Błyskawiczna analiza raportów

W poszukiwaniu narzędzi opartych na AI (Sztuczna Inteligencja) trafiłem na interaktywny czytnik dokumentów PDF, który może być doskonałym ułatwieniem w obróbce na przykład raportów finansowych.

Takie raporty ze spółek potrafią mieć kilkadziesiąt stron spisanych „ciężkim” pismem rachunkowo-ekonomiczno-marketingowym, więc lektura tego nie jest lekkim zajęciem. Ułatwi to:

            ChatPDF

oparty na funkcjonalności ChataGPT, czyli interaktywnej łączności użytkownika z maszyną. I to maszyna tutaj czyta za nas dokumenty, a my odpytujemy ją z treści i zadajemy pytania w kwestiach, które nas w tej masie tekstu interesują.

Poniżej krótka instrukcja jego obsługi w tym celu.

   1. Wchodzimy na stronę

   https://www.chatpdf.com/

   2. Ładujemy raport w formacie PDF (zwykle raporty finansowe są w PDF sporządzane, jeśli nie, to trzeba najpierw do PDF zapisać). Sposoby ładowania są 4:

a/ Przesunięcie manualne z dysku/pulpitu do punktu „Drop PDF here” na owej stronie

b/ Kliknięcie w „Browse my computer” i poszukanie go na dysku

c/ „From URL”, czyli wpisujemy po kliknięciu adres internetowy raportu

d/ „find a PDF” zlecamy stronie znalezienie dokumentu po nazwie

   3/ ChatPDF czyta i przetwarza dokumenty w kilka sekund! Po przetworzeniu otwiera się nowe okno dialogowe. Chat sam sugeruje tematy, ale oczywiście możemy wpisać dowolne pytania i sugestie.

Ja wrzuciłem tam do przetestowania raport CD Projet za zeszły rok, ściągnięty z ich strony, a mający 110 stron! Zadałem kilka trywialnych pytań po to tylko, aby przeegzaminować jego możliwości. Tak wyglądała ta krótka interakcja:

  4/ Wrzucać można dokumenty w dowolnym języku i konwersować również

 5/ W wersji darmowej nie trzeba się rejestrować i oczywiście nic płacić, ale istnieją ograniczenia:

  • Maksymalnie 10 Mb wielkość PDFa
  • Maksymalnie 3 dokumenty dziennie
  • Maksymalnie 120 stron
  • Maksymalnie 50 pytań dziennie

Upgrade do wersji bez ograniczeń kosztuje 5$/mies.

***

Trzeba brać pod uwagę, że to nie jest maszyna typowo analityczna, tylko lingwistyczna. Nie zrobi nam więc na podstawie tego rekomendacji, ale przynajmniej w 2-3 minuty w sumie, bo tyle mi to zajęło, dowiemy się spraw, które nas interesują, bez mozolnego czytania.

W takim razie najważniejsze w tym jest UMIEJĘTNE ZADAWANIE PYTAŃ połączone z suflowaniem interesujących nas warunków brzegowych, co fachowo nazywa się w działaniach z GPT „prompts”. Można więc testować granice jego poznania i funkcjonalności, zadając wszelkie możliwe pytania i patrząc, co tak naprawdę potrafi z czytanego dokumentu wyczarować pożytecznego dla nas.

Nie tylko sama oszczędność czasu jest tu naszym zyskiem. Otóż dokumenty można tam załadować w dowolnym języku, a pytać możemy potem po polsku i po polsku otrzymywać wszystkie odpowiedzi! Jakież ułatwienie dla inwestujących za granicą, bariera językowa przestaje mieć znaczenie!

p.s. Gdyby ktoś trafił na jakiś serwis AI z dziedziny finansów, będę wdzięczny za podzielenie się tą wiedzą, ja chętnie te strony odwiedzę, potestuję i opiszę tutaj

—kat—

2 Komentarzy

  1. Janusz

    Wrzuciłem plik z zabytkami pewnej miejscowości. Poprosiłem o wylistowanie zabytków a następnie zapytałem, który z nich jest najstarszy. Otrzymałem odpowiedź, którą poddałem w wątpliwość (zapytałem czy inny z budynków nie jest starszy). Bot (bo nie sztuczna inteligencja) 2 razy zmieniał zdanie. Mówimy tu o zwykłym porównaniu dat (fakt, że małą zmyłką są daty zapisane w różnych formatach) a wynik nie był prawidłowy. Czy analiza raportu, dodatkowo tłumaczona, będzie wiarygodna ? Powątpiewam.

  2. Bibliotekarz

    CTRL+F działa równie dobrze, jeżeli chce się coś wyszukać w pliku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.