Wykres dnia: zielony dzień

Poniższy wykres pokazuje aktualny niezbyt optymistyczny stan niezwykle perspektywicznego rynku:

marihuana-index

Zbyt szybkie wzrosty po letniej flaucie skończyły się klasyczną formacją odwrotu, z której rynek wyszedł dołem, dokonał książkowego powrotu do podstawy formacji i poleciał dalej. Zasięg minimum spadków został osiągnięty, ale nic nie wskazuje na zatrzymanie. To jeden z nielicznych rynków w „Trump-hossie”, który ma papiery fundamentalne na zwyżki, ale je zignorował, w przeciwieństwie do całej reszty, która zatraca się w euforii, chociaż dziś nawet nie wiadomo jak będzie wyglądała przyszłość amerykańskiego biznesu w szczegółach, a elekt zmienia poglądy szybciej niż skarpety, kompletując przy tym ekipę nieco z kosmosu.

Co to za rynek?

Cannabis, lub jak ktoś woli – marihuana.

Wykres przedstawia całą historię jednego z 3 oficjalnych indeksów na ten produkt, w tym wypadku “United States Index”. Ale na tej samej stronie:

http://marijuanaindex.com/stock-quotes/united-states-marijuana-index/#

mamy jeszcze 2 inne: North American oraz Canada Index.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ w piątek 25 listopada przypadał w USA „Green day” (Zielony dzień), czyli właśnie dzień tych ziółek, i część obywateli udała się na promocje i zakupy. Jak to możliwe?

W USA kilka stanów pozwoliło na uprawę i sprzedaż medycznej marihuany, kilka innych już pozwala na marihuanę rekreacyjną, a w listopadzie odbyły się głosowania w tej sprawie w 4 kolejnych. Ocenia się, że rynek ten będzie za 10 lat wart 50 miliardów US$ (dziś szacunkowo 20 mld) a sprzedaż rośnie w 2-cyfrowym tempie. Niestety istnieje kilka problemów natury formalnej i podatkowej między stanowymi i federalnymi przepisami, co hamuje nieco rozwój branży, mimo to dzień przed i po Święcie Dziękczynienia zakupy zielonej używki sięgają szczytów, ciesząc firmy związane z branżą.

Nie można jednak jeszcze kupić akcji spółek, które bezpośrednio zajmują się hodowlą cannabisu, ale można za to kupić akcje spółek, które dostarczają tym pierwszym narzędzi, hal, oświetlenia, nawozów itd. itp. To one właśnie tworzą wspomniane 3 indeksy i można znaleźć ich listę na podstronie każdego z nich we wspomnianym serwisie http://marijuanaindex.com/

No cóż, nie wiem czy dobrze to zabrzmi w tym kontekście, ale akcje zagraniczne można nabyć za pośrednictwem:

http://bossa.pl/edukacja/rynki-zagraniczne/gieldy/stany-zjednoczone/

A wszystko powyższe jest w pełni legalne.

–kat—

1 Komentarz

  1. Guzek

    Ciężko się czyta te 'błyskotliwe' komentarze nt prezydenta-elekta USA.

    Dobrze że poprzednia ekipa nie była 'z kosmosu' a Pan nie widział potrzeby by równie dowcipnie komentować jej poczynania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.