Zbliża się koniec miesiąca. A tym samym okres podawania wycen przez część funduszy zamkniętych. Z zainteresowaniem czekam na wyniki, a przede wszystkim na komentarz dla klientów ze strony Investors TFI.  Pod koniec maja fundusz oznajmił, że skupia się na inwestycjach w złoto, by podtrzymać swoją decyzję w kolejnym miesiącu. A z miesięcznego komentarza (opublikowanego z opóźnieniem) wynikało, że 55% aktywów stanowi złoto. Ponieważ strategia miała powielać politykę funduszu Gold FIZ, pewnie były to pozycje długie (część to prawdopodobnie akcje spółek).

Do tej pory cena złota w lipcu spadła około 12 procent w złotych i 5 procent w dolarach. Tym bardziej możliwy wynik Investor FIZ wydaje się interesujący. Na rynku wtórnym inwestorzy na razie nie reagują i przez cały lipiec cena certyfikatów utrzymuje się w obszarze 2150 -2170 złotych, choć certyfikaty na fundusz Investor Gold FIZ zareagowały na sytuację złota spadając od początku lipca z 2061 na 2015 złotych

9 Komentarzy

 1. Dominik Jadwisieńczak

  Investorsi na złoto się chyba nie obrażą, przy wtopie raczej obrażą się na rynek.

 2. magik

  Wtopa będzie, to nieuniknione. Co do komentarza będzie w nim mowa, że na rynku złota nadeszła długo oczekiwana przez nich korekta. Ktoś oczywiście może zapytać dlaczego złoto kupowali przed korektą a nie po niej. Ale tak naprawdę kogo interesuje co robią Ynwestorzy.

 3. Raf

  Eksperci od tracenia pieniędzy. Dobrze, że stopę zwrotu podają od założenia funduszu, to jeszcze znajdą się tacy, co zainwestują. Zarabiać w czasie hossy to nie sztuka, na zmiennym rynku zupełnie sobie jednak nie radzą…

 4. pak

  Spora szansa, że opóźnią komentarz. A jak sie nie poprawi do czasu pisania opoznionego komentzarza to cos tam wymyslą fajnego, o to się nie boję.

 5. lesserwisser

  A jak zarobią bo to było korekta plus spowolnienie okresu kanikuły no i były też trochę paniczne sprzedaże. Co wtedy powiecie, jak w końcu roku będzie 1300?

  1. astanczak

   > jak w końcu roku będzie 1300?

   poczekamy i zobaczymy po ile będzie a zanim wpadniemy w zachwyt popatrzymy ile to będzie w procentach w skali roku i ja to będzie miało się do np. S&P500 i WIG20.

 6. lesserwisser

  A to już jest problem Gold FIZyków ryzyków, czy i kto ile wyśmiga WIGa.

  Jak się nie ma fartu to nawet kury się nie chcą nieść (i nie złote jajka ani inne Fabergery mam na myśli).

 7. gzalewski (Post autora)

  uffffff 🙂
  +
  +0,75%

 8. magik

  Panie Grzegorzu, czytam komentarze Ynvestorów i nie mogę uwierzyć. Ci Panowie nie mają żadnej ale to absolutnie żadnej strategii inwestycyjnej. Miesiąc temu 55% portfela w złocie, teraz 60% w depozytach a za miesiąc znowu złoto i akcje, które będą sprzedawali przy pierwszej korekcie. Panowie zarządzający w komentarzu zdają się w ogóle nie zauważać, że rynki akcji w lipcu wzrosły o 8-9%. Fundusz zachował się stabilnie. Mam wrażenie, że inwestorzy mogą oczekiwać trochę więcej po agresywnym funduszu absolutnej stopy zwrotu.

  Proszę również spojrzeć na fundusz CEE. Cały komentarz jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, zarządzający udają, że 10% w lipcu nie było. Nawet się nie wysilili aby napisać co dalej z funduszem. Jak dla mnie srebrna czcionka, złotą przyznaję za fragment z komentarza za marzec 2010 – „stratę ponieśliśmy w wyniku zabezpieczania portfela” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.