Jak zdobyć 2,5% rynku w miesiąc

Bardzo się cieszę, że miałem wpływ na działania mojego brokera, który podjął decyzję o wejściu w niedoceniany segment, czyli maklerskie IKE (oczywiście wolę sobie przypisać większe zasługi, niż pewnie było to w rzeczywistości; niemniej stale zawracałem głowę o to z uwagi na mój egoistyczny interes).

Być może DM BOŚ zrobił to nieco za późno, faktem jest, że w ciągu miesiąca od startu 269 klientów otworzyło rachunki tego typu (stan na 31 grudnia 2009).

Odnosząc to do liczby rachunków na koniec I półrocza 2009 stanowi to 2,5% rynku. Naturalnie pewnie inni brokerzy też pozyskali klientów, więc gdy KNF opublikuje statystyki za II półrocze 2009, poznamy szczegółową wartość. Ale jest to sukces.

Wielkość wpłat potwierdza to o czym rozmawialiśmy w kuluarach i o czym pisałem kilka miesięcy temu. Jest to oferta dla świadomych graczy/inwestorów/spekulantów, którzy z dużą pewnością próbują wykorzystać  potencjalne „zwolnienie podatkowe” przy inwestycji w akcje lub obligacje bez praktycznie żadnych niemiłych konsekwencji i uciążliwości. A dodatkowo faktycznie może pomóc w zbudowaniu własnego planu emerytalnego.

Średnia wielkość rachunku na koniec grudnia to 7 135 PLN. Czyli nieco mniej niż dopuszczalny limit w 2009 roku ale niemal dwa razy więcej, niż wyniosła średnia wpłata na ten rodzaj rachunków w I półroczu 2009 w innych biurach maklerskich(4 567 PLN). Aż 37% klientów wykorzystało maksymalny limit wpłaty.

Najwięcej rachunków otworzyli inwestorzy w przedziale wiekowym 30-40 lat (32% całości) oraz 40-50 lat (27,51%)

Przez kilka kolejnych dni stycznia rachunków wciąż przybywało. Prawdopodobnie powtórzył się schemat z ubiegłego roku, gdy wykorzystując jeszcze w grudniu limit przysługujący na 2008 rok oraz wpłacając już w 2009 pełną kwotę dopuszczalną w tym roku, można było rozpocząć rok niespodziewanej hossy z kwotą 13 634 PLN. Czy to dużo czy mało, każdy musi ocenić sam. Po wykorzystaniu pełnej kwoty w pierwszych dniach stycznia 2009 kwota wpłat na ten rachunek powinna wynieść 23 213 PLN.

Wszystkim, którzy zdecydowali się wybrać tę opcję pozostaje tylko życzyć systematycznego wzrostu wartości rachunków i realizacji własnych planów.

***

Mam świadomość,  że tego rodzaju wpis będzie traktowany jako swoista autoreklama usłg DM BOŚ, ale mimo tego uważam, że po podniesieniu maksymalnego limitu wpłat do 3-krotności średniego wynagrodzenia, idea IKE (w tym maklerskiego, dla osób, które już działają na rynku akcji lub obligacji) jest niesłychanie atrakcyjna. Co więcej należy o niej jak najczęściej i jak najgłośniej mówić, w opozycji do różnego rodzaju „planów” emerytalnych (również w formie IKE), obciążonych dziesiątkami opłat i kosztów niewidocznych dla klientów.

16 Komentarzy

 1. bobasek

  Najważniejsze że DM BOŚ uruchomił konta IKE jestem z tego bardzo zadowolony.
  Byłbym jeszcze bardziej zadowolony gdyby pozwolono mi grac na koncie IKE na FW20 albo chociaż na kontraktach akcyjnych. Ustawodawca zapomniał że rynki czasem spadają a tu brak instrumentu do zarabiania na spadkach
  Certyfikaty to krok we właściwym kierunku ale za mały poza tym ze względu na notowanie instrumentu bazowego w innej walucie są instrumentami bardziej złożonym od naszych rodzimych kontraktów czy choćby samych kontraktów walutowych
  Mam nadzieje iż domy maklerskie zasygnalizują taką potrzeba w końcu to jest rachunek dla ludzi którzy akceptują większe ryzyko inwestycyjne i mamy inwestorów coraz bardzie wyedukowanych. Może pora na większą swobodę inwestycyjną.
  Ktoś kto chciałby bardziej bezpieczny i stabilny zysk otworzy IKE obligacje albo inne IKE. Wybór jest spory

 2. Marek

  czy zakladajac po raz pierwszy konto teraz w styczniu mam jeszcze mozliwosc skorzystania z wplaty przewiedzianej dla IKE z 2009r , tak bym limit na 2010 rok mogl wyczerpac gdzies w polowie/ pod koniec 2010? czy limit na poprzedni rok mi przepadl?

 3. jtyszko

  @Marek, pozostaje Ci teraz tylko limit na 2010 rok (obojętnie kiedy wpłacisz, byle do 31 grudnia 2010), w przypadku wpłat obowiązują ograniczenia kalendarzowe – limit na dany rok, obowiązuje tylko w tym konkretnie roku – niewykorzystne limity nie przechodzą na kolejny rok (jak minuty z abonamentu telefonicznego), niestety…

 4. Alicja

  @ Marek

  Przepadł

  @ GZ

  Bardzo dziękuję za ten wpis. Czy znajdą się tu jeszcze jakieś pomysły dla tych, którzy tylko jakaś część środków chcą lokować w akcje?

  Czy ma sens otwieranie takiego rachunku, jeżeli ktoś nie zdecyduje się jednak na akcje wogóle? Chodzi o opłacalność biorąc pod uwagę dostępność innych produktów w BOS-iu..?
  Interesuje mnie sposób tworzenia takiego portfela dla osób, które będą wykorzystywały limit roczny (strategie, instrumenty itp.itd)

 5. jtyszko

  @Alicja, możesz przeciez np. kupić obligacje notowane na Catalyst (TO TYLKO PRZYKŁAD, NIE REKOMENDACJA :-). Zamość, z ktorego pochodzę uplasował emisję obligacji z kuponem rocznym 6,3% – mało? Obligacji z ciekawym kuponem będzie na Catalyst coraz więcej… a takie obligacje można przecież mieć na IKE maklerskim i powiedzieć mniej rentownym obligacjom skarbowym – dziękuję, nie biorę :-).

 6. Gonzo

  @jtyszko: jestes z tego Zamoscia na Roztoczu?

 7. jtyszko

  @Gonzo, tak – właśnie z tego pięknego, choć małego miasta, o którym mówisz 🙂

 8. trendfollowerpl@gmail.com

  Witam,
  @ jtyszko

  to może Bos zmniejszy prowizję od zleceń na obligacje notowane na catalyst? cennikowe 0,39% (czyli tyle ile zlecenia na akcje!) to zdecydowanie za dużo.
  pozdrawiam.
  PS.
  Obligacje warszawy mają kupon 6,7% 🙂

 9. Harnas

  Czy i kiedy będą dostępne fundusze inwestycyjne w IKE, tak jak to jest na zwykłym rachunku maklerskim?
  Nie zauważyłem tego w opisie ograniczeń rachunku maklerskiego IKE i przekonałem się dopiero przy próbie zakupu funduszu obligacji dolarowych.
  Teraz mam problem jak zarobić na wzroście dolara w IKE BOSSA…

 10. j.tyszko

  @Harnas, wszystko jest w opisie… tzn. min. w co mozna inwestowac i gdzie mozna zalozyc IKE.

  piszemy min. „…Katalog instrumentów jakie możemy nabywać obejmuje głównie instrumenty finansowe o małym lub niskim ryzyku – akcje, obligacje, certyfikaty strukturyzowane i inne instrumenty notowane na rynku regulowanym (GPW)….”

  Jednostki uczestnictwa TFI nie sa przedmiotem obrotu na GPW i nigdy nie byly. Jak zapewne zauwazyles jesli kupujesz jednostki TFI nie sa one zapisywane na rachunku maklerskim (wiec tym bardziej nie moga byc zapisane na rachunku maklerskim IKE), tylko w odpowiednim rejestrze TFI. To dwie rozne sprawy…

  Dla przypomnienia podam Ci link do naszego dzialu edukacja, gdzie wszystko zostalo opisane:
  http://moja.nova.bossa.pl/index.jsp?layout=2&page=0&news_cat_id=1013

  Reasumujac – jesli chesz miec na IKE jednostki TFI – nie mozesz jednoczesnie posiadac maklerskiego IKE, tak wynika z Ustawy – musisz wybrac co wolisz 🙂 IKE w TFI albo IKE „maklerskie”…

  @trendfollower – dzieki za propozycje, przekaze do rozpoatrzenia przez „wyzsza instancje” w DM BOS 🙂

 11. Leon_Zawodowiec

  Z tak dobrym specjalistą od IKE jak Pan Tyszko /porady i opisy na jego blogu sa palce lizać/ będziecie mieć niedlugo 10 procent ! Gratuluję ! Pilnujcie, żeby go wam jakiś „zachodni” klub nie podkupił.

 12. Alicja

  @ j.tyszko

  Ale ja naprawdę poproszę o osobną zakładkę, może być z linkami, gdzie będę widziała w jakie aktualnie dostępne produkty w BOS mogę nabywać.

  Teraz muszę tego szukać po stronach. O tym, ze nie mogę nabywać jednostek TFI na maklerskim po prostu zapomniałam i je przeglądałam.
  Niestety…

 13. Harnas

  No cóż, moje gapiostwo. Myślałem, że będzie działać tak jak zwykłe konto maklerskie BOSSA, tylko z wyłączenie zabronionych przez ustawę instrumentów.
  Typowego IKE w TFI już nie chcę.

 14. j.tyszko

  @Leon, dzieki za uznanie, „jak kochac to calym sercem, jak pracowac, to z pasja” 🙂 A tak na powaznie, to mysle, ze trzeba ludzi przekonywac do tego, ze warto samemu zadbac o wlasna emeryture, niz tylko liczyc tylko na jalmuzne z ZUS i OFE.

  @Alicja, jesli jest taka potrzeba – to bedzie osobny akapit (link), a moze i blog – temu wlasnie poswiecony….

 15. Alicja

  @ j.tyszko

  Byłoby naprawdę świetnie. DZIĘKUJĘ 🙂

 16. bobasek

  Zalazłem 2 certyfikaty strukturyzowane w które można inwestować na spadkach na kontach maklerskich IKE

  RCSDXA0412 – Indeks ShortDAX
  Certyfikat naśladuje zmiany indeksu ShortDAX, liczonego jako odwrotność indeksu największych spółek DAX, obliczanego przez giełdę we Frankfurcie. Termin wykupu tego certyfikatu to 11.04.2012.

  RCSCRAOPEN – Certyfikat naśladuje odwrotność zmiany ceny kontraktów terminowych na Brent Crude Oil notowanych na giełdzie ICE w Londynie. Certyfikat jest certyfikatem bez daty zapadalności tzw, „open end”.

  Z braku certyfikatów opartych na rodzimych instrumentach finansowych chyba trzeba będzie się im bliżej przejrzeć
  No cóż trzeba brać to co dają
  Są co prawda certyfikaty strukturyzowane oparte na WIG20 ale z tego co widzę to tylko na wzrosty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.