Manipulacja Złotym, czy postrzeganiem

Polski złoty na koniec każdego miesiąca się osłabia, żeby z początkiem każdego miesiąca znów się umocnić. Teza ta zaczyna zyskiwać coraz większe grono zwolenników. Ma to podobno związek z rozliczaniem opcji przez nasze firmy, które wciąż posiadają otwarte pozycje opcyjne.

Po raz pierwszy z tą koncepcją spotkałem się w raportach Jacka Maliszewskiego (Alpha Financial Services), dziś powtarza ją Andrzej Stec (Puls Biznesu) w tekście „Ktoś jawnie manipuluje złotym?„.
Prawdę mówiąc patrzę na wykres EURPLN i nie widzę, żadnego potwierdzenia tezy o regularnym osłabianiu się złotego pod koniec miesiąca. Raczej wygląda mi to na popularną (zwłaszcza wśród niektórych analityków technicznych) przypadłość, w wyniku której na wykresach zauważamy rzeczy, które naszą tezę udowadniają, zaś ignorujemy te które do niej nie pasują.

Spójrzmy na wykres dzienny EURPLN w tym roku.
eurpln
Do połowy lutego mamy wyraźny trend wzrostowy euro, po nim zaś następuje trend spadkowy. Zwolennikom tezy o manipulowaniu rynkiem na koniec miesiąca chodzi przede wszystkim o ten drugi okres – gdy średnioterminowy trend jest korzystny dla złotego. Prześledźmy więc po kolei.
1) w lutym dołek na euro ma miejsce 2 dni przed końcem miesiąca. Szczyt następuje w 3 dniu kolejnego miesiąca czyli marca
2) w marcu dołek wypada w połowie miesiąca (12 dni przed końcem) i ewentualnie lokalny 6 dni przed). Tym razem szczyt przypada nie na kolejny miesiąc, tylko następuje 2 dni przed końcem marca
3) w kwietniu dołek wypada 12 dni przed końcem miesiąca, szczyt zaś 4 dni przed

Mocno naciągana ta teza o regularności. Pomijając już fakt całkowicie bezwartościowej próbki. A nawet jeśli ktoś ją zauważa, to  jakiż problem zająć pd koniec miesiąca krótką pozycję w złotym i zarabiać, zarabiać, zarabiać…

Przy okazji. Proszę zwrócić uwagę na wykres EURPLN z przełomu 2003/2004. Wówczas lokalny szczyt niemal każdorazowo przypadał na ostatni dzień miesiąca. Czyżby wielka nieodkryta manipulacja?

eurpln

20 Komentarzy

 1. exnergy

  Chyba sami w to nie wierzą co piszą. I wielu innych. 😉

 2. bank

  moim zdaniem teoria mocno naciagana, od biedy 2 ostatnie miesiace do niej pasuja – jacek m. przecenia wartosc opcji i gre pod nie zdecydowanie – poza tym sugeruja ze od lipca to PLN bedzie sie umacnial, bo opcji nie ma – smiechu warte – sami roluja opcje klientow, banki tez na 2009-2010 – wiec obrot jest caly czas – zakladajac absurdalnie, ze tylko eksporterzy istnieja na rynku – dlaczego nikt nie bierze pod uwage drugiej strony i transakcji importerow 🙂 ?

  poza tym, duzo opcji ma wlacznik przedluzajacy transakcje o rok, dwa – wiec kolejny dowod, o koncu slabego PLN w lipcu pada – jezeli ktos mialby grac tylko do lipca pod opcje

 3. TS

  > Czyżby wielka nieodkryta manipulacja?

  Ale na czym ta manipulacja ma polegać, bo coś tego nie łapię ?? przeważnie opcje wygasają pod koniec miesiąca, więc ceny bardziej zmieniają się tez pod koniec miesiąca, gdzie tu manipulacja ?

 4. PRNews.pl

  Panie Grzegorzu. Probka byc moze tez mala, ale prosze spojrzec na kurs CHFa na koniec miesiaca i potem. Akurat CHFy w duzych ilosciach beda potrzebne przez wiele lat 😉

 5. Thome

  „PB”……………………………….

 6. dealer

  A plotki od odkupowaniu przez BGZ i BGK walut pod koniec miesiąca, by maksymalnie długo utrzymywać PLN słabego w ramach operacji quantitative easing, to tajemnica poliszynela. Ostatnio każdemu państwu zależy na tym, by krajowa waluta była maksymalnie długo słaba. Tym „wielkim manipulatorem” jest oczywiście rząd Polski !

 7. kunta-kinte

  spiski graczy -niedoumaczy

 8. kunta-kinte

  Polski złoty warty jest w epoce wspomagania KRUSu i Kościoła Katolickiego 0.01 EUR

 9. exnergy

  No to żeś pojechał po bandzie.

  Pytanie ile będzie warty złoty, w sensie rzędu wielkości, gdy na rynek pracy wejdą te tłumy tłumoków 😉 co ich produkuje system oświaty po reformie.

  Generacja Nasza-pasza.pl , na-zmywaku-w-GB.pl i sex-przed-komunią.pl

 10. kunta-kinte

  Z tą ceną za złotego przesadziłem ale jeśli to co widzimy na wykresach to flaga w połowie ruchu to 7 zł za euro zapłacimy w tym roku,zadłużenie Polski skoczy w nadprzestrzeń niczym Sokół Millenium Hana Solo a MFW pakiety stabilizacyjne będzie dostarczał pocztą kurierską 24h.
  Żadnych reform,żadnego cięcia wydatków i żadnego gospodarza na horyzoncie.Hulaj dusza!Piekła nie ma!

 11. kunta-kinte

  Jeśli tak się stanie jak napisałem wyżej to będziemy świadkami wielkich wydarzeń.Oczywiście upadnie ten bank,który najbardziej jest zaangażowany w frankowy tort hipoteczny,opcje wykoszą co dziesiątą polską firmę a przez to także brokerów bankowych,bezrobocie skoczy do 25% zadłużenie kraju przekroczy bilion złotych.Nigdy w historii nie trzeba było tak mało zainwestować aby pokonać nasz kraj.

 12. exnergy

  No to sobie pomarzyliśmy, a i tak w zyciu wszystko raczej ewolucyjnie… Powrót do sredniej (rownowagi ) gwarantowany.

 13. kunta-kinte

  nie,to nie marzenia lecz wyważony scenariusz,pesymistyczny zakłada rozruchy społeczne spowodowane zapaścią sektora węglowo-koksowniczo-hutniczo-stalowo-przewozowego,upadek czołowych polskich rafinerii poprzez niemożność spłaty zadłużenia i ogromne pozycje na rynkach derywatów.

 14. exnergy

  Papier przyjmie wszystko, wykresy pokażą swoje. Poziomy ca 4,7-4,72 na EURPLN beda ciekawe. Zobaczymy czy bedzie jakas konsolidacja – nawet wkrótce to sie moze rozjasnic. Czy też mocniejsze impulsy. Po co od razy rzucac sie z myslami na 7 zl, rynki nie leca w jendym kierunku za jednym razem.

 15. kunta-kinte

  Rynki idą tam ,dokąd zaniesie je euforia bądż strach.Opory,wsparcia są w korze mózgowej-pień weżmie to z marszu.

 16. kunta-kinte

  Na 4.7 nie ma poza tym i tak nic.

 17. exnergy

  Ale historie mozna opisac w cyferkach. Latwiej prezentowac. Latwiej archiwizowac.

  Czy jest tam cos czy nie – zobaczymy. Widze, ze mam do czynienia z uznaniowcem 😉

 18. kunta-kinte

  Masz do czynienia ze słynnym graczem wygrywaczem-przegrywaczem.

 19. kunta-kinte

  Jak to co się maluje jest tym na co wygląda to już 11 czerwca nastąpi sztyrlitz-kyrlitz.

 20. Robi

  Witam. Mam pytanie nietypowe. Moge prosić o kontakt emailowy.
  Proszę . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.