AIG schodzi ze sceny (towarowej)

Zapewne wszyscy słyszeliśmy o kłopotach AIG. O prezesie tej spółki mów się, że ma najgorszą robotę w Ameryce. Pracownicy muszą wychodzić z pracy bocznymi wejściami a władze konstruują prawo (Lex AIG), które ma zabierać pracownikom bonusy. Po quasi-nacjonalizacji finansowego giganta i usunięciu z prestiżowego indeksu DJIA przyszedł czas na wymazanie AIG z mapy towarowego świata.

Omawiając wcześniej na blogu indeksy towarowe wspomniałem, iż jednym z najpopularniejszych indeksów rynków towarowych jest DowJones-AIG Commodity Index – w skrócie DJ-AIG CI. W istocie DowJones i AIG stworzyli całą masę indeksów i subindeksów, które miały pokazywać kondycję rynków towarowych. W sumie DJ i AIG stworzyło 161 indeksów i subindeksów. Ich pełną listę wymienię w dalszej części, ale dodając nieco pieprzu do notki wrzucę dla przykładu takim dziwolągiem, jak np. Dow-Jones-AIG Commodity Index 1 Month Forward Total Return – przyznaję, że nigdy nie słyszałem o tym indeksie, ale chętnie poznam kogoś, kto słyszał.

Generalnie rzecz ujmując każdy z indeksów DJ-AIG miał w sobie nazwę obu instytucji a dalej w nazwie rynki, dla których został skonstruowany. Jednak konieczność wyprzedania majątku spowodowała, iż cały biznes towarowy AIG zostanie przejęty przez UBS. W efekcie wszystkie indeksy “spóły” DowJones i AIG zmienią nazwę na DJ-UBS. Wedle informacji rozsyłanej mailem przez Dow Jones Indexex termin zmiany nie został jeszcze ustalony, ale już dziś wiadomo, że jest to kwestią czasu. Po podjęciu decyzji DowJones będzie podawał równolegle obie nazwy przez 30 dni a później AIG zniknie z nazw indeksów i zostanie tylko UBS.

Jeden z czytelników-komentatorów blogów na bossie napisał, iż uraduje go fakt urwania przez resztę świata części tortu zarezerwowanego dotychczas dla amerykańskich instytucji finansowych. Na szacowanie mapy podziału nowego świata po kryzysie przyjdzie zapewne czas, ale po indeksie DI-AIG CI już dziś widać, że ta mapa ulegnie przekształceniu i to w sposób poważny. Po blisko dwudziestu latach obecności i wsparcia dwóch kluczowych oraz symbolicznych dla WallStreet amerykańskich instytucji – DowJones i AIG – ta druga odda pola firmie z korzeniami szwajcarskimi. Anty-amerykańsko nastawieni czytelnicy mogą zatem otwierać szampana, pozostali zadumać się nad przemijalnością symboli a wszyscy muszą zapamiętać, iż w trójce liderów indeksów towarowych pojawił się nowy gracz – UBS.

Alleluja!

PS. Listę i zmiany w indeksach DJ-AIG/DJ-UBS możecie Państwo zobaczyć w załączniku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *