Wykres dnia: FAANG rozrabiają

Miniony tydzień bez wątpienia należał do gigantów giełdowych, którzy swoimi wynikami finansowymi mocno rozhuśtali notowaniami w USA i na całym świecie, w dość zresztą znaczącym momencie.

To zresztą w dużej mierze dzięki nim w ubiegłym roku indeksy mogły dziesiątki razy poprawiać rekordy wszechczasów, gdyż większość spółek w tym czasie poruszała się poniżej swoich maksimów. Spójrzmy więc na jednym obrazku jak FAANG dało nam w kość w minionym dniach:

Obraz na tym wykresie nie jest pełen, ponieważ nie widać tutaj notowań posesyjnych, ale liczy się to, jaki wpływ wyniki finansowe mają na notowania podczas regularnej sesji.

(1) N jak Netlix. Jako pierwszy przyniósł rozczarowanie z powodu stagnacji w ilości subskrypcji. Spora przecena, która trwała wiele dni. Stał się forpocztą zepsutych oczekiwań co do całego sezonu wynikowego i przyczynił się do pogłębienia tegorocznej korekty.

(2) A jak Apple. To dzięki rewelacyjnym wynikom tej spółki przyszedł ratunek dla świata i indeksy niesione tym optymizmem odbiły się wreszcie od dna po 4 tygodniach mocnej korekty, która zasiała sporo strachu z powodu decyzji o planach podnoszenia stóp przez Fed i zakończeniu drukowania. Istnieją więc spółki, które potrafią zmienić bieg światowych notowań, właśnie od konferencji Appla liczymy ostatni dołek w tej korekcie.

(3) G jak Google. Tu same dobre wieści, które podpompowały indeksy uradowane wcześniej przez Apple. Google nie tylko pokazało świetne wyniki, ale na dodatek padło zobowiązanie do splitu 20 do 1, co zwykle podnosi kursy na wiele sesji. Notowania wystrzeliły do rekordu wszech czasów dla tej spółki

(4) F czyli Facebook, czyli Meta. Ogłoszenie wyników po sesji w środę skutkowało w zasadzie mini krachem, bo tak trzeba nazwać spadek o 23% w 30 minut, niczym spółka śmieciowa. Wszystko przez niższe przychody, po raz pierwszy spadek liczby użytkowników i słabe oczekiwania na kolejny kwartał. Ale kurs zachował się jakby spółka straciła na działalności, a nie zyskała 3.67 $ na akcje. W każdym razie spadek przechodzi do legendy jako absolutny rekord w sensie wartości utraconej jednego dnia.

Co gorsza Meta pociągnęła za sobą spółki z mediów społecznościowych, czyli Snap, Twitter czy Pinterest. Można już zacząć spekulować, czy nie kończy się właśnie pewien model biznesowy i przejście do metaverse może nie pomóc w odzyskaniu dawnego blasku.

(5) A jak Amazon. Można powiedzieć, że to szczęście, iż podał znakomite wyniki w czwartek po sesji, dzień po Meta. Dzięki temu złagodził nieco traumatyczne spadki i oczekiwania. Kurs wystrzelił w kilka minut o +17%, co jak na tego rodzaju giganta też jest wyczynem. I w tym przypadku również mamy do czynienia z jednodniowym rekordem, ale tym razem w przyroście wartości spółki w notowaniach.

Wspomnę na dokładkę Teslę, która również miło zaskoczyła inwestorów, pokazując kolejny kwartał dobrych wyników. Jednak niemal cały rajd w górę po ich ujawnieniu dokonał się w notowaniach posesyjnych, Kolejnego dnia nic już z tego nie zostało, ponieważ cały rynek się walił. A poza tym Tesla notuje problemy bieżące, przede wszystkim związane z kwestionowanym bezpieczeństwem aut.

Mamy spore rozwarstwienie w takim razie i taki może być cały ten rok.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.