Wykres dnia: kosmiczne wzrosty WIG20

Ten tydzień upłynął głównie na odliczaniu serii kolejnych wzrostowych sesji na naszych indeksach i amerykańskich, ja się przyłączę i zaproponuję nieco inne spojrzenie, choć również od strony statystycznej.

Serie kolejnych wzrostów można liczyć na 2 sposoby:

1. Porównując zamknięcie sesji do zamknięcia sesji poprzedzającej.

2. Porównując kurs zamknięcia do kursu otwarcia na tej samej sesji.

Wg tej pierwszej metody mieliśmy serię 10 sesji wzrostowych na WIG20, które zakończył spadek w czwartek, psując całą zabawę. Takie serie są rzadkie, to prawda, i pokazują albo rzeczywistą moc rynku, albo siłę spekulacji grzejącej rynek dla samego grzania. Oby tym razem było to pierwsze.

Natomiast mnie zainteresowała ta druga metoda, która jest chyba prostsza wizualnie, łatwo bowiem odróżnić świece spadkowe od wzrostowych. I w tym przypadku mieliśmy do czynienia z serią 10 wzrostowych świec pod rząd. Jak bardzo rzadki jest to przypadek?

Otóż ta hossa to ewenement w historii indeksu! Proszę spojrzeć na wykres obecnej hossy:

Poza ostatnią serią mieliśmy jeszcze serię 8 świec w kwietniu i aż 15 świec wzrostowych z rzędu tuż na początku tej hossy w październiku/listopadzie 2022. Wskazuję je na powyższym wykresie.

Takiego czegoś nigdy nie doświadczył nasz indeks. Spójrzmy bowiem na występowanie takich serii w jego historii:

– sierpień 2014 i 8 świec wzrostowych

– wrzesień 2010 i 8 świec wzrostowych

– lipiec 2006 i 9 świec wzrostowych

– grudzień 2001 i 15 świec wzrostowych

I na tym koniec. 3 serie w jednej hossie na tle 4 w całej poprzedniej historii to prawdziwa anomalia! Któż by w zeszłym roku nawet pomyślał o hossie, a co dopiero o takiej?!

—kat—

2 Komentarzy

 1. vaeta

  Nie jestem pewien, ale:
  * możliwe, że przegapiłeś kilka przypadków na początku ostatniej wielkiej hossy
  * albo może nie zrozumiałem do końca drugiej metody

  start_date bars
  2023-07-06 10
  2023-04-11 8
  2022-10-24 15
  2014-08-08 8
  2010-08-31 8
  2006-07-18 9
  2005-06-02 8
  2004-09-06 8
  2003-06-16 8
  2001-12-14 15
  2000-12-05 8
  (według https://pastebin.com/Nw3Ydxgp)

  Na marginesie, można też zabawić się w optymistyczne przewidywania 🙂
  * wielka hossa lat 1990s: imperium zła uciekło na wschód (n/a)
  * wielka hossa lat 2000s: imperium dobra przybyło na wschód (dużo serii)
  * wielka hossa lat 2010s?: imperium zła ucieka na wschodni wschód (dużo serii)

 2. Kornik

  Fakt, wojna na Ukrainie spowodowała prawdziwe geopolityczne trzesienie ziemi z wyraznym przesunieciem srodka ciezkosci na wschod.

  Wyglada na to, ze w tej chwili rzeczywiscie stajemy sie dla Amerykanow tym, czym jest Izrael na Bliskim Wschodzie, lub Japonia czy Korea Pld. w dalekiej Azji – i czym do niedawna byli Niemcy w Europie, lecz kompletnie zawiedli, znowu wydatnie przyczyniajac sie do tego dramatu, ktory obecnie obserwujemy na wschodzie.

  Ta rynkowa "anomalia" tylko dowodzi, iż faktycznie mamy do czynienia z powaznymi zmianami i adekwatnymi krokami dostosowawczymi powaznych graczy, ktorzy dostrzegaja te procesy i ktorzy nie bawia sie w jakies dziadowskie spekulacje: tu pakiecik, tam pol, tu trzy czwarte – tylko od razu wchodza na pelnej petardzie.

  Trudno im sie dziwic, wszak to nie jakas efemeryczna nieefektywnosc kursowa, tylko mozliwosc eksploatowania prawdziwej i ogromnej anomalii, jaka pod wplywem zachodzacych zmian wytworzyla sie w ostatnich latach na styku rzeczywistej wartosci, aktualnych perspektyw i biezacej wyceny polskich aktywow.

  Kto to widzial, lub tylko przeczuwal rok temu, ten rowniez ma powody do zadowolenia i obecnie korzystajac z urokow lata, moze ze spokojem i nadzieja patrzec w przyszlosc, ktora rysuje sie niezwykle interesujaco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *