Odbicie złapało zadyszkę

Aktualne doświadczenia z drugą falą pandemii w Polsce uświadamiają, jak trudno będzie o normalność ekonomiczną bez wygaszenia zagrożenia.

Jeszcze przed miesiącem w Polsce mieliśmy 400 nowych przypadków. Po miesiącu jesteśmy powyżej 4000 pozytywnych testów na CV. Tak, w miesiąc mamy wzrost o 900 procent. Uświadommy sobie, iż dane mówią – tylko dziś przeszło 1 na 10 tys. Polaków miał pozytywny wynik na CV. Nawet jeśli nie do wszystkich przemawiają liczby, to konsekwencją – niezależnie od tego, czy będzie kolejny lockdown – musi być zadyszka w gospodarce, bo skończył się czas niewidzialnych zakażeń. Zakażeni zaczynają być jeszcze nie ludzie z bliższej czy dalszej rodziny, ale dzieci znajomych i sami znajomi.

Zostawmy jednak na boku przypadek polskich doświadczeń, by nie wzbudzać emocji politycznych. Z niezależnych od nas przyczyn temat zdrowia zbiorowego stał się przedmiotem sporu politycznego, który osobiście mnie nie interesuje. Wolę liczby i dane makro, które oczywiście każdy z interpretuje inaczej, ale wszyscy zgodzą się, iż odbicie typu V, gdy świat wchodzi dynamicznie w drugą falę pandemii, jest zwyczajnie fikcją.

Jeśli spojrzeć na – polecany na blogu w przeszłości – wskaźnik WEI od nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej, trudno naprawdę rozmawiać o zadyszce w ożywieniu. Wskaźnik, który próbuje szacować w biegu dynamikę amerykańskiego PKB, dokonał niepożądanego  wypłaszczenia i lokuje się w okolicach -5 procent. Inaczej mówiąc to imponujące i idące, jak marzenie odbicie mniej lub bardziej czytelnie stanęło w miejscu.

Źródło: https://www.newyorkfed.org/research/policy/weekly-economic-index#/

I teraz pojawia się pytanie: co dalej? Spopularyzowana w polskich mediach społecznościowych prognoza mówi o modelu pierwiastka, który miałby oznaczać właśnie wypłaszczenie dynamiki odbicia gospodarczego w sposób, który widać na wykresie WEI. Jeśli jednak wejdziemy w kolejne lockdown’y mentalne u konsumentów, to bez konieczności wdrażania formalnych lockdown’ów będziemy mieli drugi dołek recesji i marzenie o modelu V zmieni się w oczekiwanie na model W, jakikolwiek koślawy kształt miałoby mieć to W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.