W ostatnim tygodniu dwie spółki z NewConnect opublikowały podobne komunikaty, na które kursy zareagowały w bardzo podobny sposób. „Dwa punkty danych nie tworzą trendu” ale moim zdaniem możemy mieć do czynienia z powstaniem nowego motywu inwestycyjnego w segmencie akcyjnym zdominowanym przez indywidualnych inwestorów.

Najpierw spółka Skinwallet poinformowała (po sesji 4 listopada), że zadebiutował pierwszy projekt spółki w segmencie NFT. Projekt nazywa się Cyber Warriors Army i składać się będzie z 8 tysięcy tokenów. W komunikacie spółka zapowiedziała, że to początek jej aktywności w segmencie NFT i Web3: Skinwallet dąży do tworzenia i wspierania ekosystemu twórców wokół projektów NFT i Web3. W planach Spółki jest współpraca z cyfrowymi projektantami mody, programistami i artystami z różnych środowisk twórczych w celu budowy narzędzi wspierających rozwój ekonomii twórców w świecie technologii Web3.

Na komunikat spółki inwestorzy zareagowali entuzjastycznie. Czytelnicy Blogów Bossy z łatwością znajdą na poniższym wykresie dzień publikacji komunikatu:

W szczytowym momencie zwyżka kursu SWT (licząc od zamknięcia z 4 listopada) sięgała 118%.

Kilka dni później, w poniedziałek 8 listopada przed początkiem sesji giełdowej, swoje wejście w segment NFT ogłosiła spółka Shockwork Games: Nowy Zarząd Emitenta, po dokonaniu analizy posiadanych kompetencji i możliwości, postanowił w szczególności o wzbogacaniu gier tworzonych przez Emitenta o elementy NFT oraz o tworzeniu kolejnych gier jako gry NFT, oparte na blockchainie. Docelową ekonomią dla gier tworzonych przez Emitenta będzie przy tym model „play-to-earn” (ang.: „graj, aby zarabiać”).

Także ten komunikat inwestorzy przyjęli bardzo entuzjastycznie. W szczytowym momencie zwyżki kurs SWK zyskiwał nawet 60%:

Zanim przejdę do dalszych rozważań podkreślę dwie istotne sprawy. Po pierwsze, nie należę do tych inwestorów giełdowych, którzy traktują NFT lekceważąco. Nie jestem zaskoczony ani krytycznie (lub szyderczo) nastawiony do idei, że jakieś spółki planują zaistnieć w tym segmencie.

Po drugie, dla obydwu wymienionych wyżej spółek segment NFT wydaje się naturalnym rozszerzeniem działalności. Skinwallet prowadzi platformę wymiany dóbr cyfrowych (głównie tzw. skórek). Rozszerzenie platformy o NFT wydaje się logicznym posunięciem.

Shockwork Games jest producentem gier. Gaming wskazywany jest jako branża gdzie NFT mogą najwcześniej pokazać swój potencjał: rozszerzyć i pogłębić zarówno doświadczenia graczy jak i dostępne dla deweloperów modele biznesowe. Swoje zainteresowanie segmentem NFT wyraziły już Electronic Arts, Ubisoft, Sega i Square Enix – by wymienić tylko kilka czołowych spółek gamingowych. Nie będzie więc żadnym zaskoczeniem jeśli kolejne spółki gamingowe interesować się będą wykorzystywaniem NFT w swoich produkcjach.

Oczywiście zupełnie innym problemem jest kwestia tego czy dana spółka rzeczywiście ma kompetencje by wykorzystać NFT do zwiększenia skali czy zyskowności swojego biznesu. Z moich obserwacji wynika, że wejście w ten segment dla podmiotów, które nie są „tubylcami w ekosystemie krypto” może nie być łatwe. Choćby z tego powodu, że aspekt społecznościowy odgrywa w tym ekosystemie dużą rolą a podmioty z zewnętrz dopiero muszą budować swoją społeczność.

Posługuje się prostym ale czytelnym modelem rynku akcyjnego. W tym modelu uczestnicy rynku robią to co w ostatnim czasie wydawało się działać czyli przynosiło zyski. Jeśli do tego modelu „wrzucimy” dwie spółki z NewConnect, które podają komunikaty o wejściu w segment NFT a podane informacje kreują zainteresowanie inwestorów (widoczny na wykresie podwyższony wolumen) i generują całkiem pokaźne zwyżki kursów to model zasugeruje, że więcej spółek zainteresuje się segmentem NFT i poinformuje o tym rynek a inwestorzy będą traktować te komunikaty jako pozytywne informacje ze spółek i okazję do wzięcia udziału w rajdzie (choćby krótkoterminowym).

Warto przy tym zwrócić uwagę, że obydwie opisywane dziś spółki nie mają za sobą świetnego okresu i ich kursy znajdowały się w 2021 roku w wyraźnych trendach spadkowych. Komunikaty o wejściu w segment NFT zdołały „przebić się” przez marazm, zniechęcenie i negatywny sentyment inwestorów. Co moim zdaniem zwiększa atrakcyjność wejścia w segment NFT w oczach innych „odtrąconych” spółek z NewConnect.

Jest więc możliwe, że powstanie nowy motyw inwestycyjny: spółki będą informować o rozszerzeniu działalności o segment NFT a inwestorzy będą traktować takie informacje jako sygnały do potencjalnej zwyżki. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia kilka lat temu gdy kolejne spółki deklarowały zainteresowanie technologią blockchain i kryptowalutami a nawet ogłaszały całkowite zwroty biznesowe w tym kierunku.

Jak podkreśliłem wcześniej, dla części spółek, zwłaszcza gamingowych, zainteresowanie segmentem NFT wydaje się mieć biznesowy sens. Być może znajdą się nawet spółki, które dzięki projektom w ekosystemie NFT osiągną biznesowy sukces i przeniosą się „do wyższej ligi”. Jednocześnie należy oczekiwać, że część spółek wykorzysta po prostu popularności motywu NFT do chwilowego zwiększenia zainteresowania inwestorów. Cenną lekcję można wyciągnąć z „fali blockchainowych zwrotów biznesowych” sprzed kilku lat. Czy potrafimy wskazać choćby jedną spółkę z NewConnect, która z sukcesem zaistniała w ekosystemie kryptowalutowym?

Tak jak w przypadku każdego popularnego motywu inwestycyjnego inwestorzy będą musieli zdecydować kto jest innowatorem, kto jest naśladowcą a kto chce po prostu w łatwy sposób przyciągnąć ich uwagę.

1 Komentarz

  1. Kamilp

    Czy w tym wypadku „wchodzenia NFT na gieldy” nie nastapilo przesuniecie „cyklu”, w takim sensie ze jak spolki oglaszaja wchodzenie w NFT, ktore w swiecie krypto juz istnieje 3-4 lata. Bo jaki sens dla inwestora ma posiadanie spolki ktora cos robi z NFT, zamiast duzo prosciej kupic bezposrednio jakies tokeny (protokoly np. opensea, axie infinity itd) z tym zwiazane na gieldach krypto albo bezposrednie kupowanie NFT? A tak kupujac spolke na gpw jestesmy na samym koncu tego calego lancucha/cyklu.. i to moze widac na obu wykresach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.