Odbicie złapało zadyszkę

Aktualne doświadczenia z drugą falą pandemii w Polsce uświadamiają, jak trudno będzie o normalność ekonomiczną bez wygaszenia zagrożenia.

Jeszcze przed miesiącem w Polsce mieliśmy 400 nowych przypadków. Po miesiącu jesteśmy powyżej 4000 pozytywnych testów na CV. Tak, w miesiąc mamy wzrost o 900 procent. Uświadommy sobie, iż dane mówią – tylko dziś przeszło 1 na 10 tys. Polaków miał pozytywny wynik na CV. Nawet jeśli nie do wszystkich przemawiają liczby, to konsekwencją – niezależnie od tego, czy będzie kolejny lockdown – musi być zadyszka w gospodarce, bo skończył się czas niewidzialnych zakażeń. Zakażeni zaczynają być jeszcze nie ludzie z bliższej czy dalszej rodziny, ale dzieci znajomych i sami znajomi.

Zostawmy jednak na boku przypadek polskich doświadczeń, by nie wzbudzać emocji politycznych. Z niezależnych od nas przyczyn temat zdrowia zbiorowego stał się przedmiotem sporu politycznego, który osobiście mnie nie interesuje. Wolę liczby i dane makro, które oczywiście każdy z interpretuje inaczej, ale wszyscy zgodzą się, iż odbicie typu V, gdy świat wchodzi dynamicznie w drugą falę pandemii, jest zwyczajnie fikcją.

Jeśli spojrzeć na – polecany na blogu w przeszłości – wskaźnik WEI od nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej, trudno naprawdę rozmawiać o zadyszce w ożywieniu. Wskaźnik, który próbuje szacować w biegu dynamikę amerykańskiego PKB, dokonał niepożądanego  wypłaszczenia i lokuje się w okolicach -5 procent. Inaczej mówiąc to imponujące i idące, jak marzenie odbicie mniej lub bardziej czytelnie stanęło w miejscu.

Źródło: https://www.newyorkfed.org/research/policy/weekly-economic-index#/

I teraz pojawia się pytanie: co dalej? Spopularyzowana w polskich mediach społecznościowych prognoza mówi o modelu pierwiastka, który miałby oznaczać właśnie wypłaszczenie dynamiki odbicia gospodarczego w sposób, który widać na wykresie WEI. Jeśli jednak wejdziemy w kolejne lockdown’y mentalne u konsumentów, to bez konieczności wdrażania formalnych lockdown’ów będziemy mieli drugi dołek recesji i marzenie o modelu V zmieni się w oczekiwanie na model W, jakikolwiek koślawy kształt miałoby mieć to W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.