Kolejne dane dla optymistów

Po ostatnim posiedzeniu FOMC odnotowaliśmy w naszej notce zmienne z rynku pracy w USA i zidentyfikowaliśmy jako najważniejsze publikacje makro w kolejnych miesiącach. Dane będą miały wpływ na to, czego rynek będzie oczekiwał od Fed i rozleją się po wielu segmentach giełdowego spektrum. Dzisiejszy odczyt liczby nowych bezrobotnych wpisuje się w temat spadkiem do poziomu najniższego od początku pandemii i buduje przestrzeń do spekulacji na temat kondycji amerykańskiego rynku pracy w kolejnych trzech kwartałach.


Zapewne jeszcze jest gotowych na to, by myśleć o radykalnej poprawie na rynku pracy w USA. Czas jednak postawić tezę, iż do końca roku comiesięczne dane publikowane przez Departament Pracy mogą zaskakiwać. Nie ma przesady w tym, iż za chwilę wzrost liczby miejsc pracy poza rolnictwem może sięgać 500 tys. w każdym miesiącu od marca po grudzień. Łatwo policzyć, iż taki wzrost wykreowałby kilka milionów miejsc pracy i zredukował stopę bezrobocia może nawet o 1/3 albo z 6,2 do 4,2 procent, a więc do poziomu pełnego zatrudnienia.

W takim kontekście obserwowana ostatnio siła dolara nie musi być – jak chce część komentatorów – podyktowana ucieczką od ryzyka czy kłopotami Europy z programem szczepień i dostępnością szczepionek, ale właśnie rysującym się na horyzoncie radykalnie innym obrazem kondycji amerykańskiej gospodarki już nie w perspektywie miesięcy, ale może i tygodni. Jeśli USA będą szczepiły populację w tempie obiecanym dziś przez prezydenta, to gospodarka amerykańska jeszcze w końcówce kolejnego kwartału może znaleźć się w sytuacji pełnego otwarcia wewnętrznego, z ograniczeniami sanitarnymi głównie dla przyjeżdżających z zagranicy.

Z perspektywy europejskiej układ sił może jawić się jako optymistyczny, ale im bardziej zaawansowane programy szczepień w USA i innych krajach, tym większa szansa na dostępność szczepionek tam, gdzie ich dzisiaj jeszcze brakuje. Z prywatnych rozmów wiem, że część prognoz mówi już o tym, że nawet w Polsce możemy mieć w wakacje dostęp do szczepionek z poziomu komercyjnego, co w sytuacji dzisiejszych danych rządowych i działań podjętych dla ograniczenia liczby zakażeń wydaje się fantazją. Dlatego w tym pesymistycznym momencie, nie przegapcie dzisiejszego odczytu z USA, bo wpisuje się w trend, który za chwilę powinien być oczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.