Na początku lutego indeksy polskich spółek osiągnęły dołek. Od tamtego czasu ceny akcji systematycznie pną się do góry. To co jednak zwraca uwagę to wyraźna zmiana liderów. Miejsce małych i średnich spółek, które w ostatnich latach jakoś sobie radziły zajęły z powrotem spółki o dużej kapitalizacji. Długoterminowa dysproporcja jest wciąż spora. Od 2014 roku indeks mWIG40 zyskał nieco ponad 5 procent, zaś WIG20 stracił blisko 20 procent. Nawet po uwzględnieniu wypłacanych dywidend (WIG20 jest pozbawiony tego bonusu) spadek wynosi około 7 procent.

Spójrzmy jednak na ostatnie dwa miesiące. WIG20 +13,4 procent, a mWIG40 zaledwie 8 procent. Odrobinę lepsze są małe spółki skupione w indeksie sWIG80. Tu wzrost wyniósł 10 procent.

indeksy_rel

To co zwraca uwagę, to przede wszystkim wzrost siły relatywnej polskiego rynku. Podczas gdy giełdy zachodnie od czasu do czasu notowały nieco mocniejsze korekty, my się temu dzielnie opieraliśmy. Nie jesteśmy w tym osamotnieni – rynki wschodzące powróciły do łask inwestorów już od pewnego czasu. Sesjom silnie wzrostowym towarzyszą wzmożone obroty, na wykresach poszczególnych dużych spółek, tworzą się atrakcyjne formacje. I to mimo pojawiających się od czasu do czasu negatywnych informacji. To wszystko sprawia, że warto zastanowić się bardzo poważnie, czy trend wzrostowy, nie zaczyna jednak dominować.

Anegdotycznym sygnałem jest również stwierdzenie uczestników debaty Parkietu (25.03) o irracjonalnej hossie na rynkach wschodzących. Zwykle takie opinie dają się łatwo rozszyfrować – zaskoczyło to nas dokumentnie. A to może oznaczać. Sporo gotówki wciąż jest wolna, bo nie wierzy w trwałość wzrostów.

3 Komentarzy

 1. pak

  Podoba mi się namierzenie, że padło „irracjonalna hossa” – dobre:). Tak jakby to hossa albo bessa musiały być racjonalne:) Takie stwierdzenie oznacza też, że jakiś uczestnik (uczestnicy) debaty myśli, że jakby rozumie co się dzieje i gdzie powinien podążać rynek:) A swoją drogą długo spadało albo było płasko to niech i rośnie!

  1. GZalewski

   Ta argumentacja należy do cyklu „hossa jest fundamentalna, a korekty techniczne”

 2. Dtrad5558

  No a to ?
  Dlaczego teraz i przy takiej cenie?

  http://stooq.pl/mol/?id=2593

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.