Postanowiłem zostać guru.

„Na świecie działają tysiące analityków. Niektórzy są przekonani, że ich prognozy są zawsze trafne. Większość zdobywa popularność w pewnym momencie swojej kariery przez przypadek – tak jak zepsuty zegar może raz albo dwa na dzień, przypadkiem pokazać dobrą godzinę”

dr Alexander Elder

26 listopada pozwoliłem sobie na łamach niniejszego bloga zamieścić tekst, którego częścią były cztery prognozy co do możliwego ruchu indeksu WIG20.

Jedna z nich okazała się genialnie trafna (przynajmniej do dziś). Na obrazku poniżej linia indeksu WIG20 (ciemna) nałożona została na obrazek z prognozy (bladoczerwona). Pionowa linia pokazuje moment dokonania prognozy.

Indeks WIG20 - prognoza

Niestety nie wiem, komu przypisać rolę guru

– samemu sobie? W końcu wpadłem na pomysł wygenerowania tych losowych ciągów i zrobiłem ich tylko cztery, z których JEDEN z pefekcyjną dokładnością pokazał ruch rynku w ciągu kolejnych sześciu tygodni (aż się boję myśleć, co będzie dalej).

– mojemu wspólnikowi, który na moją prośbę stworzył narzędzie do generowania losowych ciągów w oparciu o dotychczasowe dane?

– komputerowi. W końcu bez niego nic by się nie odbyło?

– losowości. Tak bardzo mającej wpływ na nasze życie?

Proszę o pomoc Droga Redakcjo 😉

18 Komentarzy

 1. exnergy

  Panie kolego, probujesz pan podswiadomie narzucic definicję sytuacji. Nieładnie 😉

 2. kunta-kinte

  Pan z nas tu piszacych chyba najdluzej obcuje z rynkiem i wie Pan dobrze ze to tylko rachunek prawdopodobienstwa,mozliwe jest ze juz po dzisiejszej sesji ten model bedzie nieaktualny bo wiele wskazuje na hipebole wzrostow.

 3. gzalewski

  Czy podswiadomie 🙂

  raczej wiedzac te zbieznosc chce poplynac na fali
  ….


  zanim sie model popsuje

 4. exnergy

  kunta kinte czyzbys widzial objawy re-akumulacji?

 5. kunta-kinte

  Nie,zwyczajnie nie widze powodu do grania TERAZ shorta,poza oporem nie ma zadnego sygnalu nigdzie krotkiej,to pod co brac krotkie?Pod opor poziomy z linia obrony szczytu?To spekulacja bo plaska konsola pod oporem pokazuje sile popytu,poza tym rano mieli zejsc do 1886 a byli tylko 92 to tez sila popytu.Ale sytuacja moze sie zmienic…

 6. kunta-kinte

  Poza tym zajrzyj sobie do Metastocka i naloz pierwszy /ten z gory/wskaznik na wolumen a pozniej pisz bzdury.

 7. exnergy

  nie mam metastocka

  Dla DT to bzdure sam napisales. Patrz jak ladnie spadlo po adp. No ale blog to nie forum, nie robmy tu onetu ;).

 8. Thom

  Człowiek chce sobie na chwilę zostać guru, to go od razu „w dół”…….:))))

 9. kunta-kinte

  Nie powiesz mi ze po takich danych spadek o 25 pkt to duzo,jutro sie przekonamy czy obecne sygnaly krotkiej dadza zarobic,niestety ja na noc nie gram.

 10. exnergy

  to samo mialem napisac Thom. Z drugiej strony moze panu Zalewskiemu chodzilo wlasnie o wysmianie mitu guru. A my tu wysmiewamy znowuz jego prognozowanie. Choc dla klasyków poki co jak dzis nie zamazemy dobrego obrazu to bykom nadzieja pozostanie.

 11. exnergy

  Ha ha tak duzo pisze tutaj, ze juz nie musze wpisywac hasel, mam jej w autouzupelniaczu.. a moze tak malo hasel wpisaliscie 😉

  Jak widac ta losowosc powtarza sie w czasie(historia sie powtarza) – jest juz w cenie – bo je widze (te hasla stare), a takze zauwazylem ze pojawiaja sie wg pewnej tendencji – rzeklby trendu.

  Jak widzisz Pan Panie Zalewski w ten oto prosty sposób pokazalem, ze ta pana losowosc o ktorej Pan tu pisze wpada w AT. I juz ponownie obudzony akademicki mit znow padl. Czy Pan prz\ypadkiem gdzies nie wyklada? 😉

  Nie wiem czy to zamierzone, ale takie wpisy w blogi to pochodza z gatunku – dziel i rządź, mieszaj w umyslach i rządź. Dlatego ci co znajduja swoje „the edge” raczej maja w d. opinie innych co do praw rynku. Tak chyba jest?

 12. Maciek

  Pytanie ?
  „- mojemu wspólnikowi, który na moją prośbę stworzył narzędzie do generowania losowych ciągów w oparciu o dotychczasowe dane?”
  Na czym polega generowanie losowych ciągów w oparciu o dotychczasowe dane ?
  Bo wydaje mi sie że, skoro sa jakies dane to nie jest to tak do konca calkowicie losowe.
  Chyba że, chodzi o to ze był to np. zbiór typu czarne i białe kulki. Jeśli tak to co to był za zbiór danych ?

  Najzabawniejsze jest to że własnie taki wykres został wygenerowany i drugie że własnie ten jeden z nich zostal tutaj wstawiony. Jakie jest prawdopodobieństwo takiego zjawiska ? 1/nieskończoność x 4/nieskończoność (niech ktoś poprawi jeśli sie mylę bo to było jeszcze przed maturą).

  W związku z tym nie wierze w przypadek. To wszytko sprawka „wielkiego architekta świata”. 🙂

 13. Thom

  @exnergy

  Ale ja absolutnie Panu Zalewskiemu nie czynię zarzutów. Wszak zacny to analityk (a swego czasu prowadził naprawdę dobry periodyk „Profesjonalny Inwestor” – krótko, a szkoda) i mit guru słusznie wyśmiewa:))))

 14. gzalewski

  @Maciek
  Moze dalem niezbyt precyzyjny opis. To jest narzedzie do generowania ciągów na podstawie danych istniejacych do testow systemow. Bierze dotychczasowe historyczne dane (zmiany dzienne) i miesza je losowo.

 15. exnergy

  z perspetkywy ostatnich sesji trzeba przyznac, ze idealnie w miejscu odwrotu rynku trafil gosc z tym rysunkiem do góry, od kolejnej sesji spadalo juz bez ublagania 😉

 16. gzalewski

  @exnergy
  czyż to nie świadczy o geniuszu, że postanowiłem jak najszybciej skonsumować sławe, wiedząc, ze to chwilowe

  😉

 17. dmirek62

  Witam szacowne grono dyskutantów takie liczne grono fachowców łącznie z mistrzem Zaleskim .Uczeń rzuca wam rękawicę:Wig 20 startuje pierwszy opór i konsolidacja ok 1921 wybicie w górę do 2100 -2200 koniec szczytu zjeżdżamy w dół okolice 1540 jest nowe odbicie krótko trwałe wracamy w dół do podwójnego dna .Ma linii trendu tworzymy 2 x 2podwójne dno tj ,(27.10-20.11.2008 i styczeń-luty).Można by napisać tworzymy solidną podstawę do zakończenia bessy i przejście w czteromiesięczny okres konsolidacji powstaje formacja W po tym okresie zaczynamy wspinaczkę na następny szczyt.
  PS.Tak wygląda przyszłość na mojej kuli.

 18. Janusz

  Witam.zgadzam sie z tym wykresikiem,jest on bardzo realny.Patrząc na siłe odbicia 07.02.2009 (obroty na wig20) można myślec że bedzie dość mocne.przeglądając wykresy niektórych spółek (Jaskółek) wychodzi na to że hossa sie już zaczeła w momencie zejscia po raz pierwszy w okolice 1500 pkt(wtedy pojawiły sie pierwsze jaskółki).po drugim dołku dołonczyło do nich jeszcze kilka.czy po tym odbiciu dołączy do nich jeszcze kilka to dopiero zobaczymy.
  mówią że jedna jaskółka wiosny nie czyni ale czy jak jest już ich kilka to może czas zrobić wiosenne porządki ?
  Panie gzalewski co pan o tym myśli ?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.