Kolejne dane dla optymistów

Po ostatnim posiedzeniu FOMC odnotowaliśmy w naszej notce zmienne z rynku pracy w USA i zidentyfikowaliśmy jako najważniejsze publikacje makro w kolejnych miesiącach. Dane będą miały wpływ na to, czego rynek będzie oczekiwał od Fed i rozleją się po wielu segmentach giełdowego spektrum. Dzisiejszy odczyt liczby nowych bezrobotnych wpisuje się w temat spadkiem do poziomu najniższego od początku pandemii i buduje przestrzeń do spekulacji na temat kondycji amerykańskiego rynku pracy w kolejnych trzech kwartałach.


Zapewne jeszcze jest gotowych na to, by myśleć o radykalnej poprawie na rynku pracy w USA. Czas jednak postawić tezę, iż do końca roku comiesięczne dane publikowane przez Departament Pracy mogą zaskakiwać. Nie ma przesady w tym, iż za chwilę wzrost liczby miejsc pracy poza rolnictwem może sięgać 500 tys. w każdym miesiącu od marca po grudzień. Łatwo policzyć, iż taki wzrost wykreowałby kilka milionów miejsc pracy i zredukował stopę bezrobocia może nawet o 1/3 albo z 6,2 do 4,2 procent, a więc do poziomu pełnego zatrudnienia.

W takim kontekście obserwowana ostatnio siła dolara nie musi być – jak chce część komentatorów – podyktowana ucieczką od ryzyka czy kłopotami Europy z programem szczepień i dostępnością szczepionek, ale właśnie rysującym się na horyzoncie radykalnie innym obrazem kondycji amerykańskiej gospodarki już nie w perspektywie miesięcy, ale może i tygodni. Jeśli USA będą szczepiły populację w tempie obiecanym dziś przez prezydenta, to gospodarka amerykańska jeszcze w końcówce kolejnego kwartału może znaleźć się w sytuacji pełnego otwarcia wewnętrznego, z ograniczeniami sanitarnymi głównie dla przyjeżdżających z zagranicy.

Z perspektywy europejskiej układ sił może jawić się jako optymistyczny, ale im bardziej zaawansowane programy szczepień w USA i innych krajach, tym większa szansa na dostępność szczepionek tam, gdzie ich dzisiaj jeszcze brakuje. Z prywatnych rozmów wiem, że część prognoz mówi już o tym, że nawet w Polsce możemy mieć w wakacje dostęp do szczepionek z poziomu komercyjnego, co w sytuacji dzisiejszych danych rządowych i działań podjętych dla ograniczenia liczby zakażeń wydaje się fantazją. Dlatego w tym pesymistycznym momencie, nie przegapcie dzisiejszego odczytu z USA, bo wpisuje się w trend, który za chwilę powinien być oczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *