Na piątkowej sesji kibicowałem sobie akcjom KGHMu, które po kilku miesiącach spadły ponownie do poziomu 110 złotych, a dodatkowo kształt na wykresie sugerwał, że to wcale może nie być koniec spadków.

No cóż moje kibicowanie nie było bezinteresowne. Od dłuższego czasu mam w portfelu warranty put na akcje KGHM, te o symbolu RCKGH4M120. Strategia byla najbanalniejsza na świecie (prostacka nawet) – oczekiwanie na wybicie dołem akcji KGHM.

Notowania warrantu zawsze miałem w obserwowanych i zżyłem się już z tym zakresem notowań między 60 a 90 groszy. W piątek zdziwiło mnie, że nie pojawiają się oferty. Co prawda od czasu do czasu tych ofert nie było, gdy zmiany instrumentu bazowego były nieco większe, ale zwykle trwało to kilkanaście minut, a nie godzinę, dwie, cztery….

No właśnie, wreszcie dzieje się coś ciekawego, jest szansa na to, że oczekiwany od wielu miesięcy jeden ze scenariuszy może się zrealizować i do czerwca doczekam może, że kurs KGHM zanurkuje choć chwilowo do 90 zł, podnosząc cenę warrantów.

Napisałem do czerwca? No tak…. Właśnie tak myślałem od dłuższego już czasu. Symbol warrantu to RCKGH4M120. Pamiętam jak jeszcze niedawno przy okazji „inwentaryzacji” różnych portfeli mówiłem sobie, że trzeba będzie pamiętać ze dwa trzy miesiące przed wygasaniem warrantu w czerwcu, żeby się go pozbyć jeśli scenariusz się nie zrealizuje.

W czerwcu…?

W czerwcu….?!

Tak symbol M oznacza czerwiec, ale w przypadku KONTRAKTÓW. Na rynku opcji (i warrantów) M to symbol stycznia dla opcji sprzedaży (put).

No tak. Nie było animatora, bo warranty wygasły dzień wcześniej.

Cudownie. Do tych wszystkich (na szczęście nielicznych) pomyłek, w których zamiast zlecenia kupna złożyłem sprzedaży, pomyliłem wielkość w zleceniu, czy limity, mogę dopisać kolejną.

Mogę tylko przypomnieć sobie, jak przed laty zżymałem się na ten sposób podawania notowań na naszym rynku – symbolami, a nie prostym 120-czer-14, tak jak to jest choćby na CBOT czy wielu innych giełdach.

A Czytelnikom przypominam, tabela symboli miesięcy wygasania dla opcji/warrantów wygląda tak:

 

STY

LUT

MAR

KWI

MAJ

CZE

LIP

SIE

WRZ

PAŹ

LIS

GRU

Call

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

Put

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

 

Na koniec tylko uprzedzę pytania o prognozę postawioną na początku ubiegłego roku, co do zachowania akcji KGHM (w podsumowaniach zrobionych przez Adama). To temat na oddzielny wpis – sens podawania publicznych prognoz i oczekiwań, w sytuacji gdy dynamicznie się je zmienia samemu.

3 Komentarzy

 1. kunta kinte

  W srode zlozylem zlecenie do osoby ktora sie tym zajmuje u nas short CFD KOG.US wielkosc i sl procentowa standart. Jakie bylo moje zdziwienie gdy w piatek otrzymalem informacje o wybiciu sl..
  Otoz napisalem w zleceniu long a nie short.Moja wina.
  Czasami mam wrazenie ze im bardziej obserwuje rynek tym moj umysl jest bardziej uposledzony. Normalnie bazuje tylko na mapach recznie sporzadzonych, w srode popatrzylem sobie troche i juz sa efekty.
  Zatem Panie Zalewski witam w klubie.
  Pozdrawiam i zycze milego dnia.

 2. AlGebriod

  Kiedyś chciałem zamknąć pozycję w którejś (jednej) opcji put na W20. Wklepałem kurs sprzedaży, 1 (jeden) w okienku liczba pozycji i nie przyglądając się zbytnio (w końcu niewielka transakcja), kliknąłem przycisk zlecenia. I okazało się, że złożyłem zlecenie sprzedaży na 13 opcji. Z jednej długiej zrobiło się 12 krótkich! Błąd (oprócz nieuwagi) to błędna konfiguracja firefoxa: włączona funkcja uzupełniania wprowadzonych danych (parę chwil wcześniej sprzedawałem 13 kontraktów bodajże).

  Klub jest duży…

 3. pit65

  Szkoda ,że nie chce działać w drugą stronę 🙂
  Zyski z pomyłek to czarne łabędzie, straty codzienność.

  właśnie obejrzałem sobie tego polskiego Kramera

  bankier.tv/dna-rynkow-bye-bye-ben-bernanke-14635.html

  i dawno się tak nie uśmiałem.
  Lepsze od kabaretu.
  Łyżeczką kochani inwestujemy nie chochlą 🙂 no i na FX broń Boże nie na kablu bo nudny i nieistotny.
  Dobre rady zawsze w cenie.
  W ten sposób ustrzeżemy sie błędów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.