Wykres dnia: Zielony WIG20

W czasie powszechnej smuty, zalewie czerwieni i zwątpienia czas na świąteczny prezent w postaci zielonej laurki dla rynku warszawskiego.

Na większości rynków końcówki roku są mniej lub bardziej mizerne. Najważniejsze indeksy przekraczają progi bessy, a pesymizm leje się strumieniami. W tym kryzysowym szumie umyka element, który warto odnotować. W perspektywie ostatnich sześciu miesięcy WIG20 należy do wąskiego grona indeksów, które notują zwyżki. Poniższy wykres pokazuje koszyk indeksów, które mają szansę skończyć drugą połowę roku wzrostami. I kto pomyślałby, iż będziemy kończyć rok silniejsi od Wall Street i Europy?

Wesołych Świąt! Niech relatywnie dobre sześć miesięcy stanie się bazą do kontynuacji zwyżek w przyszłym roku.


(źródło danych stooq.pl)

4 Komentarzy

 1. podtworca

  Połowa z 10 indeksów na tym wykresie to Europa środkowo-wschodnia, jeśli mamy swoje 5 minut, trzeba je wykorzystać.

 2. Tommip

  Wystarczy spojrzec na termin dluzszy niz rok – od 23 lat (dwudziestu trzech słownie ) ten indeks ruszyl sie tylko 2 razy -w 1999/2000 i potem 2006/2008 r.I to tylko po to by wrocic do punktu wyjscia.Poza tym ignoruje wszystko – kazda besse i hosse na swiecie poruszajac sie losowo w jednym z najmniejszych zakresow zmian jaki znaja rynki gieldowe od swojego powstania setki lat temu.Jak bedzie odbicie na zachodzie to wig20 tez to zignoruje i trend boczny trwajacy kilka dekad bedzie kontynuowany.

  1. Deo Gratias

   Ale defetyzm. WIG20 ma taką a nie inną konstrukcję (odcinanie dywidend) i przez to wykres stoi w miejscu. WIG20TR przedstawia trochę inny obraz (ATH mieliśmy w styczniu tego roku).

   A taki np. DAX bez dywidend wcale lepiej nie wygląda niż nasz WIG20 https://www.finanzen.net/index/DAX-Kursindex

   1. Tommip

    Tylko to jest kurs calkowicie wirtualny nie do odwzorowania i wykorzystania .Nawet jedyny etf na gpw jest w wiekuistnym trendzie bocznym choc powinien zachowywac sie jak w20tr.

    Uwaga jednak sluszna o tyle ze odzwierciedla to co jest charakterystyczne dla calej europy – nie ma demografii nie ma rozwoju/wzrostu takiego jak dla USA.Z dywidendami czy bez czeka nas albo bessa albo horyzont na cale nastepne dekady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.