Ubiegłotygodniowe wpisy, w których wspomniałem o portalu yoyo.pl zainspirowały mnie do przypomnienia sobie tej historii. Zwłaszcza, że były to czasy manii internetowej, podczas której wystarczyła zapowiedź o tym, że dowolna spółka wejdzie w tę niszę, żeby zainteresować wszystkich. Część sytuacji była tak absurdalna, że może się dziś wydawać niemożliwa:

To jak wyglądał portal yoyo.pl można częściowo zobaczyć w Wayback Machine . Nie mogę tego potwierdzić, ale wydaje mi się, że w informacjach prasowych z tamtego okresu padały stwierdzenia, iż ma to być polski odpowiednik Yahoo.
Portal powstał na początku 2000 roku jako produkt spółki Internet Idea. Kilka miesięcy później giełdowa spółka STGroup nabyła 37% udziałów w spółce Internet Idea. STGroup miało sfinansować działalność portalu zasilając go kwotą 4,6 mln PLN.
Internet Idea miało zostać wprowadzone na rynek równoległy GPW na początku 2001 roku.
Plany były ambitne latem 2000 uruchomiono serwis olimpijski pod adresem www.sydney2000.pl
?Serwis ten jest określany jako oficjalny, gdyż będzie on tworzony i prowadzony na mocy umowy podpisanej między II, a Polską Fundacją Olimpijską. W przetargu na jego stworzenie wystartowało kilkanaście firm – w ostatecznej fazie walczyły cztery” – przyznał Andrzej Person, rzecznik prasowy PKOL. Na mocy powyższej umowy Internet Idea otrzymał również wyłączne prawo do wykorzystywania polskiej symboliki olimpijskiej w Internecie oraz umowy na obsługę Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 r., oraz w Atenach w 2004.? [Źródło: Internet Standard]
STGroup poszukiwało samo inwestora, jednak pęknięcie bańki internetowej uniemożliwiło realizację tych planów. Uderzyło to bezpośrednio w portal yoyo.pl. Internet Idea próbowało walczyć o odszkodowanie od STGroup w wysokości 10 mln PLN.
Szczegóły ostatnich dni można znaleźć tu http://belle2.ifj.edu.pl/~bozek/index.asp.html

Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w czerwcu 2001, kilka miesięcy przed upadłością Internet Group ruszono z internetową reklamą yoyo.pl, na którą wydano ok. 1 mln zł.

RYNEK KAPITAŁOWY

Wykres STGroup(źródło: bankier.pl)

STGroup
Analiza SWOT (wykonana przez DM BOS)
Mirosław Lampka (głowny akcjonariusz) w 2001 roku był na 98 miejscu listy najbogatszych WPROST

Zdarzenia klasyczne
W maju 2000 biuro maklerskie BGŻ wydało rekomendację spółce ? krótkoterminową ?trzymaj? i długoterminową ?kupuj? przy cenie 18.50

Jesienią 2000 akcje spółki  wyprzedawali członkowie Rady Nadzorczej oraz podmioty powiązane (STG Capitalsp. z o .o.)

13 Komentarzy

 1. krzywy

  Panie @gazaleski, link "Wayback Machine" jest popsuty 🙂

 2. gzalewski

  gotowe

 3. Jacek_

  Ten wykres to idealny materiał szkoleniowy do zasady "ucinaj straty jak najszybciej". Strategia Kup i trzymaj dla tego typu przypadków raczej niespecjalnie wytrzymuje krytykę.

 4. appfunds

  Dla równowagi przypominam wycenę KGHM 6 zł w 2002 http://www.bankier.pl/static/att/3000/528506_kgh1028p.pdf

 5. Leon_Zawodowiec

  Pani Grzegorzu, pisze Pan, że Internet Group upadł – "Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w czerwcu 2001, kilka miesięcy przed upadłością Internet Group ruszono z internetową reklamą yoyo.pl, na którą wydano ok. 1 mln zł." Ten co jest teraz na GPW to powstał na masie upadłościowej poprzednika, czy to nowa firma, tylko o podobnej nazwie?

 6. gzalewski

  Nie mam pojęcia. Nie wydaje mi sie. Po prostu jest to oddzielny byt założony przez część tych samych ludzi.

 7. www.inwestowanie.org.pl

  A ja proponuje zajac sie taka ciekawotka jak spolka Mechel i wystapienia Putina dzisiaj spoleczka zaliczyla 16USD a jeszcze w piatek miala 40USD to sie nazywa reakcja alergiczna na putina.

  Maly arcik o rosji i Mechelu u mnie na stronie to sie nazywa jatka

 8. gzalewski

  @ appfunds – dzieki. Leci do mojej kolekcji
  @ inwestowanie.
  pamietaj ze stosunkowo niedawno byl kryzys w Rosji, gdy Rosjanie zlamali wszelkie standardy swiata zachodniego. Zachod sie boi takich akcji, bo ich nie rozumie.

 9. www.inwestowanie.org.pl

  @GZ a czy o ryzyku politycznym informuje chodz jeden fundusz BRIC czy Rosja tudziez Nowa europa? Ciekawe czy peknie bariera w strukturze WS dla 6spolek rosyjskich. Widac nazywanie Rosji europa to przesada.

 10. gzalewski

  @ inwestowania
  NIe sądze by nie zamieszczali. Zerknalem na pierwszy z brzegu Allianz BRIC i ryzyko związane z krajem i regionem jest umieszczone.
  Inna sprawa, ze inwestorzy maja krotka pamiec i za kazdym razem nie wierzą, że jakieś zdarzenie się powtórzy, albo że wystąpi w ogole.
  Malo kto wie, ze Rosja dwukrotnie zawiesila splate swojego długu – w 1998 i w 1922 (wtedy ZSRR uznalo ze nie bedzie splacalo zobowiazan Rosji)

 11. j.tyszko

  @Leon, obecny Igroup to kontynuator Ariela, GZ się przejęzyczył, w tym akapicie powinno być STGrup

 12. Mike

  Co do ryzyka, to chyba coś czytałem w materiałach OIL w tym sensie. Spółka coś wspominała o niepewnej strukturze politycznej i dziwnym praktykom w tamtym regionie inwestowania. W pozostałych opisywaniach "planach rozwojowych i ekspansji zagranicznych" spółek, temat raczej pomijany.
  Ale jest ryzyko, jest zabawa 🙂

 13. gzalewski

  @ j.tyszko, Leon
  Internet Idea 🙂 nie IGroup.
  Nie zauwazylem przejezyczenia w poscie Leona. Igroup to inna spolka zupelnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.