Na piątkowej sesji kibicowałem sobie akcjom KGHMu, które po kilku miesiącach spadły ponownie do poziomu 110 złotych, a dodatkowo kształt na wykresie sugerwał, że to wcale może nie być koniec spadków.

No cóż moje kibicowanie nie było bezinteresowne. Od dłuższego czasu mam w portfelu warranty put na akcje KGHM, te o symbolu RCKGH4M120. Strategia byla najbanalniejsza na świecie (prostacka nawet) – oczekiwanie na wybicie dołem akcji KGHM.

Notowania warrantu zawsze miałem w obserwowanych i zżyłem się już z tym zakresem notowań między 60 a 90 groszy. W piątek zdziwiło mnie, że nie pojawiają się oferty. Co prawda od czasu do czasu tych ofert nie było, gdy zmiany instrumentu bazowego były nieco większe, ale zwykle trwało to kilkanaście minut, a nie godzinę, dwie, cztery….

No właśnie, wreszcie dzieje się coś ciekawego, jest szansa na to, że oczekiwany od wielu miesięcy jeden ze scenariuszy może się zrealizować i do czerwca doczekam może, że kurs KGHM zanurkuje choć chwilowo do 90 zł, podnosząc cenę warrantów.

Napisałem do czerwca? No tak…. Właśnie tak myślałem od dłuższego już czasu. Symbol warrantu to RCKGH4M120. Pamiętam jak jeszcze niedawno przy okazji „inwentaryzacji” różnych portfeli mówiłem sobie, że trzeba będzie pamiętać ze dwa trzy miesiące przed wygasaniem warrantu w czerwcu, żeby się go pozbyć jeśli scenariusz się nie zrealizuje.

W czerwcu…?

W czerwcu….?!

Tak symbol M oznacza czerwiec, ale w przypadku KONTRAKTÓW. Na rynku opcji (i warrantów) M to symbol stycznia dla opcji sprzedaży (put).

No tak. Nie było animatora, bo warranty wygasły dzień wcześniej.

Cudownie. Do tych wszystkich (na szczęście nielicznych) pomyłek, w których zamiast zlecenia kupna złożyłem sprzedaży, pomyliłem wielkość w zleceniu, czy limity, mogę dopisać kolejną.

Mogę tylko przypomnieć sobie, jak przed laty zżymałem się na ten sposób podawania notowań na naszym rynku – symbolami, a nie prostym 120-czer-14, tak jak to jest choćby na CBOT czy wielu innych giełdach.

A Czytelnikom przypominam, tabela symboli miesięcy wygasania dla opcji/warrantów wygląda tak:

 

STY

LUT

MAR

KWI

MAJ

CZE

LIP

SIE

WRZ

PAŹ

LIS

GRU

Call

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

Put

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

 

Na koniec tylko uprzedzę pytania o prognozę postawioną na początku ubiegłego roku, co do zachowania akcji KGHM (w podsumowaniach zrobionych przez Adama). To temat na oddzielny wpis – sens podawania publicznych prognoz i oczekiwań, w sytuacji gdy dynamicznie się je zmienia samemu.

3 Komentarzy

 1. kunta kinte

  W srode zlozylem zlecenie do osoby ktora sie tym zajmuje u nas short CFD KOG.US wielkosc i sl procentowa standart. Jakie bylo moje zdziwienie gdy w piatek otrzymalem informacje o wybiciu sl..
  Otoz napisalem w zleceniu long a nie short.Moja wina.
  Czasami mam wrazenie ze im bardziej obserwuje rynek tym moj umysl jest bardziej uposledzony. Normalnie bazuje tylko na mapach recznie sporzadzonych, w srode popatrzylem sobie troche i juz sa efekty.
  Zatem Panie Zalewski witam w klubie.
  Pozdrawiam i zycze milego dnia.

 2. AlGebriod

  Kiedyś chciałem zamknąć pozycję w którejś (jednej) opcji put na W20. Wklepałem kurs sprzedaży, 1 (jeden) w okienku liczba pozycji i nie przyglądając się zbytnio (w końcu niewielka transakcja), kliknąłem przycisk zlecenia. I okazało się, że złożyłem zlecenie sprzedaży na 13 opcji. Z jednej długiej zrobiło się 12 krótkich! Błąd (oprócz nieuwagi) to błędna konfiguracja firefoxa: włączona funkcja uzupełniania wprowadzonych danych (parę chwil wcześniej sprzedawałem 13 kontraktów bodajże).

  Klub jest duży…

 3. pit65

  Szkoda ,że nie chce działać w drugą stronę 🙂
  Zyski z pomyłek to czarne łabędzie, straty codzienność.

  właśnie obejrzałem sobie tego polskiego Kramera

  bankier.tv/dna-rynkow-bye-bye-ben-bernanke-14635.html

  i dawno się tak nie uśmiałem.
  Lepsze od kabaretu.
  Łyżeczką kochani inwestujemy nie chochlą 🙂 no i na FX broń Boże nie na kablu bo nudny i nieistotny.
  Dobre rady zawsze w cenie.
  W ten sposób ustrzeżemy sie błędów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.