Szaleństwo zakupów na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG pobił historyczny rekord. Obroty przekroczyły miliard złotych! 

Inwestorzy wczoraj wprost wyrywali sobie z rąk akcje największych spółek, takich jak PKN Orlen, KGHM czy Telekomunikacja Polska. Podrożały one aż o 4-5 proc. To tyle, ile pieniądze na lokacie bankowej przyrastają z grubsza przez prawie cały rok. Warszawski Indeks Giełdowy (WIG), wskaźnik oddający zmiany cen akcji na giełdzie, zyskał 2 proc. i wspiął się na najwyższy poziom w blisko 14-letniej historii giełdy

Analitycy uważają, że do zakupów polskich akcji rzucili się głównie inwestorzy zagraniczni. Wskazują na to ogromne obroty, które przekroczyły miliard złotych.

[…]

Analitycy zgodnym chórem podkreślają, że „zagraniczny” boom na warszawskiej giełdzie to nie tylko zasługa polskiej gospodarki. Nasz region znów jest w modzie wśród inwestorów zagranicznych. Węgierski indeks BUX wzrósł wczoraj aż o ponad 3,3 proc., również bijąc historyczny rekord.

***

Och przepraszam wziąłem nie ten komentarz. To wycinki z „jedynki” Gazety Wyborczej (autorzy: Maciej Samcik, Patrycja Maciejewicz) z komentarzem dotyczącym sesji 16 lutego 2005. Wtedy WIG tak jak dziś pokonał 27 300 pkt. Tylko w zupełnie inną stronę.

14 Komentarzy

 1. Thom

  Smaczne! ;))))

 2. truck

  nio..fajna zabawa… ale co przyszłości mówi szklana kula?

 3. Thom

  W ramach dobrego (ufff….czy ktoś teraz taki ma?) humoru mała ilustracja "ciężkiej pracy" FED. Podpowiedź – kryzys się skończy, kiedy to co na obrazku wreszcie runie i się oczyści:))))) http://kryzys.mises.pl/wp-content/uploads/2008/10/bernanke-reperuje.jpg

 4. ReS

  hmm wiem ze na parkiecie w tej chwili liczą się tylko emocje ale ciekawy jestem jak dużego kapitału trzeba aby zatrzymać ten efekt domina na GPW.
  Jak tak dalej pójdzie to przyjdzie nam testować minima ostatniej bessy 🙂
  nawet przy nie tak dużej podaży popyt jest strasznie skostniały, powodując duże spadki
  Panie Grzegorzu jak Pan to widzi ?:)

 5. Lucek

  Panie Grzegorzu jak Pan to widzi ?:)

  Wlaśnie, Panie Grzegorzu?

 6. x

  Panie Lucek, Pan to, jak zawsze, widzi najlepiej. A można wiedzieć u jakiego optyka robi Pan okulary? 🙂

 7. Lucek

  Panie x, Pan nigdy nie zobaczy tego co ja widzę. A wie Pan dlaczego?
  Dlatego, że Pan nigdy nie podzielił sie z nikim swoją ogromną wiedzą i swoimi wykresami.
  A ja wprost przeciwnie:)
  Już 11. X. pokazałem to co widzę, a czego nie pokazała żadna gazeta.
  http://www.ifutures.pl/viewtopic.php?t=1329
  A specjalnie dla Pana, uaktualniłem tutaj:
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/81cca1d5390a1005.html
  No i co? Widziałeś Pan gdzieś takie cuś?
  A widzisz Pan, nie widziałeś!
  To patrz Pan i myśl!

  PS. Okulary robię sobie sam, w wolnym czasie.

 8. beton

  dzięki Lucek, good job czekamy na support 4 1392

 9. rob

  Panowie,

  spójrzcie jak wygląda wykres Dow JIA z okresu ostatnich 100 lat z uwzględnieniem inflacji (inflation adjusted dow) i wychodzi całe kłamstwo o giełdzie i długoterminowym zarabianiu. Można też pooglądać wykresy stuletnie cen domów w USA, złota, srebra, ropy i innych również z uwzględnieniem inflacji. Najciekawsze jest to że nigdy nigdzie u żadnego analityka i w TV nie uświadczysz takiego wykresu. Więc DJIA zjeżdża do 4000 lub głębiej jak się bardzo leszcze przestraszą….

  Robert

 10. Maciek

  A gdzie można takie wykresy uświadczyć ? Podaj linka chętnie spojrze.

 11. rob

  Ciekawa strona to:
  http://home.earthlink.net/overquota.html (ale do końca miesiąca będzie zamknięta ze względu na duży ruch

  Można podobny wykres zobaczyć (plus DJIA/cena złota
  http://jessescrossroadscafe.blogspot.com/2008/10/long-term-djia-adjusted-for-inflation.html

  Ciekawe też są cykle Kondratiewa (życzę udanych zakupów na rynku akcji w najbliższych 10 latach 🙂

  http://www.kwaves.com/kond_overview.htm

 12. rob

  oops, pierwszy link to miał być:
  home.earthlink.net/~intelligentbear/com-dj-infl.htm (ale strona jest niedostępna wyskakuje komunikat jak w 1 linku powyżej)

 13. bobas

  Ja mam prośbę z zupełnie innej beczki za co z góry przepraszam. Proszę o podanie adresu strony internetowej o funduszach inwestycyjnych, przygotowanej przez pana Grzegorza Zalewskiego. Z góry dziękuję.

 14. Maciek

  Dzieki za linki. Interesujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.