Czy w oszczędzaniu/inwestowaniu emerytalnym można się zakochać?

Tak, no niemalże, o ile przeczyta się książkę, którą zaprezentuję niżej. Mnie zauroczyła przynajmniej kilkoma szczegółami i uprzyjemniła właśnie skończone wakacje.

Mowa o „Just Keep Buying” autorstwa Nicka Maggiulli, którego sam poznałem wcześniej z jego bloga, jednego z lepszych w branży. W zasadzie połączył on w jedno wiele swoich inspirujących wpisów, dodając do tego trafne narracje.

Najważniejszy walor tego poradnika to osadzenie go w całości na formule tzw. evidence-based (czyli w oparciu o dowody). W tym przypadku są to naprawdę oryginalnie przetwarzane statystyki oraz bardzo sugestywne wykresy je ilustrujące. I zaręczam – nigdzie indziej takich nie znajdziecie. Ich zaletą jest przy tym to, że bez problemu zrozumie je każdy, nie są bowiem obciążone naukowym, hermetycznym językiem. Każdy wykres i statystyka są przystępnie i zrozumiale opisane oraz okraszone przykładami.

Kolejny plus to rozwianie dzięki tym kilkunastu wykładom wielu intuicyjnych, ale przez to błędnych stereotypów i hipotez. Nie wytrzymały nawet takie, które branża od zawsze przedstawia w swoich broszurach i poradach jako wzorcowe!

Idąc dalej, Nick podsuwa gotowe rozwiązania, odpowiedzi i porady kompleksowego podejścia do oszczędzania już od początku zawodowej kariery. A co ważne, pomimo użycia danych z USA i przykładając je do nieco innego systemu podatkowo-emerytalnego, nadal można je przysposobić do polskich warunków.

Co ciekawego i oryginalnego można znaleźć w poszczególnych rozdziałach? Na przykład:

– Jak dokładnie policzyć ile należy oszczędzić na emeryturę i jak zgodnie z tym zarządzać dodatkowymi przychodami.

– Jak zbalansować mentalnie i matematycznie codzienne potrzeby z koniecznością oszczędzania.

–  Dlaczego dług jest czasem korzystny.

–  Czy lepiej kupić dom czy wynajmować.

– W co inwestować i dlaczego nie w pojedyncze akcje.

– Dlaczego nie starać się kupować dołków.

– Jak bez strachu działać podczas bess.

– Jak (nie) optymalizować portfela.

– Kiedy i jak sprzedawać na giełdzie w długoterminowym inwestowaniu.

– Jak radzić sobie z podatkami w różnych formach inwestowania.

Wiele wniosków naprawdę zaskakuje. Nie będę ich więc wyjawiał, ale sam tytuł „Just keep buying” jest ich doskonałym podsumowaniem. Książka doskonale czyści umysł ze wszelkich złogów serwowanych często bez oparcia w faktach przez branżę. A przy okazji wskazuje życiowy kierunek bez zagryzania się czy robimy dobrze. Przyszłość nie musi naśladować przeszłości i zawsze może się zdarzyć casus Japonii, czyli 30 lat poniżej szczytu na giełdzie, ale książka podsuwa rozwiązania jak się z tym uporać.

Z ciekawości niektóre przykłady policzę dla rynku polskiego i opublikuję na blogu. Pewnie odbiegną sporo zyskownością rozwiązań, ale teraz, gdy rynek amerykański mamy na wyciągnięcie ręki, to przestaje aż tak traumatyzować.

Książka godna czasów „Big Data”

PS Nie mam żadnych powiązań osobistych czy komercyjnych z autorem czy wydawcą. Nie jest to więc rekomendacja zakupu czy jakiekolwiek afiliacje. Naszą misją na blogach jest po prostu trzymanie ręki na pulsie branży i pokazywanie nowości.

—kat—

3 Komentarzy

 1. Tu de mun

  Dokładnie takie mam podejście do Pure. Po prostu kupuję.

 2. Jacek

  Mnie też książka mega przypadła do gustu. Może nie jest odkrywcza sama w sobie, ale bardzo fajnie ujmuje temat. No i jak napisałeś – evidence-based. 🙂

  Pozdrawiam,
  Jacek

 3. Maciej

  "Z ciekawości niektóre przykłady policzę dla rynku polskiego i opublikuję na blogu."

  trzymam za słowo bo zajawka intrygująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.