Zbliża się koniec miesiąca. A tym samym okres podawania wycen przez część funduszy zamkniętych. Z zainteresowaniem czekam na wyniki, a przede wszystkim na komentarz dla klientów ze strony Investors TFI.  Pod koniec maja fundusz oznajmił, że skupia się na inwestycjach w złoto, by podtrzymać swoją decyzję w kolejnym miesiącu. A z miesięcznego komentarza (opublikowanego z opóźnieniem) wynikało, że 55% aktywów stanowi złoto. Ponieważ strategia miała powielać politykę funduszu Gold FIZ, pewnie były to pozycje długie (część to prawdopodobnie akcje spółek).

Do tej pory cena złota w lipcu spadła około 12 procent w złotych i 5 procent w dolarach. Tym bardziej możliwy wynik Investor FIZ wydaje się interesujący. Na rynku wtórnym inwestorzy na razie nie reagują i przez cały lipiec cena certyfikatów utrzymuje się w obszarze 2150 -2170 złotych, choć certyfikaty na fundusz Investor Gold FIZ zareagowały na sytuację złota spadając od początku lipca z 2061 na 2015 złotych

9 Komentarzy

 1. Dominik Jadwisieńczak

  Investorsi na złoto się chyba nie obrażą, przy wtopie raczej obrażą się na rynek.

 2. magik

  Wtopa będzie, to nieuniknione. Co do komentarza będzie w nim mowa, że na rynku złota nadeszła długo oczekiwana przez nich korekta. Ktoś oczywiście może zapytać dlaczego złoto kupowali przed korektą a nie po niej. Ale tak naprawdę kogo interesuje co robią Ynwestorzy.

 3. Raf

  Eksperci od tracenia pieniędzy. Dobrze, że stopę zwrotu podają od założenia funduszu, to jeszcze znajdą się tacy, co zainwestują. Zarabiać w czasie hossy to nie sztuka, na zmiennym rynku zupełnie sobie jednak nie radzą…

 4. pak

  Spora szansa, że opóźnią komentarz. A jak sie nie poprawi do czasu pisania opoznionego komentzarza to cos tam wymyslą fajnego, o to się nie boję.

 5. lesserwisser

  A jak zarobią bo to było korekta plus spowolnienie okresu kanikuły no i były też trochę paniczne sprzedaże. Co wtedy powiecie, jak w końcu roku będzie 1300?

  1. astanczak

   > jak w końcu roku będzie 1300?

   poczekamy i zobaczymy po ile będzie a zanim wpadniemy w zachwyt popatrzymy ile to będzie w procentach w skali roku i ja to będzie miało się do np. S&P500 i WIG20.

 6. lesserwisser

  A to już jest problem Gold FIZyków ryzyków, czy i kto ile wyśmiga WIGa.

  Jak się nie ma fartu to nawet kury się nie chcą nieść (i nie złote jajka ani inne Fabergery mam na myśli).

 7. gzalewski (Post autora)

  uffffff 🙂
  +
  +0,75%

 8. magik

  Panie Grzegorzu, czytam komentarze Ynvestorów i nie mogę uwierzyć. Ci Panowie nie mają żadnej ale to absolutnie żadnej strategii inwestycyjnej. Miesiąc temu 55% portfela w złocie, teraz 60% w depozytach a za miesiąc znowu złoto i akcje, które będą sprzedawali przy pierwszej korekcie. Panowie zarządzający w komentarzu zdają się w ogóle nie zauważać, że rynki akcji w lipcu wzrosły o 8-9%. Fundusz zachował się stabilnie. Mam wrażenie, że inwestorzy mogą oczekiwać trochę więcej po agresywnym funduszu absolutnej stopy zwrotu.

  Proszę również spojrzeć na fundusz CEE. Cały komentarz jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, zarządzający udają, że 10% w lipcu nie było. Nawet się nie wysilili aby napisać co dalej z funduszem. Jak dla mnie srebrna czcionka, złotą przyznaję za fragment z komentarza za marzec 2010 – „stratę ponieśliśmy w wyniku zabezpieczania portfela” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.