Dokładnie po 5 latach wracam do tematu transakcji dokonywanych w oparciu o krzywą kapitału (ang. equity curve), która powstaje na podstawie zmian wartości portfela w trakcie i po każdej transakcji.

 

Po raz pierwszy robiłem to dwuczęściowo we wpisie, który dostępny jest w historii bloga pod adresem:

https://blogi.bossa.pl/2008/07/31/stop-na-linii-kapitalu/

Tylko celem szybkiego przypomnienia tematu i pomysłów szybki skrót:

Do strategii/systemów transakcyjnych można wprowadzić dodatkowy filtr, który będzie się opierał na zmianach krzywej kapitału. Z racji cykliczności rynków i ich niejednorodnej zmienności, kiedy wchodzimy w kontr fazę ruchu cen w stosunku do naszego pomysłu na trading – np. dopada nas płaski rynek przy systemie podążania za trendem – wówczas pojawiają się ciągi stratnych transakcji. Jedną z rad, którą proponowałem za M. Bryantem było użycie średniej nałożonej na krzywą kapitału. Kiedy krzywa ta schodziła poniżej średniej zaprzestajemy tradingu do czasu, gdy wynurzy się ona ponownie ponad średnią.

Z moich obserwacji to podejście ma sens gdy dysponujemy systemem krótkoterminowym, najdalej średnioterminowym i raczej zmniejszając wielkość pozycji niż całkowicie zaprzestawać transakcji.

Ostatnio wertowałem zaległe numery miesięcznika „Futures” i znalazłem rozwinięcie tej metody w artykule „Analyze your equity curve” Octavio Riano. Nie mogę odmówić sobie przyjemności przybliżenia jej Czytelnikom.

Autor dokonuje podobnej wiwisekcji krzywej kapitału jak wyżej. Puszcza system podążania za trendem na historycznych, jednogodzinnych danych cen pary EUR/USD z 6 lat otrzymując 1950 transakcji. Kapitał początkowy wynoszący 10 000 US$ wygenerował jedynie 300 US$ zysku. Do powstałej krzywej kapitału (czerwony kolor na pierwszym wykresie od góry poniżej) dodaje on dla ilustracji pomysłu zwykłą średnią 21. okresową (kolor granatowy). Niewiele widać, ale nie o to chodzi lecz o działania matematyczne. Kolejne 3 wykresy pokazują jak działa średnia w charakterze filtra transakcji jak wyżej czyli przecięcia w dół oznaczają powstrzymanie się od tradingu. Przy czym mamy obraz działania 3 średnich o różnych długościach: 5., 13. i 34. okresową:

 

Źródło: futuresmag.com

Jak widać średnia zdaje egzamin jako filtr, zarówno znacznie poprawiając zyskowność jak i obniżając zmienność wyników oraz redukując maksymalne obsunięcia. Dodajmy – nie chodzi o być może przypadkowe dopasowanie się tylko jednej średniej lecz trzech o różnych rozpiętościach co dodaje nieco siły działania pomysłowi.

I teraz trik, który wnosi nieco świeżości: po co używać 3 różnych średnich skoro możemy zdywersyfikować ową siłę działania , a więc uzyskać niejako 3 osobne systemy, jeśli zastosujemy wszystkie 3 średnie jednocześnie. Dzielimy po prostu kapitał na 3 części i każdą z nich tradujemy pojedynczo ten sam system, ale z użyciem osobnego filtra w postaci średniej o różnych zakresie na krzywej kapitału (np. właśnie 5, 13 i 34).

Poniższy wykres przedstawia łączną krzywą kapitału jako kompilację właśnie takiego pomysłu czyli użycia filtra złożonego z 3 średnich:

 

Źródło: futuresmag.com

Zysk sięgnął tym razem nieco ponad 10 000 US$, obsunięcia są niewielkie. Być może nowa krzywa nie jest optymalniejsza niż po zastosowaniu 13. okresowej średniej (na wykresach wcześniejszych wyżej), ale podział kapitału powinien wprowadzić większą stabilizację do wyników i mniejsze napięcia emocjonalne.

O jeszcze kilku odkryciach w kolejnym wpisie.

-kat—

13 Komentarzy

 1. pit65

  Lubię Bryanta, ale po kilku epizodach z testowania equity curve stwierdzam ,że niekoniecznie musi to dać wymierne efekty oprócz backtestingu, sprzężenie zwrotne z wyjścia na wejście amplifikuje niestabilność układu i overfitting w sposób niezależny od historii danych , a zależny od pochodnej synchronizacji danych wejściowych z systemem.
  Poza tym taki dwuskładnikowy zlepek jest trudny w weryfikacji typu walk forward bo raczej jestem przekonany by rozdzielić fazę testowania parametrów systemu na wejściu z fazą parametrów wygładzenia equity curve /co przez iloczyn prawdopodobieństw obydwu faz zmniejsza szanse na sukces IMO/ niż te dwie fazy połączyc w jeden test /co z kolei poprzez mnożenie stopni swobody zwiększa szansę na overfitting/.
  Bardziej podoba mi się pomysł by zaprząc pochodną equity czyli DD do pracy z MM .

 2. Robert

  Moglby autor podac przyklady w miare tanich lub darmowych programow za pomoca ktorych mozna dokonac AT krzywej kapitalu ( bo np. w Metastocku nie)

 3. lesserwisser

  @ kathay

  „Dokładnie po 5 latach wracam do tematu transakcji dokonywanych w oparciu o krzywą kapitału (ang. equity curve), która powstaje na podstawie zmian wartości portfela w trakcie i po każdej transakcji.”

  „Zakładamy, że owa krzywa jest w tym wypadku wizualnym przedstawieniem kolejnych, załóżmy codziennych, zmian aktywów finansowych, przeznaczonych na inwestowanie według naszej strategii (jednej lub wielu jednocześnie). Aktywa te obejmują dostępną gotówkę oraz wartość posiadanych instrumentów wycenianych według cen zamknięcia.

  Uściślenie takie jest ważne, gdyż krzywych kapitału jest kilka rodzajów a oprócz powyżej zdefiniowanej używa się równie często krzywej sumującej jedynie same zyski/straty z transakcji dzień po dniu (lub po prostu słupek po słupku w przypadku systemów minutowych czy godzinnych). Wolę operować metodą obejmującą całość kapitału gdyż powoduje mniej złudzeń.”

  Dobrze, że wracamy bo przed 5 laty nie czytałem tego bloga, a dziś czytam i mogę powrócić do lektury tamtych wpisów, które wyjaśniają nam nieco szerzej co to jest „trading na linii kapitału” (trading on equity curve), a chyba raczej trading według/względem linii kapitału własnego.

  Ale mniejsza o to, mam pewien problem z dokładnym zrozumieniem akurat co tu rozumiemy pod pojęciem equity curve.

  Szukałem pomocy w słowniczku ale ten niewiele więcej wyjaśnia.

  „A graphical representation of the change in value of a trading account over a time period.”

  „An equity curve is a graph showing the value of a trading account over time.”

  „A graphical representation of trading account activity. The curve is comprised of profit and loss points that are connected to display a linear curve.”

  „An Equity Curve is a chart graph that shows the performance of a trading account over a given span of time.”

  Ja jednak lubię mieć jasność w temacie więc proszę kolegę autora o jakieś doprecyzowanie tego pojęcia, tym bardziej że jak krzywych kapitału jest kilka rodzajów!

 4. pit65

  A ja ma takie pytanie?

  Czy ktos posiada MT4 w wersji build 507 lub 500 bo po ostatnim aktualizacji do 509 przestał i nie chce mi działać z pluginem do ładowania danych on line do Amibrokera.
  Sytuacja podobna do buildu 451 i wtedy dopiero oczekiwany 482 był stabilny.

 5. Andrzej

  @Robert
  Ja używam Market System Analyzer’a – nie jest darmowy ani specjalnie tani (340$) ale dla mnie ok. Ma spore możliwości związane z analizowaniem różnych metod zarządzania kapitałem strategii i ich portfolio, w tym także equity trading.

 6. Robert

  @Andrzej
  Widzialem ten program gdzies na stronie, faktycznie jest dosc zaawansowany tylko nie jestem pewien, czy wejsciowe dane to wyniki systemow czy mozna wprowadzic tez dane z notowan waloru tak np. jak Metasie? A co myslisz o tym drugim programie pomgajacym tworzyc system ?

 7. Jack

  Brawo KatHay 😉
  bardzo ciekawy wpis.
  Wykresy, które przedstawiłeś – z 5,13 i 34 avg. są najprawdopodobniej zafałszowane nie uwzględnieniem w nich kosztów transakcyjnych. Można equity świetnie wygładzić dodając do niej 5-cio sesyjną średnią jako stopa, ale trzeba pamiętać że każdy taki sygnał exit i entry to dodatkowa prowizja + ew. slippage.

 8. kathay (Post autora)

  @ Less
  W kolejnym wpisie dodam kilka słów.

 9. Robert

  ok udalo mi sie w Metastocku wczytac na krzywa kapitalu srednia, jednak krzywa odnosi sie do zmian kapitalu w czasie otwartej pozycji, a nie dotyczy zmian kapitalu po zamknieciu pozycji, zatem nie przydaje sie, pozostaje excel.

 10. pit65

  @Robert

  Przykładowy sample system z equity w prawie darmowym Amibrokerze.
  Kilka linijek kodu
  Wstawki komentarza mojego autorstwa.

  http://privatepaste.com/5914809d21

 11. Robert

  @pit65
  dzieki, szukalem w Amibrokerze rozwiazania chwyc/opusc i takiego pewnie nie ma, ale jak piszesz ze mozna ujac to w kodzie to bede musial pomyslec powaznie nad kupnem

 12. pit65

  @Robert

  NIe ma za co.
  Cóż.
  W pewnym momencie orientujesz się ,że chwyć/puść ma ograniczony aczkolwiek wygodny zakres jedynie do pewnych stałych i skończonych elementów zaszytych i wybranych przez autora programu a Ty doszedłeś do wiedzy ,że chwytać można całą reka , dwoma palcami, trzema , na ziemi w powietrzu etc. i chciałbyś każda ewentualnośc przetestować, a tu zonk.
  I okazuje się ,że autor drogiego narzędzia tego nie uwzględnił bo nie mógł .Co klient to inne podejście do tego samego elementu.
  Oczywiście pewnie są całe tabuny płatnych plug-inów rozszerzających podstawowe funkcje programu analogicznie jak setki systemów na sprzedaż.
  I wtedy zęby pokazuje niedoceniony język pisany, a nie obrazkowy 🙂

 13. Robert

  madrze piszesz, nie tylko zreszta na ten temat, zatem moment zakupu zbliza sie wielkimi krokami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.