Wykres dnia: Zielony WIG20

W czasie powszechnej smuty, zalewie czerwieni i zwątpienia czas na świąteczny prezent w postaci zielonej laurki dla rynku warszawskiego.

Na większości rynków końcówki roku są mniej lub bardziej mizerne. Najważniejsze indeksy przekraczają progi bessy, a pesymizm leje się strumieniami. W tym kryzysowym szumie umyka element, który warto odnotować. W perspektywie ostatnich sześciu miesięcy WIG20 należy do wąskiego grona indeksów, które notują zwyżki. Poniższy wykres pokazuje koszyk indeksów, które mają szansę skończyć drugą połowę roku wzrostami. I kto pomyślałby, iż będziemy kończyć rok silniejsi od Wall Street i Europy?

Wesołych Świąt! Niech relatywnie dobre sześć miesięcy stanie się bazą do kontynuacji zwyżek w przyszłym roku.


(źródło danych stooq.pl)

4 Komentarzy

 1. podtworca

  Połowa z 10 indeksów na tym wykresie to Europa środkowo-wschodnia, jeśli mamy swoje 5 minut, trzeba je wykorzystać.

 2. Tommip

  Wystarczy spojrzec na termin dluzszy niz rok – od 23 lat (dwudziestu trzech słownie ) ten indeks ruszyl sie tylko 2 razy -w 1999/2000 i potem 2006/2008 r.I to tylko po to by wrocic do punktu wyjscia.Poza tym ignoruje wszystko – kazda besse i hosse na swiecie poruszajac sie losowo w jednym z najmniejszych zakresow zmian jaki znaja rynki gieldowe od swojego powstania setki lat temu.Jak bedzie odbicie na zachodzie to wig20 tez to zignoruje i trend boczny trwajacy kilka dekad bedzie kontynuowany.

  1. Deo Gratias

   Ale defetyzm. WIG20 ma taką a nie inną konstrukcję (odcinanie dywidend) i przez to wykres stoi w miejscu. WIG20TR przedstawia trochę inny obraz (ATH mieliśmy w styczniu tego roku).

   A taki np. DAX bez dywidend wcale lepiej nie wygląda niż nasz WIG20 https://www.finanzen.net/index/DAX-Kursindex

   1. Tommip

    Tylko to jest kurs calkowicie wirtualny nie do odwzorowania i wykorzystania .Nawet jedyny etf na gpw jest w wiekuistnym trendzie bocznym choc powinien zachowywac sie jak w20tr.

    Uwaga jednak sluszna o tyle ze odzwierciedla to co jest charakterystyczne dla calej europy – nie ma demografii nie ma rozwoju/wzrostu takiego jak dla USA.Z dywidendami czy bez czeka nas albo bessa albo horyzont na cale nastepne dekady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.