Wykres dnia: FAANG rozrabiają

Miniony tydzień bez wątpienia należał do gigantów giełdowych, którzy swoimi wynikami finansowymi mocno rozhuśtali notowaniami w USA i na całym świecie, w dość zresztą znaczącym momencie.

To zresztą w dużej mierze dzięki nim w ubiegłym roku indeksy mogły dziesiątki razy poprawiać rekordy wszechczasów, gdyż większość spółek w tym czasie poruszała się poniżej swoich maksimów. Spójrzmy więc na jednym obrazku jak FAANG dało nam w kość w minionym dniach:

Obraz na tym wykresie nie jest pełen, ponieważ nie widać tutaj notowań posesyjnych, ale liczy się to, jaki wpływ wyniki finansowe mają na notowania podczas regularnej sesji.

(1) N jak Netlix. Jako pierwszy przyniósł rozczarowanie z powodu stagnacji w ilości subskrypcji. Spora przecena, która trwała wiele dni. Stał się forpocztą zepsutych oczekiwań co do całego sezonu wynikowego i przyczynił się do pogłębienia tegorocznej korekty.

(2) A jak Apple. To dzięki rewelacyjnym wynikom tej spółki przyszedł ratunek dla świata i indeksy niesione tym optymizmem odbiły się wreszcie od dna po 4 tygodniach mocnej korekty, która zasiała sporo strachu z powodu decyzji o planach podnoszenia stóp przez Fed i zakończeniu drukowania. Istnieją więc spółki, które potrafią zmienić bieg światowych notowań, właśnie od konferencji Appla liczymy ostatni dołek w tej korekcie.

(3) G jak Google. Tu same dobre wieści, które podpompowały indeksy uradowane wcześniej przez Apple. Google nie tylko pokazało świetne wyniki, ale na dodatek padło zobowiązanie do splitu 20 do 1, co zwykle podnosi kursy na wiele sesji. Notowania wystrzeliły do rekordu wszech czasów dla tej spółki

(4) F czyli Facebook, czyli Meta. Ogłoszenie wyników po sesji w środę skutkowało w zasadzie mini krachem, bo tak trzeba nazwać spadek o 23% w 30 minut, niczym spółka śmieciowa. Wszystko przez niższe przychody, po raz pierwszy spadek liczby użytkowników i słabe oczekiwania na kolejny kwartał. Ale kurs zachował się jakby spółka straciła na działalności, a nie zyskała 3.67 $ na akcje. W każdym razie spadek przechodzi do legendy jako absolutny rekord w sensie wartości utraconej jednego dnia.

Co gorsza Meta pociągnęła za sobą spółki z mediów społecznościowych, czyli Snap, Twitter czy Pinterest. Można już zacząć spekulować, czy nie kończy się właśnie pewien model biznesowy i przejście do metaverse może nie pomóc w odzyskaniu dawnego blasku.

(5) A jak Amazon. Można powiedzieć, że to szczęście, iż podał znakomite wyniki w czwartek po sesji, dzień po Meta. Dzięki temu złagodził nieco traumatyczne spadki i oczekiwania. Kurs wystrzelił w kilka minut o +17%, co jak na tego rodzaju giganta też jest wyczynem. I w tym przypadku również mamy do czynienia z jednodniowym rekordem, ale tym razem w przyroście wartości spółki w notowaniach.

Wspomnę na dokładkę Teslę, która również miło zaskoczyła inwestorów, pokazując kolejny kwartał dobrych wyników. Jednak niemal cały rajd w górę po ich ujawnieniu dokonał się w notowaniach posesyjnych, Kolejnego dnia nic już z tego nie zostało, ponieważ cały rynek się walił. A poza tym Tesla notuje problemy bieżące, przede wszystkim związane z kwestionowanym bezpieczeństwem aut.

Mamy spore rozwarstwienie w takim razie i taki może być cały ten rok.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.