… to kiedy mogę wypłacić z IKE, ale bez podatku?

 

Jeden z uczestników prowadzonego przeze mnie ostatnio wykładu w Białymstoku spytał mnie kiedy może wypłacić z IKE, nie tracąc podatku. IKE jeszcze co prawda jeszcze nie założył, ale chciałby wiedzieć. Jest pytanie – jest odpowiedź. Zapraszam do lektury…

 

Wypłata a wiek, suma i częstotliwość wpłat

 

Sprawa wpłat na IKE jest sprawą dość prostą, bo jeśli mamy rachunek IKE, to ogranicza nas tylko roczny limit wpłat (dla przypomnienia – nie ma on zastosowania do ?przyjmowanych” wypłat transferowych), ale to, kiedy możemy wypłacić – i nie zapłacić podatku, uwarunkowane jest kilkoma bardziej skomplikowanymi zasadami, które warto znać i o których warto pamiętać.

 

Jak stanowi ustawa środki możemy wypłacać z IKE bez podatku (czyli posiadamy ku temu uprawnienia):
* po ukończeniu 60 lat lub
* po ukończeniu 55 lat i uzyskaniu uprawnień emerytalnych

Co widać z powyższych uwarunkowań – nigdzie nie pojawia się wiek 65 lat (czyli dość powszechnie uznawany za standardowy – wiek emerytalny dla mężczyzn). Jeśli ktoś przejdzie na emeryturę wcześniej niż przed skończeniem tych ?mitycznych” 65 lat – też może wypłacić środki z IKE i nie zapłacić podatku. Najważniejsze są dwa warunki określone na wstępie (ale są i warunki dodatkowe – jakie?).

 

Wypłata następuje po spełnieniu innych, dodatkowych warunków:
*  dokonywania wpłat na IKE w co najmniej 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
*  dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Nie jest zatem ważna, jak widać, wielkość pojedynczych wpłat, ani to w jakim stopniu wykorzystujemy dostępny w danym roku limit. Teoretycznie możemy w niektórych latach wpłacać nawet po złotówce. W praktyce – ważne jest jednak to, aby w 5 okresach pojawiały się jakiekolwiek wpłaty i to aby wpłaty dokonywane wcześniej były wyższe – to umożliwi nam ?łatwe” spełnienie drugiego dodatkowego warunku.

 

Warto również wiedzieć o nieco łagodniejszych ograniczeniach dla osób urodzonych przed 31 grudnia 1948 roku.

Jak stanowi Ustawa o IKE, wypłata środków zgromadzonych na IKE:
1) oszczędzającym urodzonym do dnia 31 grudnia 1945 r. następuje na wniosek oszczędzającego po
spełnieniu warunku:
*  dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 3 dowolnych latach kalendarzowych albo
* dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 3 lata przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty;
2) oszczędzającym urodzonym w okresie między 1 stycznia 1946 r. a 31 grudnia 1948 r. następuje na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat bądź nabyciu wcześniejszych uprawnień emerytalnych oraz spełnieniu warunku:
*   dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 4 dowolnych latach kalendarzowych albo
* dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 4 lata przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

 

Wypłata może być dokonana jednorazowo lub ratalnie. Złożenie dyspozycji wypłaty (jednorazowej bądź w ratach) powoduje jednak, iż otwarcie kolejnego IKE nie będzie już możliwe. Mówiąc wprost – emeryt może dokonywać wpłat na IKE, dopóki nie zacznie z niego wypłacać 🙂

 

Wypłata a spadek….

 

Jest oczywiście jeszcze jeden przypadek wypłaty środków z IKE bez podatku – w przypadku śmierci oszczędzającego – na wniosek osoby uprawnionej. Osoba uprawniona (czyli dziedzicząca zgodnie ze wskazaniem w Umowie IKE, lub zgodnie z KC – jeśli w Umowie nie wskazano osób uprawnionych na wypadek smierci), żeby była jasność – wcale nie musi mieć uprawnień emerytalnych, aby wypłacić te środki bez podatku. Tak więc, trzedziestolatek dziedziczacy środki z czyjegoś IKE będzie mógl je wypłacić bez podatku !

 

…a wojsko i policja zgrzytają zębami…

 

Nieco pokrzywdzone w tym wszystkim mogą czuć się ?służby mundurowe”. W policji czy wojsku nadal obowiązują korzystne zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Emerytem można zostać już nawet w wieku 40 lat…. ale, z wypłatą z IKE bez podatku trzeba będzie mimo to poczekać do ukończenia …przynajmniej 55 lat. Ustawa o IKE nie przewiduje tutaj żadnych wyjątków !

 

Edukacja, FAQ i SII

 

Wszystkim zainteresowanym IKE polecam wcześniejsze wpisy na naszych blogach, jak również zapraszam do aktualizowanej na bieżąco, w serwisie bossa.pl, zawartości merytorycznej w opisie naszej oferty IKE, dziale edukacja oraz najczęściej zadawanych pytań (czyli FAQ – Frequently Asked Questions) i odpowiedzi na nie. Jeśli pojawią się jakieś nowe kwestie, których nie poruszyliśmy na stronie lub blogach (a które nie będą dotyczyły kompetencji organów skarbowych), prosimy do zadawania pracownikom serwisu bossa.pl pytań – postaramy się na nie odpowiedzieć.

Zapraszam również na stronę Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, gdzie umieszczony został podcast dotyczący IKE.

 

 Nieco ?off topic” – walczymy z mitami

 

Na zakończenie jedna rzecz nieco ?off topic” (czyli poza tematem) – dla rozwiania pewnych narosłych i powielanych mitów dotyczących IKE. W dyskusjach – nawet na naszych blogach dotyczących IKE – często pojawia się kwestia bezpieczeństwa naszych środków na IKE i tego, czy są one wolne od zakusów Państwa. Pamiętajmy, IKE to nie OFE ani ZUS. Indywidualne Konta Emerytalne podlegają innym regulacjom i są naprawdę „nasze” – jak posiadana przez nas lokata bankowa, jednostki TFI, akcje PGE na rachunku maklerskim kupione w ofercie publicznej, czy obligacje skarbowe.

 

Jeśli ktoś uważa, że Państwo może nam je zabrać, to równie dobrze Państwo może nam nakazać jeść salceson w czwartki po 18.00, klaskać uszami na widok japońskich spadochroniarzy, jeździć w czerwcu na łyżwach po Bałtyku albo.. zabrać nam nasze lokaty bankowe, znacjonalizować gospodarkę, i powrócić do komunizmu. Takie sciene fiction przerasta nawet mnie 🙂

 

Nie bójmy się IKE !

 

Nie bójmy się, zatem, otwierać i inwestować na IKE – te środki są naprawdę nasze i co wielokrotnie podkreślam, podlegają dziedziczeniu – na pewno nie przepadną i nikt ich nam nie odbierze wbrew naszej woli.

 

13 Komentarzy

 1. Gonzo

  „IKE to nie OFE ani ZUS” – ofe tez nie bylo ofe, mialo byc co innego a co wyszlo to widac. Dopoki ike jest zwolnione z podatku to panstwo moze zmienic reguly w dowolnym momencie (jak juz nie raz zmienilo i pewnie jeszcze nie raz zmieni)
  G

 2. j.tyszko

  @Gozno, ale jednak IKE to IKE a OFE to OFE – dwie kosmicznie różne sprawy….których nie sposób połączyć razem…

  Co zaoszczedziłes na IKE bez podatku i zaoszczedzisz w ramach obecnych reguklacji – to Twoje ! I NIKT CI TEGO NIE ODBIERZE 🙂

  Korzystaj skoro jest okazja, zamiast szukać dziury w całym….

 3. Galuman

  Pracuję w Irlandii. Czy moge otworzyć IKE??

 4. jgr

  Czy mozna otworzyc rachunek maklerski IKE dla osoby niepelnoletniej?

 5. Mike

  Czy w przypadku przejścia na emeryturę/śmierci środki z danego IKE mogą zasilić konto IKE innej osoby?

 6. j.tyszko

  @Galuman, miejsce zamieszkania jest mniej istotne, wazniejszy jest status podatkowy
  @jgr, w DM BOS zakladamy IKE dla osob, ktore ukonczyly 18 lat;
  @Mike, tak – spadkobiorca moze takie srodki przetranferowac na wlasne IKE (jesli je posiada);

  wiecej w temacie dotyczacym zadanych przez Was pytan mozna znalezc tutaj:
  http://moja.nova.bossa.pl/oferta/IKE/
  http://moja.nova.bossa.pl/edukacja/IKE/
  http://moja.nova.bossa.pl/index.jsp?layout=2&page=0&news_cat_id=1008

 7. Marek

  Dziedziczy się, ale nie całą sumę. Tylko tę część wpłaconą minus koszty. Bo… emerytury się nie dziedziczy! (takie jest stanowisko podmiotu prowadzącego IKE). Tak podobno wynika z KC. Sytuacja taka jest u znajomego. Sprawa jest w sądzie, a prawnicy są podzieleni w opiniach. Nie ukrywam, że czekam z ciekawością na wyrok. Nie na darmo w slangu bankowców IKE = Indywidualny Kant Emerytalny

 8. mwojciechowski[bossa]

  Marku,
  A możesz trochę jaśniej?
  Co to znaczy „emerytury się nie dziedziczy”?
  Przecież tu nikt nie wypłaca żadnej emerytury?!
  Jest to zwykły rachunek, co do którego właściciel zobowiązał się, że nie będzie wypłacał środków i dzięki temu nie płaci podatku.
  Czy jeśli założę „normalny” rachunek bankowy i oświadczę wszem i wobec, że to jest rachunek na moją emeryturę to również mój syn nie odziedziczy tych środków? Kto je otrzyma? Państwo?

 9. jtyszko

  @Marku

  Ustawa o IKE jasno precyzuje, ze….

  Art.11 W umowie o prowadzenie IKE oszczędzający może wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone środki zgromadzone na IKE w przypadku jego śmierci…

  dla mnie dość jasno jest napisane o środkach „zgromadzonych” a nie „wpłaconych”..

  Poza tym, USTAWA z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn stanowi, że:

  ….Art. 3. Podatkowi nie podlega:
  ….
  6) nabycie w drodze spadku środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym.
  ….

  Podatku więc tez nie ma….

  Jakie więc mogą być koszty (powinny być w umowie)? Bedę wdzięczny – podobnie jak Michał, za bliższe informacje (np. nazwę podmiotu i skąd wynikaja ewentualne ograniczenia – umowa? widzimisię instytucji?

  …..być moze chodzi o emeryture z OFE, a nie srodki z IKE?

  Jesli nie stanowiłoby to problemu prosiłbym za Twoim pośrednictwem, o kontakt osobę, której problem dotyczy – np. o zgłoszenie się do mnie mailowo – j.tyszko@bossa.pl)

  Wyjasnienie tej kwestii „u źródła” skutecznie zamknęłoby temat, bo na razie mamy trochę taki „głuchy telefon” (jakaś instytucja, jakieś środki i jakaś osoba – to trochę mało precyzyjne 🙂 ) być może w ogóle nie chodzi o IKE…

  Ponowiam zatem prośbę o kontakt przez osobę, której sprawa dotyczy

 10. mixerro

  jak wyglada procedura wyciagniecia srodkow z ofe i zaplacenie podatku od zyskow?

 11. pulsar

  Mam uprawnienia do wypłat z IKE; ale nie mogę jednoznacznie się dowiedzieć, czy pozostałe środki będą dalej oprocentowane jak przed wypłatą!!???

  1. Teresa

   Ostatnio dowiedziałam się, że środki będę mogła wypłacić z IKE po ukończeniu 65 lat (w przyszłym roku kończę 60 lat i przechodzę na emeryturę). Jaki "wiek emerytalny" jest brany pod uwagę w przypadku wypłat z IKE?

 12. Mieczysław

  Niech ten J. Tyszko nie przeinacza warunków. Między tymi warunkami jest łącznik albo, czyli wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków, a nie wg tego Pana dwóch naraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.