“Niebieska tabletka” w domach maklerskich

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dane o sytuacji na rynku Indywidualnych Kont Emerytalnych w pierwszym półroczu 2010 roku, i narastająco. Wnioski są podobne jak na koniec poprzedniego półrocza – ogólna liczba IKE spada, ale nie w domach maklerskich, które radzą sobie na rynku zdecydowanie najlepiej i im wciąż rośnie 🙂 (liczba klientów) !

Domy maklerskie na fali

Co cieszy, pomimo spadku ogólnej liczby IKE, stale rośnie wartość zgromadzonych aktywów. Liczba IKE spadła w stosunku do poprzedniego półrocza o 1,3 %, ale wartość aktywów wzrosła o 5,8 procent. Na koniec lipca 2010 roku prowadzonych było w sumie 798.601 IKE, na których zgromadzono 2.329 mln złotych. Ubyło IKE w banakch, TFI i u ubezpieczycieli. W domach maklerskich ich liczba wzrosła w tym czasie o 7,4 procent. Średnio, na jedno IKE przypadało na koniec czerwca – 2.916 zł (na koniec grudnia 2009 – 2.717 zł). Na tle tej średniej znów imponują domy maklerskie – stan posiadania na jednym IKE maklerskim wzrósł bowiem w tym samym okresie z 16.251 do 20.120 zł.

30 procent rynku w pierwszym półroczu

Na tle rynku maklerskiego szczególnie dobrze (szczerze i bez “ściemy”) radzi sobie DM BOŚ. Na 1002 IKE otwarte po raz pierwszy, aż 308 – czyli 30,7 procent, przypadało na DM BOŚ. W skali narastającej nie jesteśmy jeszcze potentatem, gdyż posiadamy 5,17 procent całego rynku maklerskiego, ale jak na niecały rok prowadzenia tej działalności to wyjątkowo dobry wynik, a dynamika za pierwszy kwartał daje na pewno powody do optymizmu na przyszłość. Pięć procent to dopiero początek ! 🙂 Dwucyfrówka wisi już w powietrzu…. Zakładamy nie tylko najwięcej rachunków, ale nasi klineci wpłacają również najwieksze kwoty. Średnia wpłata na IKE w ostatnim półroczu to 1.278 zł, z tego średnia dla domów maklerskich – 6.690 zł, a w DM BOŚ – jeszcze więcej niż w branży – bo 7.348 zł.

IKE maklerskie – męska rzecz?

Ciekawostka. W ogólnej liczbie IKE, na 798.601 – większość należy do kobiet – 425.291, co stanowi 53,25% ogólu prowadzonych IKE. Kobiety rządzą w zakładach ubezpieczeniowych, bankach i TFI. Niezdobytym bastionem mężczyzn okazały się jednak IKE maklerskie. W tym przypadku “chłopy górą”. :-). Na 12.609 IKE w domach maklerskich “męskie” IKE stanowią 6.781, czyli 53,77 procent. W DM BOŚ ten męski bastion jest szczególnie silny i niezdobyty jak Zamość podczas szwedzkiego “Potopu” 🙂 W naszym domu maklerskim w posiadaniu facetów jest bowiem …75,15% ogółu IKE. Kobitki… zostawicie to tak? 🙂 Bez walki?

Zero procent strat, 100 procent satysfakcji

Analizujac poszczególne dane, znalazłem pozycję, która jest dla mnie szczególnym powodem do dumy. W pierwszym półroczu 2010, żaden nasz klient nie przeniósł IKE do innego domu maklerskiego lub PPE (choć ruch w drugą stronę można było zaobserwować). Dziękujemy i prosimy o więcej 🙂

Akcje, obligacje skarbowe, komunalne i korporacyjne, certyfiakty strukturyzowane, a niedługo…. ETFy na WIG20. Jest i będzie w co inwestować poprzez IKE maklerskie, aby pomnażać środki na przyszłość. Niech wam prywatne emerytury w naszym domu maklerskim rosną “do nieba” 🙂

12 Komentarzy

 1. Gonzo

  No dobra, a kiedy beda kontrakty na IKE tak jak ustawa pozwala? Chodzi mi o zabezpieczenie przed spadkami – sprzedaz i kupno kontraktu to mniej spreadow i prowizji niz to samo z akcjami. Chociaz wiem, ze bossie jako DM zalezy na jak najwiekszych prowizjach.

 2. j_mo

  @Gonzo. Przyłączam się, jest jakaś szansa dla pochodnych na IKE w bossa?

 3. jtyszko (Post autora)

  @Gonzo, j_mo (a juz chcialem napisać – j_lo 🙂 Sprawa jest nieco zagmatwana, jesli chodzi o zapisy w Ustawie oraz ich interpretacje, w zakresie stosowania instrumentow pochodnych na IKE. Staramy sie rozpracowac temat (bez wiazacej opinii KNF-u sie raczej nie obejdzie), bo zalezy nam oczywiscie na tym, aby bylo jak najwiecej mozliwosci inwestowania na IKE dla naszych klientów. Cierpliwosci!

 4. Vox

  Głosuję za futures w ofercie IKE.
  Skoro sami decydujemy o swoich pieniądzach,
  dlaczego zabraniać kontraktów?

  Niech mi ktoś udowodni, że to dla mojego dobra,
  albo że kontrakty są “niebezpieczniejsze” od akcji!

 5. Vox

  Acha, oprócz futures, proszę jeszcze zagraniczne rynki akcji.
  Pozdrawiam 🙂

 6. Markus

  Czy jesteście pewni że poprzez IKE będzie można inwestować w ETF?
  Podobno ma to być instrument pochodny, a takimi nie można handlować na rachunki IKE.

 7. bobasek

  Przyłączam się do Gonza i proszę o udostępnienie możliwość inwestowania w kontrakty na IKE – maklerskim choćby jako zabezpieczenia.

  Niestety jako drobni inwestorzy nie mamy innej drogi dotarcia do wyprostowania tego bubla legislacyjnego dotyczącego inwestowania w pochodne na IKE (jako zabezpieczenie) jak przez swoje biura maklerskie w których prowadzone są nasze rachunki IKE.
  Jest nas za mało i co tu ukrywać elokwencja w komunikacji z KNF czy inna władną to zmienić instytucją trochę za mała.

  Proponowałbym jakąś ankietę ogólna albo wśród właścicieli IKE – maklerskiego, dotyczącą inwestowania w kontrakty. Pozwoliłoby to zorientować się czy jest zainteresowanie inwestowaniem w pochodne na IKE czy to tylko fanaberie paru giełdoholików nie opłacalne dla biura maklerskiego.

 8. jtyszko (Post autora)

  @Markus, jak prezentacje giełdowe głoszą, ETF na WIG20 będzie papierem wartościowym, więc nie powinno być problemu

  @bobasek, dzieki i za Twoj głos, to nas utwierdza, że próba “załatwienia” tej sprawy jest potrzeba i nie jest tylko naszym wymysłem, ale potrzebą inwestorów

 9. Alicja

  @ jtyszko

  Bo my kobiety potrzebowałybyśmy różowych tabletek 😀

 10. Vox

  Wrzućcie ankietę na stronę bossy,
  na pewno >90% klientów IKE chce kontraktów.

  W dodatku mając taką usługę, będziecie mieć unikalną ofertę
  na rynku,
  do BOŚ napłynie więcej pieniędzy i klientów,
  tak więc robicie to poniekąd we własnym interesie 🙂

 11. JK

  😀 😀 😀

 12. Alicja

  @ JK

  Te 3 śmiejące się buźki oznaczają, że właśnie otworzyłeś IKE w DM BOS… ? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.