Emocje – w jedną stronę

Inwestorzy powściągnęli emocje?

Na rynkach znów uspokojenie?

Emocje biorą górą?

Gdy emocje ustąpią, wróci hossa?

inwestorzy nie patrzą już na ceny, tylko kierują się emocjami?

To wybrane tytuły i wypowiedzi, jakie pojawiły się w związku z silnym załamaniem cen na rynku akcji w ubiegłym tygodniu. Zadziwiająca przy tym jest jednoznaczność wypowiedzi, gdy rynek spada, analitycy apelują o powściąganie emocji, gdy zaczyna rosnąć uważa się, że inwestorzy już przestali się kierować emocjami.

I jakoś niewielu zwolenników tego popularnego podejścia nie zadaje sobie pytania, jak to jest, że człowiek, który traci pieniądze, pozbywa się akcji ?pod wpływem emocji? (boi się, żeby nie stracić więcej), ale już nie mamy do czynienia z emocjami, gdy kupuje ?bo mu umknie okazja?.

Rynki podobnie jak silnie spadają, tak równie silnie rosną. Każdy dzień to setki emocji graczy ? negatywnych i pozytywnych: strach, chciwość, niepewność, zadowolenie, ekscytacja, to wszystko stoi za decyzjami inwestorów ? zarówno indywidualnych jak i profesjonalnych.

  • Gdy inwestorzy płacą za aktywa 190 zł, choć są one warte 120 zł nie apeluje się zbiorczo o powściągnięcie emocji.
  • Gdy inwestorzy zaciągają kredyty stukrotnie większe od posiadanych środków na zakup akcji, niewiele się mówi o emocjonalnym podłożu tej decyzji (chciwości)
  • Gdy inwestorzy na wyścigi kupują obligacje, na których BYĆ MOŻE da się zarobić setki procent, nie ma powszechnego niepokoju o ich emocje.
  • Gdy inwestorzy kupują akcje spółek, po ogłoszeniu zmiany ich działalności na najmodniejszy właśnie sektor, również niewiele się mówi o powściąganiu emocji
  • Gdy inwestorzy (ale również fundusze inwestycyjne to zjawisko podkręcają) na potęgę kupują jednostki uczestnictwa funduszy należących do wysoko ryzykownej kategorii, niewiele osób zwraca uwagę na emocje.

Dlaczego więc – do diabła ciężkiego – tylko trochę większy niż średni spadek wywołuje tak absurdalne wnioski analityków i uczestników rynku.

Emocja ? globalna reakcja organizmu na niespodziewaną sytuację, na zakłócenie równowagi z otoczeniem. Ma wartość dodatnią lub ujemną […]

Słownik psychologii, Norbert Sillamy

[Archiwum GZ; oryginalny link wraz z komentarzami]

1 Komentarz

  1. delideli

    Warszawa rozda prezenty do św.Mikołąja. A trzynastego zmałpuje trzynastego listopada. Od trzynastego listopada liczy się to coś ponad 2000pkt.WIG-20. Może 10, może 2o%. Tyle na temat emocji. Delideli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.