Kolejne odnotowanie hossy na rynkach akcji wydaje się banalne, ale nie warto przegapić punktu, w którym GPW udowadnia, iż pandemiczne strząśnięcie przywróciło Warszawie normalność, jakiej nie oglądaliśmy przez lata.


Indeksy rynku amerykańskiego kreślą właśnie nowe historyczne maksima. Jeśli spojrzeć na indeksy warszawskie sytuacja zaczyna wyglądać podobnie. WIG20 zameldował się dziś na nowym szczycie fali wzrostowej i wykreślił rekordy hossy w perspektywach intra i close. W efekcie oporów na wykresach WIG20 trzeba szukać w przedpandemicznej przeszłości i lokujących się w okolicach jesieni 2019 roku. Inaczej mówiąc rynek największych spółek znalazł się na poziomach najwyższych od około 20 miesięcy. Zwyżka od dołka pandemicznej bessy przekroczyła 80 procent.

Patrząc poza notowania blue chipów należy odnotować sukces popytu na rynku spółek o średniej kapitalizacji. Sesja czwartkowa zakończyła się dla mWIG40 zwyżką o 0,9 procent i ulokowaniem wykresu nad psychologiczną barierą 5000 pkt. Konsekwencją min. dobrej postawy średniaków jest wyniesienie indeksu WIG w rejony, z których do rekordu wszech czasów brakuje ledwie ułamka procent. Dziś wątpliwości sprowadzają się głównie do pytania: kiedy WIG zamelduje się na swoim maksimum wszech czasów?

Solidarnie kreślenie nowych szczytów przez indeksy w trendach wzrostowych jest klasycznym potwierdzeniem rynku byka. Podręcznikowe ujęcie w analizie technicznej widzi w tym fakcie wiarygodność hossy. Odnotujmy zatem, iż GPW staje właśnie przed szansą, by indeksy WIG, mWIG40 i WIG20 grupowo zameldowały się na nowych szczytach. W jednym wypadku będą to nowe szczyty fal wzrostowych, a w kolejnym nowe ATH, ale całość zsumuje się w sygnał, którego dawno nie oglądaliśmy.

W istocie na pokonanie przez WIG poprzedniego roku czekamy prawie 14 lat. Mamy na ten temat  świeże notki na blogach, więc nie będziemy do tego wracać. Skupiając się wyłącznie na tym, co najbliżej – możliwe, iż przed nami super piątek na rynku warszawskim, kiedy w siedzibie GPW będą strzelały szampany, a media społecznościowe wybuchną gratulacjami. Oczywiście, ciągle wyglądamy na tle świata jako ubodzy bracia, którzy świętują oczywistość wynikającą z powiązania giełd z gospodarkami, ale nie psujmy sobie nadciągającego święta marudzeniem. Nie pływamy już w polskim kisielu. Normalność zawitała do Warszawy.

Wykres za naszym nowym narzędziem dla wszystkich inwestorów https://bossa.pl/notowania/wykresy

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.