Lato jest już wprawdzie tylko wspomnieniem i z książką na plaży ciężko będzie poleżeć ale mimo to przynajmniej te 2 pozycje, opisane pokrótce niżej, będę zawzięcie rekomendował wszystkim fanom A.T. i system tradingu. Właśnie sam je skończyłem czytać i nie mogę oprzeć się by nie podzielić się swoimi uwagami.

Wprawdzie z książek nie uda się nauczyć skutecznego inwestowania, bo tu liczy się przede wszystkim praktyka i osobiste doświadczenie, ale bez dobrej literatury trudno się rozwijać. Próbowałem znaleźć nowe pozycje ?branżowe” w polskich, internetowych księgarniach ale nie doszukałem się czegokolwiek na co miałbym ochotę poświęcić choćby kilka minut 🙁 Zdaje się, że ta działka zrobiła się bardzo nieopłacalna i porównując do nowości w Amazonie jesteśmy w odległym tyle. Pozostaje niestety literatura anglojęzyczna co ma jednak swoje zalety.

To do rzeczy:

1. Autor: Thomas N. Bulkowski

Encyclopedia of Candlestick Charts

(Encyklopedia wykresów świec japońskich)

Wydane tuż przed wakacjami.

Bulkowski po raz kolejny udowadnia, że na bogatą emeryturę inwestorską w wieku trzydziestu kilku lat przeszedł nie przez przypadek. To jest ten rodzaj Analizy Technicznej, który staram się propagować szerzej. W odróżnieniu od mocno w wielu miejscach subiektywnej A.T. spisanej przez Murphy’ego, która jest jedynie pomocą czy wskazówką ale wymaga jeszcze sporo pracy/testów oraz zrozumienia słabych punktów zanim stanie się pełną strategią. Bulkowski natomiast podaje czytelnikowi na niemal 1000-cu stronach gotowy produkt, przetestowany w taki sposób jak to powinno wyglądać dla skutecznego tradingu. To również odróżnia tę książkę od prac o świecach japońskich pionierów ich stosowania – Nisona i Morrisa. Oni wykładają podstawy, Bulkowski metodycznie je testuje wyliczając tzw. ?success rate” czyli prawdopodobieństwo działania w zadanych warunkach z uwzględnieniem różnych momentów zamknięcia transakcji i po wprowadzeniu modyfikacji czy filtrów. Czekałem na tę książkę pół roku i było warto choć oczywiście można zrobić to samo we własnym zakresie przy użyciu programów do testów systemów, co też niejednokrotnie czyniłem. Ale kilka świeżych pomysłów znalazłem. Bulkowski jest jedynym znanym mi profesjonalistą, który tak metodycznie podchodzi we wszystkich pracach do A.T., przerzucając tym samym pomost do tradingu systemowego.

2. Autor: Larry Connors

HOW MARKETS REALLY WORK

(Jak rynki rzeczywiście działają)

Tę książkę ściągnąłem w formie e-booka za darmo z serwisu http://www.tradingmarkets.com/ (gdzie udziela się autor) chyba z rok temu. Ale dopiero teraz znalazłem czas by ją zgłębić i od razu żałuję, że zrobiłem to tak późno. W zasadzie w jeden wieczór da się ją od deski do deski prześwietlić. Niestety nie jest ona już dostępna więc nie wiem jak jest z prawami autorskimi i nie odważę się jej udostępniać. Ale wyszukiwarki internetowe czynią cuda 🙂 Connorsa ciepło wspominam za książkę ?Street smarts” i tamte pomysły do dziś używam. Tym razem Larry rozprawia się z niektórymi mitami o sile rynku, robiąc testy strategii przeciwnych do tych, które serwują nam na co dzień analitycy. Dodam – skutecznie się z nimi rozprawia. Szalenie pouczający materiał, wszystko udokumentowane testami, wynikami i tabelami. Jest to również ten rodzaj metodycznej A.T. co wspomniany wyżej. I potwierdza, że rzeczy skuteczne nie muszą być skomplikowane. Identyczne testy na akcjach i indeksach polskiego rynku mam zamiar zaprezentować tutaj. Nie wiem jednak kiedy, to zależy od planów BOŚ odnośnie udostępnienia blogów tylko swoim klientom.

I jeszcze coś mniej serio – gdyby ktoś zamiast pojedynczych książek chciał kupić od razu sieć księgarni to podpowiadam jak przez chwilę poczuć marzenia. Moi znajomi wiedzą, że czasem dla sportu obstawiam przez internet numerki w Eurolotto, szczególnie gdy kumulacja jest spora. Tym razem do wygrania jest 186 milionów $ :-O Nie jestem w żaden sposób z nimi pozwiązany gdyby ktoś chciał mi coś zarzucić. Po prostu co jakiś podrzucam na forach ten temat i jeśli komuś dzięki temu uda się wygrać niezmiennie proszę o przysługę za podpowiedź 🙂 Ta przysługa to wpłata 1% podatku na wskazany przeze mnie cel charytatywny.

Strona tutaj. http://www.playeuromillions.com/

Obstawiać można jeszcze w piątek. Jeden zakład przez internet to 4,5 Euro. Tylko uwaga – w Polsce trzeba się liczyć z maksymalnym podatkiem od takiej wygranej zagranicznej! Unia nas za to mityguje ale nie wiem czy coś się ostatnio zmieniło w tym zakresie.

Powodzenia!

–*Kathay*–

5 Komentarzy

 1. DAPI

  Bulkowski jest bombowy 🙂
  Metodyczny do bólu..a to jest to co tygryski lubią najbardziej 😉

 2. torv

  Na http://www.elitetrader.com/vb/showthread.php?threadid=123836 jest ciekawa dyskusja o jednej z tych książek 😉

 3. Pawelek

  Co w niej ciekawego?

 4. GielduGieldu

  @Pawelek
  Link podany do dyskusji pozwala na ściagnięcie tej książki (około 160 stron).

  Pozdrowienia,
  GiełduGiełdu

 5. Yahtak

  http://thepatternsite.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.