Zamieszanie wywołane przez Amber Gold nabiera rozpędu i pojawiają pytania o naiwność ludzi, którzy zanieśli pieniądze do oddziałów firmy. W komentarzach internetowych nie brakuje opinii, że skusili się głównie emeryci. Pomijając graną zawsze w takich momentach kliszę emeryta, który stracił oszczędności całego życia, warto zadać pytanie, jaki właściwie był target group całego tego przedsięwzięcia.

Nie wiem, czy ktoś zwrócił wcześniej uwagę na logo spółki Amber Gold. Wiem, że w świecie zalanym logami, logotypami i symboliką łatwo było to pominąć, ale Amber Gold bez najmniejszego skrępowania sięgnął po coś, co w literaturze przedmiotu określa się mianem krzyża patriarchalnego. W symbolice chrześcijańskiej taki krzyż lokuje się pomiędzy krzyżem łacińskim, który wszyscy znamy najlepiej (z jedną belką) a krzyżem papieskim, który znają nieliczni (z trzema belkami). Chciałbym, żeby jakiś dziennikarz dotarł do autora logo Amber Gold i dowiedział się, jakie motywacje stały za wykorzystaniem krzyża z dwoma belkami. Możliwie, iż moje intuicje są błędne i Amber odwoływał się raczej do symboliki królewskiej a konkretniej do krzyża lotaryńskiego, który wykorzystuje w Polsce jedna z partii politycznych a w historii Polski zapisał się nazwiskiem Jagiellonów*. Tak, czy inaczej może warto byłoby zadać pytanie ludziom, którzy „uwierzyli” w Amber Gold, czy zwracali uwagę na logo, które smyrało ich poczucie bezpieczeństwa? Wbrew pozorom odwoływanie się do wiary w kreowaniu piramid finansowych nie jest wyjątkiem. Jak powiedział kiedyś jeden z nadzorujących rynek w USA „I’ve seen more money stolen in the name of God than in any other way”. Do historii przeszły piramidy, które miały w nazwie słowo kościół i odwoływały się do wiary w Boga. Naiwnością byłoby nie zadać pytania, czy Polacy są bardziej odporni na symbolikę religijną.

Kolejne pytanie, które warto zadać, jaką częścią całego zamieszania była gorączka złota. Miałem kiedyś przyjemność wystąpić na konferencji dla inwestorów z prezentacją pod tytułem „Jak nie utonąć z workiem złota”. Jedną z tez, na jaką sobie pozwoliłem, sprowadzała się do konstatacji, iż ludzie oddaleni od świata inwestycji wpadają w niebezpieczne przekonanie – na złocie znam się od dziecka. W efekcie o złocie rozmawiają z każdym, jak równy z równym. W istocie wszyscy wyrastamy w kulcie złota. Uczymy się o złocie na lekcjach historii. Złota biżuteria jest obecna właściwie w każdym domu a dzieci przechodząc religijne rytuały inicjacyjne obdarowywane są złotymi dewocjonaliami. Większość z nas wchodzi w dorosłe życie z poczuciem kultu złota. Potrzeba lat treningu, żeby w świecie inwestycji złoto stało się jednym z klas aktywów a nie przedmiotem kultu. Dla inwestujących w złoto, jako w jedno z aktywów, metal nie ma żadnej innej wartości niż zdanie, jakie stawia się przy konstruowaniu portfela. Nie czas teraz na spory o zasadność używania złota w strategiach inwestycyjnych, ale wymieniając na szybko, czymś innym jest zabezpieczenie portfela przed inflacją i zmiennością a czymś innym wiara w to, że da kilkanaście procent zysku. Sądzę, że nikt z powierzających pieniądze Amber Gold nie robił tego w celu dywersyfikacji, bo zdywersyfikowaliby się bardziej profesjonalnie. Co zatem kupowali ludzie w Amber Gold? Wiarę? Nadzieję? Miłość?

* po miłość do historii Polski stoję ciągle w kolejce, więc jeśli popełniam jakiś błąd, to proszę czytelników o wyrozumiałość i wyprowadzenie z błędu.

PS. Logo Amber Gold jest screenshotem ze strony ambergold.com.pl. Użyto w celach ilustracyjnych. Zdjęcie papieża nie jest częścią strony Amber Gold.

53 Komentarzy

 1. kathay

  Adam- dodaj do tego stylistykę kolorystyczną i porównaj do pewnego agresywnego polskiego banku.
  Zaważyłem to będąc w weekend w supermakecie, gdzie przy kasie dodano mi do reszty ulotkę reklamową w burgundowo-złotawym kolorze (sorry jeśli mylę je, ale jestem tylko mężczyzną 😉 ). W pierwszej chwili myślałem, że to wciskają mi jakiś produkt AG i jakie było moje zdziwienie kiedy w aucie przyglądnąłem się ulotce bliżej…

 2. astanczak (Post autora)

  Można poszukać, kiedy ów bank pojawił się ze swoimi kolorami w przestrzeni i niech dziennikarze sprawdzą, czy na poziomie projektowania całości zachodziła jakaś inspiracja lub polecenia „ma być tak, jak tu”. My nie mamy do tego narzędzi.

 3. gzalewski

  owo mylenie z pewnym agresywnym bankiem jest bardzo częste.

  1. trystero

   # czytaliście to?

   Puls Biznesu:

   Te osoby, które zdecydowały się na rozmowy przyznały, że nie wiedzą jeszcze, czy będą wycofywać wkłady. Jak mówiły, zostały poinformowane w placówce, że jeśli zerwą umowę, to stracą ok. 30 proc. wkładu.

   Jedna z nich stwierdziła, że czuje się oszukana przez firmę, bo przy podpisywaniu umowy nikt nie zwrócił na to uwagi. Ma też pretensję do siebie, że przed założeniem lokaty nie przeczytała dokładnie umowy.

   Ręce opadają. Przecież z wyjątkiem bardzo zamożnych osób, inwestujących nadwyżki finansowe, płynnych, większość osób liczy się chyba z tym, że okoliczności życiowe mogą zmusić je do zerwanie długoterminowej lokaty. Jak można przegapić 30%-40% koszt zerwania umowy?

 4. gzalewski

  @ trystero
  to jest zupelnie inny wątek – nadaje sie na oddzielny wpis (byc moze przysiąde).
  Tak jak zwrocil uwage Adam, grupa docelowa to ludzie starsi. Którzy ufają – ufają wizerunkowi, grzeczności, temu jak są traktowani.
  I idą do bankow/funduszy/ambergoldow/firm sprzedających garnki i wierzą w to co im powie sprzedawca.
  A czytac regaulaminu nie czytają, „ty mi przeczytaj złociutki, bo ja to nie widze, a poza tym to tak napisane, że nic nie zrozumiem”

  Zobacz na tę stronę:
  http://news-insolvency.bis.gov.uk/Press-Releases/OLDER-PEOPLE-TARGETED-IN-28M-INVESTMENT-SCAMS-67b4f.aspx

  I zobacz kto się tam wypowiada:
  Michelle Mitchell, Charity Director General at Age UK
  Jeremy Hughes, Chief Executive of Alzheimer’s Society
  Gary FitzGerald, Chief Executive of Action on Elder Abuse

  i wyobraź sobie, ze tak powinna wyglądać spoleczna odpowiedzialnosc urzedów (w tym KNF). Wiedząc, kto jest celem wałków, poinformować różnego rodzaju organizacje zajmujace sie starszymi osobami o takich rzeczach (mechanizmach, a nie konkretnych firmach).
  Zainteresowac listą ostrzezen gazetki w stylu „teletydzien” itp. Bo my o tej liście wiedzieliśmy. Ale starszy pan, który w supermarkecie doszedł do stoiska AG na pewno nie. I on właściwie był bezbronny.

 5. astanczak (Post autora)

  > trystero

  Jak można przegapić goryla na filmie? Jak można było pominąć ryzyko kursowe przy kredycie? Jak można wsiąść do samochodu z napisem TAX1 czy TAKI zamiast TAXI? Zwyczajnie – ludzie wierzą w to, co chcą widzieć. Sądzę, że nie przyszło im do głowy, że można karać takimi stratami na lokacie, bo to w głowie się nie mieści.

  Przy okazji, Grzesiek już polecał, więc teraz i ja polecę:

  http://www.laurum.pl/doc/niewidzialny-goryl.pdf

 6. _dorota

  @ Autor
  spostrzegłam dopiero teraz logo, które widziałam przecież setki razy. Dobry wpis.

  # bezbronność konsumenta
  Niestety, tylko rozgłos medialny towarzyszący upadkowi kolejnej piramidy może zastanowić ludzi. Nie ma innej metody. Hieny się jeszcze nie raz pożywią.

 7. E tam.

  Moim zdaniem bardziej zwracali uwagę na liczbę przy znaku %, niż na krzyż. Krzyż dzisiaj odstrasza, jest znakiem obciachu itp., vide krzyż przed pałacem prezydenckim i jak byli traktowani jego obrońcy.

  1. astanczak (Post autora)

   @ E tam.

   > Krzyż dzisiaj odstrasza, jest znakiem obciachu

   Jeśli przyjmiemy takie założenie, to tym bardziej trzeba zadawać pytanie o target group Amber Gold.

 8. mbielecki

  @ dorota

  Już nie pamiętam kto to napisał, ale czytałem takie twierdzenie, że duże piramidy pojawiają się mniej-więcej co pięć lat, bo na tyle wstecz sięga ludzka pamięć i ostrożność.

 9. blackswan

  @ astanczak

  skoro już wspomniałeś o panu Chabrisie (nota bene gość jest pro-szachistą i amator-pokerzystą), to napisał ostatnio fajny tekst do WSJ odnośnie „Nigerian Scam”

  http://online.wsj.com/article/SB10000872396390443931404577548813973954518.html

  no i legendarny filmik:

  http://www.youtube.com/watch?v=v9u2X_HnNU8

 10. astanczak (Post autora)

  Tak na marginesie, ilość treści, jaka płynie z tego jest zadziwiająca. Przeładowanie emocjonalne imponuje. Krzyż. Złoto. Bursztyn. Majstersztyk, chociaż u mnie osobiście wywołuje wymioty.

 11. kajet

  „Nie czas teraz na spory o zasadność używania złota w strategiach inwestycyjnych, ale wymieniając na szybko, czymś innym jest zabezpieczenie portfela przed inflacją i zmiennością a czymś innym wiara w to, że da kilkanaście procent zysku.”

  Pozwolę sobie doprecyzować: GWARANTOWANEGO zysku. Kilkanaście procent zysku obarczonego ryzykiem to nie jest ekstrawaganckie oczekiwanie. Przez ostatnie 3 lata złoto w PLN podrożało o ponad 80%. Oczywiście osoby chcące uzyskać ekspozycję na złoto nie dają pieniędzy złodziejom z AG, bo to nie jest kupno złota ani pochodnych. Dość interesujący wpis:
  http://www.goldblog.pl/2012/07/amber-gold/

 12. fundman

  Plichta pociągnął by jeszcze parę lat ALE POSTANOWIONO GO ZNISZCZYĆ.
  Mówią,że on to piramida finansowa?
  a Czymże są TFI,OFE czy nawet cała GIEŁDA?
  BANKI Wyczuły konkurencję i zadziałały z całą mocą.
  POległ w tydzień.
  Zmasowana propaganda po raz kolejny zadziałała.
  Ciekawe co będzie się dziać GDY BĘDZIE SIĘ WALIŁ CAŁY SYSTEM?

 13. miś

  za zerwanie lokaty potrącają 40 %.
  nie zdziwiłbym się gbyby za cała ta medialną aferą stał sam prezes
  po to aby ludzie zrywali lokaty.
  40 % od wkładu czystego zysku, uzyskany zgodnie z prawem.

 14. Oleg

  @ E tam.

  > Krzyż dzisiaj odstrasza, jest znakiem obciachu

  Nie uogólniaj kolego, to że dla ciebie i redaktorów kilku gazet tak jest, to nie znaczy że dla wszystkich.

 15. Lucek

  @fundman
  Plichta to młodzieniec, pociągnie jeszcze długie lata.
  Sam powiedział, że zamordowano tylko jego dziecko. Ja mu wierzę, ostatecznie mówił to w świetle kamer. Taki kryształowy człowiek mówi prawdę i tylko prawdę.
  Ciekawi cię co się będzie dziać, gdy będzie się walił cały system?
  Będziesz zacierał dłonie i będziesz pisał na forum swoje pełne wnikliwej analizy opinie. Czyli nuuuudaaa!

 16. kkk

  @fundman: dokladnie, gosc by dzialal dalej, ale wyszlo odgorne zalecenie zeby go wyeliminowac

  Amber bral 30% oplaty za zerwanie, TFI biora 5%

  Amber nie potrafi przewidziec wzrostow ani spadkow na zlocie, a TFI/OFE na gieldzie

  … czym to sie niby rozni ? tylko skala

 17. gzalewski

  @kkk
  Odgórne zalecenie od rządu? A dla niepoznaki zatrudniono syna premiera 🙂

  Uwielbiam spiskowe koncepcje, są takie …. inspirujące

 18. astanczak (Post autora)

  @ gzalewski

  obawiam się, że otwierasz „puszkę z pandorą”

 19. gzalewski

  powstrzymywałem sie…. jak moglem.
  WIecej polityki nie dotykam

 20. Chlorofil

  Na pewno zaburzają niektórym przyjemne złudzenie „prostego, uporządkowanego świata” 🙂

 21. AlGebroid

  >Moim zdaniem bardziej zwracali uwagę na liczbę przy znaku %, niż na krzyż.

  Myślę, że na „target group” krzyż działał podprogowo (złoto pewnie też)

 22. kasztan

  Ja mam inne skojarzenia:
  – kolorystyka bardzo zbliżona do Alior Bank – nawet nazwa podobna – Zaczyna się na A i ma podobną liczbę liter- ewidentnie połączenie podświadome z reklamami AB
  – krzyż kojarzący (podświadomie na pewno) się z Szwajcarią
  – złoto + Szwajcaria = no co?? – skojarzenie, że to szwajcarski bank otwierający placówki w Polsce.

 23. [bossa.pl] (Post autora)

  @ kasztan

  Najważniejsze, jakie skojarzenia mieli klienci.

 24. gzalewski

  poranna prasówka:
  http://www.rp.pl/artykul/705501,922801-Kto-po-Amber-Gold.html

  http://www.ekonomia24.pl/artykul/706283,922821-Parabanki-wciaz-bez-nadzoru.html

  i to bardzo ciekawe:
  http://www.ekonomia24.pl/artykul/706160,922542-Amber-Gold-stracilo-na-inwestycjach.html

 25. gzalewski

  mini argentyna
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12272899,Zdesperowani_klienci_Finroyal_spladrowali_biuro_parabanku.html

 26. july04

  Trochę ten symbol nawiązywac może do herbu Gdańska.

 27. E tam.

  Chyba najbliżej sedna jest kasztan (Dnia 2012.08.08 01:14). Alior Bank, Szwajcaria, wszystko błyszczy. Jak tu mieć wątpliwości co do uczciwości? 😉

  Z tym krzyżem autor bloga chyba ma jakiś kompleks.

 28. E tam.

  Przepraszam, ale jeszcze się zastanawiam o co chodzi ze słowem „AMBER”. Co to jest? Czy tylko nawiązanie do Aliora, czy może utajone ostrzeżenie? Było kiedyś takie powiedzonko: „Amba fatima, było i nima”.

 29. Adi

  „Ręce opadają. Przecież (…) większość osób liczy się chyba z tym, że okoliczności życiowe mogą zmusić je do zerwanie długoterminowej lokaty. Jak można przegapić 30%-40% koszt zerwania umowy?”

  Trystero, jest jeszcze gorzej niż myślisz. Pamiętam run na kredyty hipoteczne z lat 2007-2009. Gołodupcy co nie mieli na notariusza masowo brali kredyty na 30 lat. Czytałem wielokrotnie te umowy kredytowe niektórych banków. Nie wierzyłem własnym oczom, jak ktoś przy zdrowych zmysłach mógł podpisywać takie coś. Pomijam już, że wszyscy brali we frankach, nie rozumiejąc kompletnie ryzyka kursowego. Jedynym kryterium wyboru była wysokość pierwszej raty do spłaty. Nikt nie tylko nie czytał tych umów, a jak czytał to nie rozumiał, nikomu nie przyszło do głowy aby skonsultować się z prawnikiem. Jesteśmy narodem analfabetów prawnych i ekonomicznych.

  Może podstawy prawa i ekonomii powinny być obowiązkowe już w starszych klasach gimnazjów?

 30. Adi

  Amber to jedno z określeń bursztynu. Firma zdaje się jest z Gdańska

 31. lesserwisser

  Logo Ambera faktycznie przypomina kolorystycznie Aliora, natomiast chyba gorzej u nich z dżentelmenami, bo nie mają meloników!uyf

  Za to mają melony ( wprawdzie cudze, ale zawsze melon to melon). 🙂

  PS

  Słyszałem taką oto plotkę – sprawa Amber Gold była znana czynnikom od dawna ale się nie śpieszyły i czekały z nią na dobrą okazję. No i okazja się nadarzyła, trzeba było medialnie przykryć aferę taśmową i sprawę Elewarru.

  No to przykryto i z tego rozgłosu i towarzyszącym mu nagłych ruchów robaczkowych padły linie OLT. Gdyby nie to to by sobie latali , co najmniej do końca września, to jest sezonu urlopowego.

  Kto tam wie, jak byłe, ale podobno w każdej plotce tkwi ziarno prawdy.

 32. l-o_o-l

  Nie można myśleć za ludzi! Ludzie kto w to zainwestowali, zostali nabici w butelkę przez samych siebie. Prezes AG to zaplanował, wiedział, że jak będą kłopoty, to ludzie będą woleli ponieść stratę na poziomie 20% (jak się okazuje teraz to i więcej), ale żeby część środków uzyskać z powrotem – dzięki temu będzie miał pieniądze na spłacenie ludzi „cierpliwych” =). Proste 😉

 33. fundman

  Niech te zidiociałe media zajmą się przekrętami OFE I TFI.
  Słynne debiuty IPO z lat 2006-2007
  Pozyskano 15miliardów zetów na rozkradzenie.Większość spółek na równi pochyłej do…1grosza.
  Sobolewski rznie głupa i zaprasza kolejnych frajerów do Kasyna.
  Zaorać GPW.

  1. trystero

   # a więc Plichta ma trzy wyroki za oszustwa finansowe a nie jeden – tak twierdzą Fakty

   Mało tego. Według Faktów, tak bardzo zajęty był budowaniem Amber Gold, że nie znalazł czasu na spłacenie oszukanych w Mutlikasie.

   http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/fakty-plichta-nie-oddal-pieniedzy-za-multikase-ok-170-tys-zl,269911.html

   Czy on naprawdę jest tak pewny swego, że nawet w obliczu ‚medialnej nagonki’ na Amber Gold nie zdecydował się spłacić marnych 170 000 złotych, które przywłaszczył sobie kilka lat temu?

 34. mbielecki

  # Ujawnione kolejne wyroki Plichty

  Z ustaleń Gazety Wyborczej wynika, że Plichta (a właściwie wtedy Stefański) dostał przed sprawą Multikasy 3 wyroki:

  W listopadzie 2005 r. Sąd Rejonowy Gdańsk Północ skazał Plichtę na rok pozbawienia wolności z zawieszeniem na 3 lata i 700 zł grzywny. W styczniu 2006 r. Sąd Rejonowy w Kościerzynie skazał go na 1 tys. zł grzywny. W czerwcu 2006 r. od Sądu Rejonowego w Tczewie Plichta dostał pół roku w zawieszeniu. Zawsze chodziło o to samo: niekorzystne rozporządzanie cudzym mieniem.

  link: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,12278600,Czy_Amber_Gold_nadal_zwodzi_klientow_.html?as=2&startsz=x

  Jest więc możliwe, że nasz złoty chłopiec dostał w sumie 6 wyroków.

 35. GZalewski

  och, drobne błędy młodości

  Nie wiem jak prokuratura z tego wybrnie

  1. trystero

   # jest coraz piękniej

   Puls Biznesu:

   Jest śledztwo ws. prania brudnych pieniędzy. „Zawiadomienie dot. podejrzenia legalizacji przez Amber Gold środków pochodzących z przestępstwa wpłynęło od Banku BGŻ” – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” rzecznik gdańskiej prokuratury Wojciech Szelągowski.

 36. Adalbertus

  Alior Bank otwierał swoje pierwsze oddziały pod koniec października 2008 r. Otwarciu banku towarzyszyła „spora” kampania medialna.

  Amber Gold został zarejestrowany w KRS 27 stycznia 2009 r.

  Myślę, że w świetle tych faktów podobieństwa „w kolorystyce” nie są przypadkowe.

 37. GZalewski

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12283585,Radio_ZET__Amber_Gold_wcale_nie_kupowalo_zlota_.html

  ABW moglo spytac dowolną osobe z rynku kapitalowego i tez by sie dowiedziala, ze mamy takie podejrzenia 🙂

 38. lesserwisser

  Myślę, że podejrzenia prokuratury i ABW mogą być nie do końca trafione, wydaję się że Amber kupił jadnak trochę złota, choćby dla ściemy, zapewne jednak nie było w nim pełnego pokrycia lokat klientów.

 39. gzalewski

  zaczyna sie troche wiecej rzeczy ujawniac
  http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,12284583,Banki_donosily_o__dziwnych__operacjach_Amber_Gold_.html

  o tyle dobrze, ze wyglada na to, ze nie „wszyscy byli odwroceni”

  Bo jesli jest tak jak pol branzy wietrzy, ze pieniadze przeplywaly miedzy kontami, to zadziajace by bylo, ze nie bylo podejrzen o pralnie

 40. lesserwisser

  Właśnie w Dzienniku TVP 1 podano, że Stefański miał 4 wyroki w zawiasach od 2006 r. (i trochę posiedział) i piąty już jako Plichta, dwa lata temu (czyli już za Ambera), z karą zawieszoną na 5 lat, za 50 wyłudzeń kedytów i sfałszowanie dokumentów!!!

  Ale jaja, podobno żyjemy w państwie prawa. Jak rzyć, panie …., jak rzyć?

 41. gzalewski

  ma chłop doświadczenie 🙂

  a teraz jeszcze NBP od niego nie chce kupić złota. A miał mieć takie super ceny

 42. gzalewski

  chronologia:
  http://www.pb.pl/2649939,60158,abw-ujawnia-sledztwo-ws-amber-gold

 43. wrozka_metylia

  a jednak złoto się znalazło.

  http://www.nie.com.pl/grafika/inne/komiks332012.jpg

 44. gzalewski

  coraz ciekawiej
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12285663,Prezes_Amber_Gold_ma_szesc_wyrokow__W_zawieszeniu.html

  umorzenia, wyroki w zawieszeniu i to nie jeden, nie cztery, ale już szesc

 45. lesserwisser

  „Coraz ciekawiej”!!!

  Nie – coraz mniej ciekawie, a coraz bardziej smutne.

  To tylko kolejne potwierdzenie, że nasza Temida jest ślepa, i to bardzo, a do tego to chyba cierpi też na (a)stygmatyzm.

 46. gzalewski

  less, ja powoli zaczynam wierzyć w jakieś drugie dno. (bo słup słupem, ale… ta ochrona przez lata….)

 47. E tam

  Zamiast natychmiast zamknąć tego sprytnego recydywistę, sędziego, który dawał zawiasy, oraz prokuratora, to nic się nie dzieje. Tak samo powinno się natychmiast przesłuchać młodego Tuska (alias Józef Bąk), Wajdę oraz prezydenta Gdańska. Istnieje ryzyko mataczenia.

  1. trystero

   # no to 1 sierpnia powstała kolejna spółka Plichtów

   A Pan Plichta z sześcioma wyrokami wszedł do organu spółki. Zapewne obecność osób skazanych za oszustwa finansowe w organach spółki to ‚decyzja biznesowa’ 🙂 A sądy się przyjaźnie przyglądają…

 48. lesserwisser

  Być może większośc klientów Amber Gold to niekumaci emeryci ale zdarzają się wśród nich ludzie całkiem rozsądni i jakoś zorientowani.

  W samochodzie słuchałem sobie jakiegoś lokalnego radia, gdzie puszczono rozmowę0 z jakimś trafionym klientem Ambera. Gośc mówi tak -wprawdzie miałem watpliwości co do złotego biznesu Ambera ale o Amberze było głośno w mediach na Pomorzu i był on uwiarygadniany co krok – sponsorował film Wajdy o Lechu Walęsie, dotował gdańskie Zoo, współorganizował zlot starych jachtów, i inne drobne imprezy.

  Sam prezytent Gdańsks Pawła Adamowicza, wychwalał publicznie A G na konferencji prasowej, mówiąc tak „Czujecie ten moment, czujecie innowacyjność. Wałęsa też był innowacyjny dla swoich czasów, bardzo Wam dziękuję”. Tym samym oficjel legitymizował tę firmę, no i to wszystko uśpiło moją czujność powiedzial facet.

  Tao oto historią zatacza koło od Bolka do Lolka, a gdzieś w cieniu stoi Tola no i wszystkich robi w bola! 🙂

  PS

  Prasa donosiła, że ABW i premier mieli wiedzę, że interes Ambera może byc trefny, i to jeszcze przed powstaniem OLT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.