Średnia 200-dniowa na wykresach giełdowych w USA to fetysz, świętość, języczek uwagi, punkt odniesienia, granica hossy/bessy, a przy okazji „matka” wszystkich średnich.

Można nawet nie używać Analizy technicznej wcale, ale warto wiedzieć co się dzieje na rynku, gdy w analizach akcji i indeksów pojawia się właśnie owa średnia. I taki moment właśnie nadszedł, a chcę zainteresować wszystkich Czytelników w poniższym wpisie właśnie tym tematem po to, by pokazać jak wygląda specyficzny moment przechodzenia przez ową średnią podczas wydobywania się rynku z bessy.

Najważniejszy indeks, czyli S&P500, dotknął zaledwie ową średnią 200-dniową (to zwykła, arytmetyczna średnia skomponowana z cen codziennych zamknięć). I świat wstrzymuje oddech oczekując albo odbicia w dół, albo przecięcia jej przez kurs indeksu na dobre. Dla wielu inwestorów to byłby dopiero moment decydujący o rozpoczęciu hossy.

Tak wygląda ten moment dotknięcia średniej na dziś:

          źródło wszystkich wykresów w tym wpisie: stooq.pl

Tego rodzaju „pocałunek” i odbicie się od tej istotnej linii mocno w dół zdarzało się w bessach w przeszłości wielokrotnie. Nie znaczy to, że tak będzie i tym razem, chcę jedynie pokazać, że to nie byłaby anomalia.

Perfekcyjny przykład takiego zachowania mieliśmy podczas bessy 2007-2009 po krachu na rynku nieruchomości. Proszę spojrzeć jak to wówczas wyglądało:

To była wówczas pierwsza próba wydobycia się ponad ową średnią po wejściu w bessę i niestety nieudana. Rynek jeszcze miesiącami spadał.

Po krachu technologicznym mieliśmy 2 podobne „pocałunki” obok siebie w 2002/2003 r, a trzeci, w marcu, był już prawie fetowany jako udane przebicie:

Niestety średnia nie dała już wsparcia, a właśnie odbicie od niej, ale od górnej jej strony, jest mocnym sygnałem tego, że faktycznie przebicie może być skuteczne i prowadzić do wzrostów.

Te „pocałunki” są oznakami słabości rynku i oznaczać mogą, że jeszcze nie czas i ten właściwy moment przyjdzie po jeszcze przynajmniej jednej fali spadkowej.

A jak wyglądało skuteczne przejście przez ową średnią, które rzeczywiście generowało hossę?

No to wróćmy do roku 2003 i końca tamtej bessy:

Mieliśmy „pocałunek” dwukrotny, z niewielkimi korektami po nich, po czym kurs po raz trzeci się już przebił, a średnia dała kursom wsparcie przez chwilę. Na coś takiego mniej więcej właśnie czekamy.

Jeszcze lepiej widać to po bessie skończonej w 2009 roku:

Ponownie dwa niemal „pocałunki” z niewielkimi korektami, przebicie się ponad i po nim korekta ładne odbijana przez średnią od spodu.

Skoczmy do roku 2020, czyli bessy pandemicznej i scenariusz niemal identyczny:

Najpierw bliskie podejścia z bardzo niewielkimi korektami i przejście skuteczne. Później 2 razy kurs wracał do średniej i został przez średnią zatrzymywany.

Przebicia za jednym zamachem to białe kruki. Nawet podczas bessy typowo technicznej, czyli bez recesji w 2019 roku, po „pocałunku” jeszcze mała korekta i dopiero pełen gaz:

Jednak później 2 razy kurs wracał do średniej i został przez średnią zatrzymywany, choć wydawało się, że nie da rady.

Poprzednie bessy z zeszłego stulecia wyglądały podobnie. Widać więc istotność tego obszaru. Można w niego wątpić, ale trzeba mieć świadomość, że miliony inwestorów mogą się tym momentem inspirować w swoich decyzjach.

Podobnego scenariusza trzeba spodziewać się i tym razem. To znaczy pierwsze podejście już było nieudane, ale jeśli wkrótce ma się powieść, to będzie druga, może trzecia próba przedzielone korektami. Większy spadek będzie oznaczał, że to jeszcze nie ten moment.

—kat–

2 Komentarzy

  1. Rado

    Jako fundamentalista dziękuje za ten wpis. Bardzo dobry.

  2. Jozef_socjopata

    Wtem! Policja gramatyczna! "języczek u wagi", https://sjp.pwn.pl/korpus/szukaj/j%C4%99zyczek%20u%20wagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.