Remanent czyli odrabianie zaległości

W tym wpisie będzie trochę chwalenia, tłumaczenia się, utyskiwania i garść spostrzeżeń z podróży, które w moim przypadku głównie służą kształceniu innych 😉

Blogi.bossa.pl – najlepszy blog inwestycyjny

Zacznę od chwalenia się.

Miło mi poinformować, że serwis blogi.bossa.pl zdobył wyróżnienie w kategorii najlepszy blog inwestycyjny w ramach konkursu „Najlepsze blogi firmowe 2009”.

Dziękujemy za wyróżnienie, gratulujemy pozostałym laureatom, a aktywnym komentatorom i czytelnikom dziękujemy za wsparcie. To również Wy tworzycie wartość tych blogów dyskusjami, krytyką, inspiracją dla autorów, a przede wszystkim uważnym czytelnictwem, które zmusza nas do trzymania poziomu.

Za dwa miesiące stukną blogom Bossy 2 lata. Na podsumowania i refleksje będzie jeszcze czas. Póki co cieszymy się, że do stałego czytania blogów przyznaje się coraz więcej osób, również tych z rynku, które nie zawsze mogą wypowiedzieć się na forum publicznym.

Ze swojej strony chcemy tylko zapewnić, że nie będziemy spoczywać na laurach i przygotowujemy niespodzianki 😉

Statica – nowa wersja pluginu do Amibrokera

Kilka dni temu pojawiła się nowa wersja pluginu przenoszącego dane na bieżąco do Amibrokera. Przy jego pisaniu autorzy zwrócili głównie uwagę na wydajność. We wspólnych testach wyszło, że udało im się osiągnąć wyraźna poprawę. Mam nadzieję, że użytkownicy to potwierdzą.

Opis jak zaktualizować Notowania3 Pro i nowy plugin.

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi.

Bossa.pl – nowe dane z rynków światowych

Dobra wiadomość dla tych którzy patrzą na notowania walut, indeksów zagranicznych czy towarów, a nie mogą zainstalować platformy bossafx. Na naszych stronach pojawiły się notowania kontraktów CFD opartych m.in. na DJIA, S&P500, DAX, złoto, ropę, USDPLN, EURUSD itp. Odświeżane co 1 minutę, bez dodatkowych opóźnień.

Można je m.in. dodać na spersonalizowaną stronę główną – patrz filmik, a także ściągnąć bazę w formacie do Metastocka.

Za chwilę instrumenty te będzie można analizować w programie intrawykresy.

Szkolenia – sezon jesienny 2009

Tej jesieni udało nam się zorganizować 18 szkoleń, wykładów czy spotkań z inwestorami i osobami, które inwestorami pragną zostać. O spostrzeżeniach dot. konferencji Profesjonalny Inwestor i Forum Kół Naukowych napisali już Adam i Kathay. Ja tylko dodam dwa inne spostrzeżenia:

– mimo narzekań na poziom polskich uczelni i studentów, nadal można spotkać bardzo silne grupy zapaleńców giełdowych (pozdrawiam koła z Poznania i Katowic), którzy mobilizują nas do wsiadania do kolejnych pociągów i kontynuowania  mało efektownej pracy „niosących kaganek”,

– trudno mi zrozumieć dlaczego z jednej strony na konferencji we Władysławowie mamy nadreprezentację wykładów z analizy technicznej, a na wielu uczelniach ekonomicznych jest to przedmiot zupełnie zapomniany, co więcej nazywany nawet przez naukowców związanych z giełdą „zabawą dla uczniów szkoły średniej”.

Tłumaczenia czyli odrabianie zaległości

Na koniec składam przeprosiny wszystkim tym, którzy piszą do mnie i nie mogą się doczekać odpowiedzi. Klonowanie nadal jest w powijakach, a bezprzewodowy internet w pociągach często przypomina slalom pomiędzy czarnymi dziurami. Zawieszenie podróży służbowych do połowy stycznia powinno pozwolić mi na odkopanie się z nieodpowiedzianych maili. Choć z drugiej strony, patrząc na listę nowych, pasjonujących projektów jakie mamy na tapecie… proszę o cierpliwość 😉

10 Komentarzy

 1. Gonzo

  Gratuluje,
  Korzystam z bossy od nieco ponad roku i jestem bardzo zadowolony a blogi odwiedzam kilka razy dziennie.
  Kawal dobrej roboty!

 2. pit65

  A może tak subkonta na derywaty.
  Można by testować z 2 strategie równolegle na tym samym instrumencie.

 3. Wichura

  Mi najbardziej dokucza:
  1. blokowanie dodatkowego depozytu przez zlecenia stoploss (zamykające posiadaną pozycję na kontraktach);
  2. brak możliwości modyfikacji zlecenia;
  3. to, że notowania migawkowe nie otwierają na zakładce z własnymi papierami;
  4. nieaktualne dane na wyciągu z rachunku (podział między depozyt w gotówce a depozyt w papierach, konto zwykłe); wygląda jakby program miał na sztywno ustawione proporcje dla 140% depo. KDPW. Teraz jest 120% i dane są błędne.

 4. Piotr

  Popieram pit65 odnosnie subkont na derywaty, obiecywane bylo ze do konca roku powstanie taka niewielka modyfikacja systemu, ale sie chyba nie doczekamy, choc do konca roku jeszcze pare dni zostalo, wiec moze…..
  Popieram tez Wichure odnosnie blokowania dodatkowego depozytu przy stoplossach, cos z tym pasowalo by zrobic.

 5. mwojciechowski

  @ pit65, Piotr
  W ankiecie przeprowadzonej wśród klientów wieloportfelowość była na dalszym miejscu w kolejce najbardziej oczekiwanych zmian.
  Dlatego też nie będzie wprowadzona w 2009 roku (nigdy zresztą nie obiecywałem, że będzie w tym roku).

  @wichura
  Ad 1 i 4
  Proszę o wysłanie maila dokładnie opisującego problem.
  Ad 2
  Modyfikacje to najwyższy priorytet. Przedtem jednak musimy zwiększyć wydajność systemu, bo zakładamy, ze modyfikacje zwiększą ilość przekazywanych dyspozycji o jakieś 40%.
  Ad 3
  Za mało osób ma ustawione własne papiery, żeby można było standardowo otwierać Migawki na tej zakładce.

 6. Wichura

  @mw

  1
  Przykład: Mam otwarte +5 na fw20. Składam zlecenie sprzedaży 5 szt z limitem aktywacji (stopa) i w tym momencie zablokowana zostaje reszta wolnych środków na rachunku (a trochę tego mam) – i jest problem np. z rolowaniem fw40…
  U konkurencji mając otwarte +5 można wystawić zlecenie sprzedaży 10 szt. (odwrócić pozycję) bez dodatkowego blokowania choćby złotówki.

  3
  A nie można by wyświetlać odpowiedniej strony w zależności od tego czy klient zdefiniował własne papiery, czy nie?

  4
  Na wyciągu (www, nol3) widzę coś takiego:

  Depozyt razem: 13 263.57
  w tym depozyt zablokowany: 7 565.34
  w tym zabezpieczenie PW wykorzystane: 5 698.23
  w tym depozyt do dyspozycji: 0.00
  Nadwyżka ponad minimalny depozyt: 2 210.59

  Pozycje pierwsza, czwarta i piąta ok. Ale druga i trzecia nie. W rzeczywistości depozyt KDPW to 11053 zł z czego 60% stanowią PW (6632 zł) a 40% gotówka (4421 zł). Nadwyżka ponad minimalny to depozyt DM (w gotówce) i jak widać stanowi równe 20% depozytu KDPW. Na wyciągu który dostałem w oddziale (z waszego wewn. systemu) wszystko jest ok.

  Dlaczego w internecie są akurat takie liczby? Bo kiedyś PW stanowiły 60% ze 140% czyli 42,9%. Ktoś to wklepał na stałe.

  Jakie to ma znaczenie? W tej sytuacji nie wiadomo dokładnie ile ma się środków własnych w gotówce (no, przynajmniej bez dodatkowego liczenia…). Wygląda jakby człowiek był bogatszy o kilka tysięcy 🙂

  PS. Nie piszę tego po to by się czepiać. W sumie jestem zadowolony z Waszych usług.

 7. mwojciechowski[bossa]

  @Wichura
  Ad 1
  Rozróżnijmy sytuacje o których piszesz.
  a) zamykanie pozycji bez dodatkowych środków (również stopem) – jak najbardziej możliwe,
  b) zamykanie pozycji stopem ze stratą – system jeśli będzie miał możliwość doblokuje środki na stratę, jest to tzw. działanie po bezpiecznej stronie, właśnie ze względu na odwracanie pozycji,
  c) odwracanie pozycji bez straty – możliwe (konieczne tylko środki na prowizje nowych pozycji),
  d) odwracanie pozycji ze stratą – system zablokuje środki na pokrycie straty – jest to zgodne z obowiązującymi zasadami KDPW, który wymaga od nowej pozycji pełnego zabezpieczenia.

  Ad 3
  Można. Tylko, że wtedy należałoby pytać tych którzy mają zdefiniowane papiery czy chcą mieć standardowo WIG20 czy własne papiery. Pomyślimy nad takim rozwiązaniem.

  Ad 4
  Badamy sprawę. Jeśli okaże się, że jest to błąd to oczywiście poprawimy i podziękujemy za zwrócenie uwagi 😉

 8. olekj32

  Witam.

  Panie Michale, chcę zaproponować jedną prostą ale moim zdaniem bardzo fajną poprawkę w programie ISPAG. Sugeruję aby dodać do programu dodatkową grupę papierów pod nazwą – „Akcje pozostałe”. Grupa ta powinna być różnicą między „Akcje – ciągłe” a akcjami z trzech głównych indeksów. Przeglądając kursy akcji czasami nie znajduję konkretnego papieru. Zamiast po raz kolejny przewijać i oglądać te same papiery w zakładce „Akcje – ciągłe” chciałbym bezpośrednio poszukać tego papieru w „Akcje pozostałe”. Takie grupy istnieją we wszystkich programach oferujących bezpośredni dostęp do notowań GPW, w tym oczywiście w NOL. Stworzenie takiej zakładki jest dziecinie proste ale przecież Państwo dobrze o tym wiecie 🙂

  Pozdrawiam i liczę na pozytywną odpowiedź.

 9. mwojciechowski

  @olekj32
  Dziękujemy za propozycje. Wpisaliśmy na listę oczekiwanych zmian. Niestety niższy priorytet.

 10. deli deli

  @mwojciechowski
  Gratuluję Panom z okazji wyróżnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.