, ale osiągnięta została w połowie mniejszej ilości transakcji. Znacząco lepiej prezentują się rozkłady zysków i strat, to znaczy wychodzenie z obsunięć podczas bessy wygląda dynamiczniej. Teoretycznie więc i kupno siły i słabości podczas bessy nie jest dobrym pomysłem przed osiągnięciem dna, natomiast w fazie hossy lepiej polować na korekty wyznaczane minimami. Tym razem sprawdzenie poszczególnych spółek pokazało, że większość z nich generuje zyski (poza tymi typowo spadkowymi, słabymi akcjami). Zwiększenie czasu trwania pozycji do miesiąca poprawiło zysk o połowę, ale znacząco spadło maksymalne obsunięcie.

TEST 3

Połączyłem po prostu tym razem obie powyższe strategie w jedną. Co oznacza, że jak jest okazja kupić 2 maksima, to robimy to dokładnie tak, jak opisane w teście nr. 1, a jak pojawiają się na którejś spółce 3 opadające minima, to również wchodzimy na rynek w ten sam sposób jak w teście nr.2. Łączenie strategii powinno poprawiać zyski i wygładzać zmienność krzywej kapitału. Spójrzmy:

Wyniki

Zysk całkowity: 232 %

Trafność: 50,5%

Transakcji: 11498

Maksymalne obsunięcie kapitału (max dd): 28%

Do kompletu krzywa zmian kapitału:

wig30-2systemy

Rzeczywiście dostajemy bonus w profitach w porównaniu do prostego zsumowania zysków z testów 1 i 2, a to dlatego że łączona strategia szybciej gra coraz wyższym kapitałem. Natomiast pogorszyło się obsunięcie maksymalne, a to dlatego, że podczas bess następuje spora korelacja nietrafionych transakcji.

Jak widać więc nie potrzeba do aktywnej inwestycji czy tradingu poszukiwać wydumanych formacji cenowych czy wskaźnikowych, szczególnie gdy są mocno subiektywne. Latarnią w mroku decyzyjnym może być po prostu trywialna obserwacja układu kolejnych minimów, maksimów czy zamknięć. Pomimo tego, że trafność na wszystkich rynkach oscyluje w testach w pobliżu 50%, to każdy z nich zachowuje się nieco inaczej po pojawieniu się tych układów. Raz trzeba odpuścić grę po pokazaniu się siły, innym razem kupno słabości wcale nie jest takie straszne, a szczególnie być może warto na tej podstawie wyrobić sobie jakiś pomysł na grę podczas korekt. Przy czym najlepszym chyba wskaźnikiem co do dalszego ruchu okazała się ta strategia na indeksie S&P 500.

—kat—

2 Komentarzy

 1. Jac

  > nie uwzględniam prowizji i poślizgów, …

  to od kiedy można będzie tak grać w Bossie ??

 2. JL

  Co sadzisz Kathay o wykorzystaniu programowania genetycznego w procesie budowania systemow transakcyjnych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.