Wykres dnia: Zielony WIG20

W czasie powszechnej smuty, zalewie czerwieni i zwątpienia czas na świąteczny prezent w postaci zielonej laurki dla rynku warszawskiego.

Na większości rynków końcówki roku są mniej lub bardziej mizerne. Najważniejsze indeksy przekraczają progi bessy, a pesymizm leje się strumieniami. W tym kryzysowym szumie umyka element, który warto odnotować. W perspektywie ostatnich sześciu miesięcy WIG20 należy do wąskiego grona indeksów, które notują zwyżki. Poniższy wykres pokazuje koszyk indeksów, które mają szansę skończyć drugą połowę roku wzrostami. I kto pomyślałby, iż będziemy kończyć rok silniejsi od Wall Street i Europy?

Wesołych Świąt! Niech relatywnie dobre sześć miesięcy stanie się bazą do kontynuacji zwyżek w przyszłym roku.


(źródło danych stooq.pl)

4 Komentarzy

 1. podtworca

  Połowa z 10 indeksów na tym wykresie to Europa środkowo-wschodnia, jeśli mamy swoje 5 minut, trzeba je wykorzystać.

 2. Tommip

  Wystarczy spojrzec na termin dluzszy niz rok – od 23 lat (dwudziestu trzech słownie ) ten indeks ruszyl sie tylko 2 razy -w 1999/2000 i potem 2006/2008 r.I to tylko po to by wrocic do punktu wyjscia.Poza tym ignoruje wszystko – kazda besse i hosse na swiecie poruszajac sie losowo w jednym z najmniejszych zakresow zmian jaki znaja rynki gieldowe od swojego powstania setki lat temu.Jak bedzie odbicie na zachodzie to wig20 tez to zignoruje i trend boczny trwajacy kilka dekad bedzie kontynuowany.

  1. Deo Gratias

   Ale defetyzm. WIG20 ma taką a nie inną konstrukcję (odcinanie dywidend) i przez to wykres stoi w miejscu. WIG20TR przedstawia trochę inny obraz (ATH mieliśmy w styczniu tego roku).

   A taki np. DAX bez dywidend wcale lepiej nie wygląda niż nasz WIG20 https://www.finanzen.net/index/DAX-Kursindex

   1. Tommip

    Tylko to jest kurs calkowicie wirtualny nie do odwzorowania i wykorzystania .Nawet jedyny etf na gpw jest w wiekuistnym trendzie bocznym choc powinien zachowywac sie jak w20tr.

    Uwaga jednak sluszna o tyle ze odzwierciedla to co jest charakterystyczne dla calej europy – nie ma demografii nie ma rozwoju/wzrostu takiego jak dla USA.Z dywidendami czy bez czeka nas albo bessa albo horyzont na cale nastepne dekady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.