Kup akcje i wygraj wycieczkę do Las Vegas

Po prostu musicie to zobaczyć. Spółka Apache Quest, która zadebiutowała na rynku NewConnect we wtorek 12 czerwca ogłosiła konkurs dla nowych akcjonariuszy Apache Quest.

Każdy kto w dniach 12-19 czerwca 2012 roku kupi co najmniej 2000 akcji spółki, prześle do spółki potwierdzenie w postaci zrzutu z ekranu z rachunku maklerskiego oraz wymyśli hasło reklamowe dla jednego z prowadzonych przez spółkę portali weźmie udział w konkursie, w którym można wygrać wycieszkę do Las Vegas (czy to zamierzona ironia?), iPady i vouchery na ekstremalne przygody.

Nie mogę uwierzyć, że na liście nagród nie ma tosterów ani ręczników plażowych.

Na wszelki wypadek (po doświadczeniu ze znikającym wpisem Pana Tymochowicza jestem ostrożny) zrobiłem zrzut z ekranu:

Zastanawiam się czy to jest legalne? Proszę zwrócić uwagę, że nie interesują mnie ideologiczne rozważania o tym czy to powinno być legalne czy nie. Interesuje mnie to czy w świetle obowiązującego prawa organizowanie konkursów, których warunkiem jest zakup giełdowych akcji jest legalne.

Jeśli takie działanie jest zgodne z prawem to dostrzegam szerokie możliwości wykorzystania konceptu na warszawskiej giełdzie. Każdy inwestor/spekulant zainteresowany wzrostem kursu akcji spółki, którą posiada, mógłby rozważyć zorganizowanie konkursu z nagrodami dla wszystkich, którzy kupią jej akcje! Z drugiej strony NewConnect to rynek alternatywny, z dużo mniej wymagającymi regulacjami, więc nie będzie dla mnie żadnym zaskoczeniem jeśli konkursy dla nowych akcjonariuszy są na nim akceptowane.

Co więcej,  zachowanie kursu APQ wskazuje, że konkurs może nie spełniać pokładanych w nim nadziei:

Zajrzałem do Dokumentu Informacyjnego spółki. Spółka wyemitowała do tej pory:

 • 1 580 000 akcji serii A (objętych po 10 groszy)
 • 420 000 akcji serii B (objętych po 10 groszy)
 • 400 000 akcji serii C (objętych po 10 groszy)
 • 545 000 akcji serii D (objętych po 70 groszy)

W ostatnich kilku dniach akcjami APQ handlowano w przedziale 1,05 do 2,16 zł. Jeśli weżmiemy pod uwagę fakt, że 81,5% akcji spółki zostało objętych po cenie emisyjnej równej 10 groszy, to konieczność organizowania konkursu wydaje się oczywista.

Spółka w prognozie finansowej na 2012 rok zakłada około 350 000 złotych przychodów i około 10 000 zlotych (słownie: dziesięć tysięcy złotych) zysku netto. Zabawna historia, spółka zarobić ma w całym 2012 roku 10 000 złotych a główna nagroda w konkursie dla nowych akcjonariuszy to 9 000 złotych. Kolejne dwie nagrody warte są około 5 200 złotych. Czy to jest rozsądna strategia biznesowa?

W 2011 roku Apache Quest osiągnął około 15 000 (słownie: piętnaście tysięcy) złotych przychodów ze sprzedaży i około 11 000 straty netto.

Muszę napisać, że znam kilku blogerów, którzy osiągają duże lepsze wyniki finansowe na prowadzonych przez siebie blogach. Żaden z nich nie myśli jednak o debiucie na NewConnect. Może to błąd? Może z odrobiną marketingowej magii mogliby sprzedać udziały w swoich blogach inwestorom skuszonym atrakcyjną wycieczką?

Cóż, najbardziej dynamiczny rynek alternatywny w regionie zapisał na swoim koncie kolejny udany debiut.

33 Komentarzy

 1. informatyk

  Pytanie za 100 punktów: czy istnieje możliwość „krótkiej sprzedaży” na akcje APQ?

 2. mic

  i pomyśleć, że o sieci pizzerii z 3 lokalami mających wejść na NC pisano, że to kuriozum…czytając załączony dokument informacyjny, nie wiem jak to nazwać

 3. gzalewski

  ooo, byc moze zaraz usłyszymy, że nadzór się przygląda. A że to jest spolka na NC, to nie podlega KNF-owi, tylko GPW. Więc nadzór jest, a jakoby go nie było.

  (ps. rozumiem, że można kupić i zaraz po tem sprzedać. Czyli jeśłi się Trystero umówimy, że będziemy się przerzucać 2 tys. akcji, to możemy brać udział w konkursie na całą rodzinę)

 4. Darkh

  T. pisalbys inaczej gdybys poznal ambasadorke serwisow AQ.. imc pania Elwire 😉

  1. trystero (Post autora)

   @ Darkh

   Jak znajdę swoją Elwirę i zechcę wprowadzić swój blog na NewConnect to byłbyś zainteresowany uczestnictwem w konkursie? Do wygrania będzie symulacja Monte Carlo 🙂

   @ informatyk

   Na NC nie ma krótkiej sprzedaży.

   @ GZ

   Potrzebne jest zaświadczenie z DM (o posiadaniu akcji) więc pewnie nie da się natychmiast sprzedać.

   KNF nie zrobi nic. Co najwyżej przekaże sprawę do GPW a ta wyda jakieś oświadczenie.

   Pamiętasz, że Gino Rossi oferował kupony na buty dla inwestorów, którzy kupią akcje w IPO i przetrzymają chyba dwa lata?

 5. Darkh

  T. pewnie.. ale pod warunkiem ze na serie A (i E) sie zalapie 😉

 6. astanczak

  Przy tym poziomie przychodów na NC powinniśmy zacząć wprowadzać na podstawie PIT-u. To nawet niezła myśl. Zamiast brać kredyt w banku na mieszkanie młode małżeństwo dawałoby pod publiczny osąd własne CV, PIT z trzech lat i obiecało dywidendę akcjonariuszom przez kolejne X-naście lat. Wyszłoby taniej niż w banku i bardziej zyskownie niż przy kilku przedsięwzięciach osób prawnych.

  1. trystero (Post autora)

   @ astanczak

   Problem w tym, że NC chyba nie jest taki tani. Obsługa doradcy, przede wszystkim Dokument Informacyjny, to są koszty na poziomie 50-80 tysięcy.

   Tutaj tkwi zresztą cała ‚potworna’ tajemnica NC. Masz mikro-firmę. 200 tyś. aktywów, 100 tyś przychodów i 20 tyś. zysku. Niby po co miałbyś wydawać 50 tyś. na debiut? Nikt rozsądny by tego nie zrobił. Przy takich przychodach, takich zyskach jedyny powód by wydać 50 tyś. na wejście na NC to wyjście z inwestycji. Nie ma zmiłuj.

 7. gzalewski

  druga tajemnica to wynagrodzenie autoryzowanego doradcy 😉

 8. astanczak

  @ Trystero

  Oczywiście, ale przystawienie takiego krzywego zwierciadła dobrze pokazuje absurdalność pewnych wydarzeń związanych z NC. Zresztą notka dobrze punktuje elementy, które nie powinny mieć miejsca.

 9. gzalewski

  nieustająco czekam na NC, na nasz Langbar International i jakiegoś Rybaka 🙂

 10. lesserwisser

  A może zazdrość przez was przemawia, żeśta same na to nie wpadły wcześniej?

  Nie wierzycie, że oficjele z GPW nie sprawdzali ich danych przed dopuszczeniem.

  Mierz siły na zamiary – mówi przysłowie. 🙂

 11. gzalewski

  w tej chwili jest -46% i jakos chetych na wycieczke w karnecie nie widac. Rozumiem, ze w najblizszych dniach dowiemy sie kto byl druga stroną wycieczek/transakcji 🙂

 12. gzalewski

  Trystero, jak Ty na tę perłe wpadłeś:
  http://www.newconnect.info/komunikat_ebi/nowe_adresy_w_banku_domen_apache_quest_s_a-29008d2

  1. trystero (Post autora)

   @ GZ

   Tak, widziałem te rosyjskie domeny. Panowie się o dobre 15 lat spóźnili z tym ‚marketingiem na domeny’. Ale może są gdzieś w Polsce ludzie, którzy nie wiedzą, że domeny teraz jak telefony, za złotówkę 🙂

   W opinii Zarządu pozyskanie nowych domen na dynamicznie rozwijającym się rosyjskim rynku internetowym stwarza spółce Apache Quest S.A. szansę na znaczące przyspieszenie tempa rozwoju.

   Urocze 🙂

   1. trystero (Post autora)

    @ wszyscy

    Gdyby ktoś był zainteresowany szansą na przyśpieszenie tempa rozwoju to domena coolvip.pl jest wolna 🙂 Nie marnujcie czasu

 13. Adam Duda

  Mam oferty korpoobligacji spółki Trust. oprocentowanie jakieś 11%. jak kupie za 200 k to dostanę Ipada. Takie to sa teraz promocje.

 14. Nemo

  A czy to nie Tauron oferował zniżkę w rachunkach za prąd jeśli potrzyma się akcje 1 rok od debiutu ? Nabycie i trzymanie akcji też było warunkiem – KNF jakoś się do tego nie przyczepił.

  1. trystero (Post autora)

   @ Nemo

   Całkiem możliwe. Jakaś spółka energetyczna w każdym razie. Różnica jest taka, że ‚promocja’ Taurona dotyczyła kupowania akcji na IPO, a w tym przypadku trzeba je kupować na rynku.

 15. gzalewski

  Jako pierwsza byla jakas spolka produkujaca okna. Ale… dostrzegam istotną roznice miedzy premiowaniem „akcjonariuszy”, ktorzy trzymaja akcje przez min. rok (nie wiem jak to bylo weryfikowane, czy te papiery byly jakos blokowane), a akcją „kup XXX akcji w dniach … i wygraj wycieczke na Marsa”

 16. Segrare

  Jaki nadzór i selekcja spółek dopuszczanych do obrotu? Przecież ważniejsze niż reputacja i wizerunek jest 6000 zł za wprowadzenie, 1500 zł za obrót w pierwszym roku kalendarzowym oraz opłaty od zleceń 1 zł +0,033% poniżej 100 tys. zł…

 17. lesserwisser

  http://wiadomosci.stockwatch.pl/apache-quest-zadebiutuje-12-czerwca-na-newconnect,debiuty-spolek-gieldowych,26946

  „Spółka jest właścicielem grupy portali lifestyle: m.in. Rafiner.pl, Alfamen.pl oraz Wyrafinowani.pl. Spółka zamierza przeprowadzić pionierski konkurs dla przyszłych akcjonariuszy.

  Jak mówi Patryk Kitowski, prezes i jeden z dwóch głównych akcjonariuszy spółki kontrolują 35 proc. jej głosów, ambicją grupy medialnej Apache Quest jest zbudowanie w ciągu roku wydawnictwa internetowego o oglądalności na poziomie 1 mln użytkowników miesięcznie w grupie portali oraz rozwój autorskiego produktu wielopłaszczyznowej reklamy internetowej AdCube. Pomogą w tym pieniądze, które spółka pozyskała z marcowej oferty prywatnej, w ramach której sprzedała 945 tys. akcji za ponad 420 tys zł.

  – Walory objęło niewielkie grono stabilnych inwestorów, którzy deklarują długoterminowe zaangażowanie się w nasz biznes. Na akcjach największych inwestorów jest 12-miesięczny lock-up. – mówi prezes.

  W rozwoju spółki mają pomóc również członkowie rady nadzorczej. W tym gremium zasiada m.in. Michał Jeliński, który na olimpiadzie w Londynie będzie bronił złotego medalu z Pekinu w wioślarstwie oraz Alisher Khujanazarov (obywatel Uzbekistanu). Dzięki ich kontaktom, jak twierdzi prezes Kitowski, zyskać mają akcjonariusze. Silną stroną Apache Quest jest posiadany bank domen internetowych. Spółka ma kilka ciekawych adresów m.in. www.ticketeuro.com. Plany z nimi związane mają być przedstawione niedługo po debiucie internetowego wydawnictwa. Sporą niespodzianką na NewConnect może być za to autorski konkurs Kup akcje i chwyć przygodę!

  – Nie chcemy być kolejnym anonimowym debiutantem na rynku NewConnect. Zależy nam na pozytywnej promocji i zachęceniu drobnych akcjonariuszy, tak aby utrzymać wysoką płynność w handlu walorami spółki. Dlatego przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody dla tych inwestorów, którzy kupią co najmniej 2 tys. akcji w ciągu pierwszych sześciu sesji i pomogą merytorycznie w rozwoju naszych portali, przede wszystkim w tworzonym właśnie serwisie Topplotki.pl. – przedstawia pomysł szef Apache Quest.”

  „Wyrafinowani.pl. Portal pełniący rolę społecznościowo-informacyjną skupiający ludzi o wyrafinowanych gustach lubiących wygodne życie i ekskluzywne towary ”

  No i masz babo placek, okazuje się, że to portal nie dla mnie, gdyż choć lubię wygodne zycie to jednak preferuję wyrafinowane towary o ekskluzywnych gustach. 🙂

  PS

  A może powinni się nazwać Apache question mark?

 18. _dorota

  @ Less
  Ależ funkcją takich portali jest właśnie kontaktowanie wyrafinowanych towarów z ekskluzywnymi gustami (czy jakoś tak).

  Ewolucja NC idzie w takim kierunku, że już się w Wiedniu z nas śmieją. Czy akurat o to chodziło Ludwisiowi?

 19. gzalewski

  po takich debiutach jak dzisiejszy, bede musial przeprosic wszystkie warzywniaki, za to ze mowilem, ze NC to rynek „warzywniakow”

 20. lesserwisser

  Dorota, a może funkcją takich portali jest kontaktowanie wyrafinowanych towarów z ekskluzywnymi Gusta(wa)mi? 🙂

 21. _dorota

  Tak właśnie myślałam, żeby i Towary napisać z dużej i Gusta. Wszak to dwie równoprawne strony dobrowolnej transakcji…

 22. sajnek

  Hehe… jakbys Trystero chciał sie dowiedziec wiecej na czym polega NC i jak to wyglada z drugiej strony to zapraszam na maila, mozna sie na prawde zdziwic… niedawno sam przez to przechodziłem, spółeczka upchana na NC 🙂

 23. Szutnik

  No coż. (P)Oszukiwanie Apaczy …

  Stąd pewnie i to Las Vegas, bo to rejony plemienia Apaczy.

  Wygląda, że wkrotce już tylko jedno plemię będzie kupować na NC, jak tak dalej pójdzie. Oczywiście będą to Ostatni Mohikanie 🙁

 24. najcik

  Fajna promocja – zapomnieli dopisać, że ta wycieczka (na południe )jest nagrodą gwarantowaną 🙂

 25. yzy

  bardzo ciekawa jest też struktura akcjonariatu ‚Apaczy’ – prawie milion akcji (33%) poparkowane po słupach – bodajże 8 podmiotów – a jednocześnie dwaj najwięksi akcjonariusze mają papiery uprzywilejowane – dzięki temu próg 5% w głosach jest wyższy i słupy są podprogowe i na rynek nie trafiają komunikaty o podaży

 26. sajnek

  Rzekłbym standard

 27. sajnek

  Zobaczcie co spółka Triceps.pl zrobiła 🙂

 28. login

  to nie pierwszy taki przypadek na NC! Inna spolka proponopwala mercedesa za zakup akcji. Parkiet o tym pisal (kiedys pisal o ciekawych rzeczach…). KNF uznala to za legalne.
  http://www.parkiet.com/artykul/1087362_Jak-sprzedac-akcje–Za-mercedesa-lub-umowe-z-prezesem-.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.