Na początku lutego indeksy polskich spółek osiągnęły dołek. Od tamtego czasu ceny akcji systematycznie pną się do góry. To co jednak zwraca uwagę to wyraźna zmiana liderów. Miejsce małych i średnich spółek, które w ostatnich latach jakoś sobie radziły zajęły z powrotem spółki o dużej kapitalizacji. Długoterminowa dysproporcja jest wciąż spora. Od 2014 roku indeks mWIG40 zyskał nieco ponad 5 procent, zaś WIG20 stracił blisko 20 procent. Nawet po uwzględnieniu wypłacanych dywidend (WIG20 jest pozbawiony tego bonusu) spadek wynosi około 7 procent.

Spójrzmy jednak na ostatnie dwa miesiące. WIG20 +13,4 procent, a mWIG40 zaledwie 8 procent. Odrobinę lepsze są małe spółki skupione w indeksie sWIG80. Tu wzrost wyniósł 10 procent.

indeksy_rel

To co zwraca uwagę, to przede wszystkim wzrost siły relatywnej polskiego rynku. Podczas gdy giełdy zachodnie od czasu do czasu notowały nieco mocniejsze korekty, my się temu dzielnie opieraliśmy. Nie jesteśmy w tym osamotnieni – rynki wschodzące powróciły do łask inwestorów już od pewnego czasu. Sesjom silnie wzrostowym towarzyszą wzmożone obroty, na wykresach poszczególnych dużych spółek, tworzą się atrakcyjne formacje. I to mimo pojawiających się od czasu do czasu negatywnych informacji. To wszystko sprawia, że warto zastanowić się bardzo poważnie, czy trend wzrostowy, nie zaczyna jednak dominować.

Anegdotycznym sygnałem jest również stwierdzenie uczestników debaty Parkietu (25.03) o irracjonalnej hossie na rynkach wschodzących. Zwykle takie opinie dają się łatwo rozszyfrować – zaskoczyło to nas dokumentnie. A to może oznaczać. Sporo gotówki wciąż jest wolna, bo nie wierzy w trwałość wzrostów.

[Głosów:8    Średnia:4.8/5]

3 Komentarzy

 1. pak

  Podoba mi się namierzenie, że padło “irracjonalna hossa” – dobre:). Tak jakby to hossa albo bessa musiały być racjonalne:) Takie stwierdzenie oznacza też, że jakiś uczestnik (uczestnicy) debaty myśli, że jakby rozumie co się dzieje i gdzie powinien podążać rynek:) A swoją drogą długo spadało albo było płasko to niech i rośnie!

  1. GZalewski

   Ta argumentacja należy do cyklu “hossa jest fundamentalna, a korekty techniczne”

 2. Dtrad5558

  No a to ?
  Dlaczego teraz i przy takiej cenie?

  http://stooq.pl/mol/?id=2593

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *