Emocje – w jedną stronę

Inwestorzy powściągnęli emocje?

Na rynkach znów uspokojenie?

Emocje biorą górą?

Gdy emocje ustąpią, wróci hossa?

inwestorzy nie patrzą już na ceny, tylko kierują się emocjami?

To wybrane tytuły i wypowiedzi, jakie pojawiły się w związku z silnym załamaniem cen na rynku akcji w ubiegłym tygodniu. Zadziwiająca przy tym jest jednoznaczność wypowiedzi, gdy rynek spada, analitycy apelują o powściąganie emocji, gdy zaczyna rosnąć uważa się, że inwestorzy już przestali się kierować emocjami.

I jakoś niewielu zwolenników tego popularnego podejścia nie zadaje sobie pytania, jak to jest, że człowiek, który traci pieniądze, pozbywa się akcji ?pod wpływem emocji? (boi się, żeby nie stracić więcej), ale już nie mamy do czynienia z emocjami, gdy kupuje ?bo mu umknie okazja?.

Rynki podobnie jak silnie spadają, tak równie silnie rosną. Każdy dzień to setki emocji graczy ? negatywnych i pozytywnych: strach, chciwość, niepewność, zadowolenie, ekscytacja, to wszystko stoi za decyzjami inwestorów ? zarówno indywidualnych jak i profesjonalnych.

  • Gdy inwestorzy płacą za aktywa 190 zł, choć są one warte 120 zł nie apeluje się zbiorczo o powściągnięcie emocji.
  • Gdy inwestorzy zaciągają kredyty stukrotnie większe od posiadanych środków na zakup akcji, niewiele się mówi o emocjonalnym podłożu tej decyzji (chciwości)
  • Gdy inwestorzy na wyścigi kupują obligacje, na których BYĆ MOŻE da się zarobić setki procent, nie ma powszechnego niepokoju o ich emocje.
  • Gdy inwestorzy kupują akcje spółek, po ogłoszeniu zmiany ich działalności na najmodniejszy właśnie sektor, również niewiele się mówi o powściąganiu emocji
  • Gdy inwestorzy (ale również fundusze inwestycyjne to zjawisko podkręcają) na potęgę kupują jednostki uczestnictwa funduszy należących do wysoko ryzykownej kategorii, niewiele osób zwraca uwagę na emocje.

Dlaczego więc – do diabła ciężkiego – tylko trochę większy niż średni spadek wywołuje tak absurdalne wnioski analityków i uczestników rynku.

Emocja ? globalna reakcja organizmu na niespodziewaną sytuację, na zakłócenie równowagi z otoczeniem. Ma wartość dodatnią lub ujemną […]

Słownik psychologii, Norbert Sillamy

[Archiwum GZ; oryginalny link wraz z komentarzami]

1 Komentarz

  1. delideli

    Warszawa rozda prezenty do św.Mikołąja. A trzynastego zmałpuje trzynastego listopada. Od trzynastego listopada liczy się to coś ponad 2000pkt.WIG-20. Może 10, może 2o%. Tyle na temat emocji. Delideli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.