AIG schodzi ze sceny (towarowej)

Zapewne wszyscy słyszeliśmy o kłopotach AIG. O prezesie tej spółki mów się, że ma najgorszą robotę w Ameryce. Pracownicy muszą wychodzić z pracy bocznymi wejściami a władze konstruują prawo (Lex AIG), które ma zabierać pracownikom bonusy. Po quasi-nacjonalizacji finansowego giganta i usunięciu z prestiżowego indeksu DJIA przyszedł czas na wymazanie AIG z mapy towarowego świata.

Omawiając wcześniej na blogu indeksy towarowe wspomniałem, iż jednym z najpopularniejszych indeksów rynków towarowych jest DowJones-AIG Commodity Index – w skrócie DJ-AIG CI. W istocie DowJones i AIG stworzyli całą masę indeksów i subindeksów, które miały pokazywać kondycję rynków towarowych. W sumie DJ i AIG stworzyło 161 indeksów i subindeksów. Ich pełną listę wymienię w dalszej części, ale dodając nieco pieprzu do notki wrzucę dla przykładu takim dziwolągiem, jak np. Dow-Jones-AIG Commodity Index 1 Month Forward Total Return – przyznaję, że nigdy nie słyszałem o tym indeksie, ale chętnie poznam kogoś, kto słyszał.

Generalnie rzecz ujmując każdy z indeksów DJ-AIG miał w sobie nazwę obu instytucji a dalej w nazwie rynki, dla których został skonstruowany. Jednak konieczność wyprzedania majątku spowodowała, iż cały biznes towarowy AIG zostanie przejęty przez UBS. W efekcie wszystkie indeksy „spóły” DowJones i AIG zmienią nazwę na DJ-UBS. Wedle informacji rozsyłanej mailem przez Dow Jones Indexex termin zmiany nie został jeszcze ustalony, ale już dziś wiadomo, że jest to kwestią czasu. Po podjęciu decyzji DowJones będzie podawał równolegle obie nazwy przez 30 dni a później AIG zniknie z nazw indeksów i zostanie tylko UBS.

Jeden z czytelników-komentatorów blogów na bossie napisał, iż uraduje go fakt urwania przez resztę świata części tortu zarezerwowanego dotychczas dla amerykańskich instytucji finansowych. Na szacowanie mapy podziału nowego świata po kryzysie przyjdzie zapewne czas, ale po indeksie DI-AIG CI już dziś widać, że ta mapa ulegnie przekształceniu i to w sposób poważny. Po blisko dwudziestu latach obecności i wsparcia dwóch kluczowych oraz symbolicznych dla WallStreet amerykańskich instytucji – DowJones i AIG – ta druga odda pola firmie z korzeniami szwajcarskimi. Anty-amerykańsko nastawieni czytelnicy mogą zatem otwierać szampana, pozostali zadumać się nad przemijalnością symboli a wszyscy muszą zapamiętać, iż w trójce liderów indeksów towarowych pojawił się nowy gracz – UBS.

Alleluja!

PS. Listę i zmiany w indeksach DJ-AIG/DJ-UBS możecie Państwo zobaczyć w załączniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.