Dawno nie było na blogach bossy notki o BTC. Trafia się ciekawy moment. Teoretyczny optymista, który kupił na szczycie poprzedniej bańki spekulacyjnej w 2017 roku w pobliżu 20000 USD, właśnie wyszedł na plus. BTCUSD sięgnął rekordu i oczywiście rozgrzał scenę krypto pytaniami w stylu: Co dalej? Sprzedawać? Dokupić? Po ile będzie?

Czytelnicy naszych notek sprzed trzech lat pamiętają, iż blogerom bossy najbliżej do postawy kryptoagnostyków. Osobiście nie jestem kryptosceptykiem, czy wrogiem kryptowalut samych w sobie, tak jak nie jestem wrogiem złota. Zwyczajnie uważam, iż ludzie jakoś tam zaznajomieni z wycenami, nie zajmują się pytaniami o to, czy Bóg istnieje? Po prostu, są pytania, na które nie możemy dać poprawnej odpowiedzi i dlatego na takie pytania nie reagujemy.

Na rynku jednak trudno nie trafić na pytania: Ile będzie kosztowało złoto? I jego dzisiejszą odmianę, po ile będzie Bitcoin? Każda z tych „rzeczy” ma w sobie element przyjmowany na wiarę. Przypomnijmy zatem, iż złoto nie generuje przychodu, jak np. akcje czy dług  i dlatego jest faktycznie niewycenialne. W tym samym położeniu jest bitcoin – nie można nalepić ceny, która będzie jakoś uzasadniona. Każdy może mieć jakąś opinię, ile powinny kosztować złoto czy bitcoin, ale nikt nie może wam powiedzieć, ile są warte.

Na tym polega właśnie analogia pomiędzy pytaniami o wartość kryptowaluty i pytaniem o to, czy Bóg istnieje. Wchodząc na taką pustynię przenosisz się do równoległej rzeczywistości, w której możesz dyskutować o grzechach, gorejących krzakach i zmienianiu wody w wino, ale u ludzi pozbawionych łaski wiary będziesz widział głównie potakiwanie. Tak samo jest z „inwestowaniem” w krypto. „Inwestując” w kryptowaluty i dyskutując o kryptowalutach, przechodzisz w rejony, w których ludzie znający zasady wyceny nie chcą się zapuszczać z braku narzędzi.

Jak przyjmiesz do wiadomości tak zarysowane fakty i zrozumiesz konsekwencje, to jesteś gotowy do gry po każdej stronie tego rynku. Możesz zakładać się o to, czy BTC sięgnie 50 tys. USD w perspektywie 12 miesięcy, ale nie możesz zadawać pytania, czy jest realnie wart 50 tys. USD. Tych dwóch postaw nie można pogodzić, bo są faktycznie z równoległych światów. Nie wierz w żadne wyceny przez analogie, bo analogie w tym wypadku są naciągane, jak niewiele innych analogii na giełdach. I pamiętaj, że wnioskowanie przez analogię należy do najsłabszych w logice. Nawet, jeśli czasami wygląda atrakcyjnie.

Dlatego obecność w segmencie krypto musi wiązać się z przyjęciem do wiadomości podstawowych faktów. Bitcoin jest warty tyle, ile ludzie wierzą, że jest warty. Obrót BTC jest ciągle na tyle mały, iż nie ma znaczenia dla obrotu gospodarczego i dlatego nie da się go porównać do największych, realnie istniejących walut. Z tego powodu może być warty 200 tys. dolarów i może być warty 0 dolarów. Nie dawaj wiary w to, że ktoś wie, po ile będzie bitcoin za rok. Może być po 50 tys. dolarów, może być po 500 dolarów. Jeśli godzisz się z każdą z tych opcji i rozumiesz konsekwencje… baw się dobrze!

za stooq.pl

1 Komentarz

  1. Illusions perdues

    3 lata temu wierzyłem że krypto, a szczególnie alty są coś warte. Dzisiaj wiem, że nic.

    Nie przeszkadza mi to jednak w spekulacji. Jest wykres, są znane wszystkim formacje, nie mam pytań.

    Będzie kasa na spółki dywidendowe i inne rentierstwo na starość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.