Kto by się nie skusił na 3300% rocznie?

Mam nadzieję, że większość ludzi nie skusiłaby się na obietnicę pomnożenia swojego kapitału przez 33 w okresie roku.

Pewien 30-letni Teksańczyk znalazł jednak przynajmniej 66 inwestorów, którzy uwierzyli, że jego fundusz jest w stanie generować stopy zwrotu na poziomie 7% tygodniowo, czyli około 3300% rocznie. Powierzyli mu około 4,5 mln USD co daje przeciętną wartość inwestycji na poziomie około 70 tysięcy USD.

Pod wieloma względami, piramida finansowa działająca przez około rok, od września 2011 do września 2012, nie różniła się od setek innych podobnych oszustw. Pod jednym względem była wyjątkowa – inwestorzy wpłacali Trendonowi Shaversowi bitcoiny.

Zdaniem amerykańskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych, przez rok działalności Bitcoin Savings and Trust zebrał od inwestorów około 700 000 bitcoinów (BTC). Przy średnim kursie BTC z okresu działania piramidy daje to około 4,5 mln USD ale przy obecnym kursie BTC byłoby to około 70 mln USD.

Warto też zwrócić uwagę, że 700 000 BTC stanowiło około 7% wszystkich wyemitowanych wirtualnych monet w tym okresie. Tak więc Shavers kontrolował istotną część rynku bitcoinów.

W oficjalnym dokumencie SEC znajduje się kilka fascynujących szczegółów na temat piramidy finansowej, jej twórcy i używanych przez niego strategii marketingowych. Kilka tych detali może postawić klientów Amber Gold w bardziej pozytywnym świetle.

Trendon Shavers reklamował swój fundusz (najpierw First Pirate Savings & Trust potem Bitcoin Savings and Trust) na forum internetowym – Bitcoin Forum. Fascynującym faktem jest to, że Shavers posługiwał się nickiem „pirateat40” (Bądźmy szczerzy – jeśli ktoś powierzył swoje oszczędności „piratowi”, który obiecał mu 3300% zysku rocznie to powinien mieć do siebie spore pretensje) i najprawdopodobniej jego prawdziwa tożsamość nie była znana wielu inwestorom w jego Bitcoin Savings and Trust.

Zgodnie ze stanowiskiem SEC, Bitcoin Savings and Trust był nieinkorporowanym podmiotem pozbawionym fizycznego charakteru co oznacza spory poziom zaufania, którym inwestorzy obdarzyli Shaversa.

W jaki sposób Shavers wyjaśniał swoją zdolność do generowania nadzwyczajnych stóp zwrotu? Narracja, którą się posługiwała była prosta. Twierdził, że uzyskane od inwestorów bitcoiny sprzedaje lokalnym inwestorom, którzy chcą w ciszy zdobyć ekspozycję na rynek BTC i gotowi są płacić premię za dostarczane im wirtualne monety.

Zgodnie ze stanowiskiem SEC, ta narracja była od początku do końca fałszywa a Shavers świadomie kierował piramidą finansową. Z około 700 000 wpłaconych BTC, Shavers wypłacił inwestorom, także w postaci wirtualnych zysków, około 507 000. Co ciekawe, pod koniec działania piramidy finansowej wypłacił pieniądze swoim znajomym dyskryminując innych inwestorów.

Około 151 000 BTC wpłacił na swoje prywatne konto na platformie (giełdzie) wymiany bitcoinów na tradycyjne waluty. Tutaj, bez powodzenia próbował swoich sił w day tradingu ponosząc straty na tej działalności. Z zamiany BTC na USD pozyskał około 165 000 USD, z których 147 000 USD przelał na swoje prywatne konta i wykorzystał do finansowania prywatnej konsumpcji (w tym hazardu).

Jak to możliwe, że w społeczności bitcoinowej, w której zwłaszcza w początkowym okresie swojego istnienia nadreprezentowani byli ludzie związani z nowymi technologiami i programowaniem znalazła się spora grupa ludzi, którzy dali się nabrać na bardzo starą i dosyć prymitywnie opakowaną (w porównaniu na przykład do wehikułu i narracji Madoffa) sztuczkę?

Specyficzne więzi społeczne w bitcoinowym środowisku mogły nawet ułatwić zadanie Shaversowi – nie jest tajemnicą, że twórcy piramid finansowych często posługują się już istniejącą siecią powiązań społecznych i wykorzystują na przykład zżyte społeczności religijne do marketingu swoich piramid finansowych.

Moim zdaniem, także sama idea bitcoina, czegoś nowego i potencjalnie rewolucyjnego, czego potencjał nie został jeszcze dokładnie zbadany, ułatwiała działalność Shaversowi. W oparciu o takie idee bardzo łatwo buduje się narracje inwestycyjne, które z reguły wspierają legalne wehikuły (oparte o modne motywy inwestycyjne, na przykład media społecznościowe), a które czasem są wygodną zasłoną dla oszustw finansowych.

10 Komentarzy

 1. gzalewski

  „Jak to możliwe, że w społeczności bitcoinowej, w której zwłaszcza w początkowym okresie swojego istnienia nadreprezentowani byli ludzie związani z nowymi technologiami i programowaniem znalazła się spora grupa ludzi, którzy dali się nabrać na bardzo starą i dosyć prymitywnie opakowaną (w porównaniu na przykład do wehikułu i narracji Madoffa) sztuczkę?”

  wystarczy poczytac rozne dyskusje i fora – „niezrozumienie technologii”, „to zupelnie coś nowego, rewolucyjnego, geniuszy nikt nie docenia” – to jest wlasnie ta retoryka
  Łatwo w czyms takim wkomponowac sie przewalaczom, z umiejetnosciami sprzedazowymi

 2. albert

  A tymczasem najlepsze co mogli zrobic z bitcoinami to je trzymac/wytwarzac i stopa zwrotu bylaby jeszcze wyzsza

 3. myst

  7*52=3300 ???

  1. trystero (Post autora)

   @ myst

   Wynik roczny zakłada reinwestowanie całości kapitału po każdym tygodniu. Tak więc liczysz stopę zwrotu dla kapitału przy 52 okresach o 7% zysku każdy. Procent składany załatwia resztę.

 4. blackswan

  @myst

  nie 7*52 ale 7+7+7+7+…+7, gdzie liczba plusów to 52
  a tak serio, to przeczytaj sobie o procencie składanym – fajne to jest. serdecznie polecam 🙂

 5. Bit-els

  oddał 72% wpłaconych btc. to i tak chyba lepiej niż nasz Amber Gold;)

  1. trystero (Post autora)

   @ Bit-els

   Pewnie dlatego, że nie inwestował w linie lotnicze 🙂

   Zauważ jednak, że „oddał 72% wszystkich wpłaconych bitcoinów” nie oznacza, że ludzie przeciętnie odzyskali 72% inwestycji. Te wypłacane bitcoiny to były także nigdy nieistniejące zyski dla wczesnych uczestników piramidy. Późni uczestnicy piramidy stracili najprawdopodobniej większość swoich pieniędzy.

 6. Bit-els

  Absolutnie gościa nie bronię, zmarnował masę kasy, ludzie winni własnej naiwności, ale oszust bez dwóch zdań.
  Ale jak kiedyś napisałeś, system bitcoina ma dużą odporność na ciosy. Po defraudacji miał miejsce 3 dniowy zjazd ceny, ale nawet ci, którzy nabyli btc na ówczesnym szczycie (około 15$) dziś nie narzekają.

  Mały offtop- dziś jest pierwsza duża impreza w Polsce, w Parking Barze w Warszawie na Nowogrodzkiej 27, na której będą przyjmowane płatności w btc. Jeśli masz czas i ochotę zapraszamy. Oczywiście wszystkich gości tego bloga również.
  Będzie można zobaczyć jak wygląda ten proces, pogadać z ludźmi.
  http://www.mmwarszawa.pl/454675/2013/7/24/bitcoin-party-w-warszawie-bedzie-mozna-placic-elektronicznym-pieniadzem?category=news

  Powstaje projekt polskiego operatora płatności, który bardzo usprawni konwersję btc/zł w placówkach handlowych: inpay.pl
  Na pewno będą twórcy tego pomysłu

 7. Bit-els

  Legitymizacja bitcoina przez finansjerę. Joe Lewis wspiera kwotą 200mln $ Avalona. Firmę tworzącą najnowszej generacji ” koparki”
  http://online.wsj.com/article/SB10001424127887323997004578644491403250124.html

  i cały text:
  https://bitcointalk.org/index.php?topic=268180.new

 8. Bit-els

  Przepraszam, ale WSJ zachował się jak The Sun.
  Lewis nie inwestuje w bitcoina:
  http://www.marketwatch.com/story/private-investor-and-trader-joe-lewis-not-backing-bitcoin-ventures-2013-08-05

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.