Wall Street walczy z oporami

Finałowe sesje czerwca i II kwartału postawiły Wall Street w ciekawym położeniu. Z jednej strony rynek skończył II kwartał kreśląc nowe ATH, a z drugiej został z pytaniami o korektę, która jawi się jako coraz bardziej konieczna. Trzecim elementem jest układ na wykresach indeksów, które solidarne uderzyły w psychologiczne opory.

Zacznijmy od Nasdaqa 100, który – jak pokazuje niżej wykres z serwisu stooq.pl – nie tylko uderzył w psychologiczny opór w rejonie 20 tys. punktów, ale właściwie dwa razy odbił się od poziomu, który na rynku bez oporów technicznych przejmuje rolę barier technicznych. Dokładnie takie zalecenie w kwestii podejścia do oporów znajdziecie w najbardziej klasycznej literaturze z zakresu analizy technicznej, więc technicy zwyczajnie będą szanowali równie poziomy.

Jeśli przyjrzymy się dokładniej wykresowi Nasdaqa 100, to właściwie każda psychologiczna bariera owocowała jakąś formą konsolidacji, korekty czy zwyczajnie zachęcała podaż do kontry. Rynek zatrzymał się przez chwilę w rejonach 19 tys. pkt., 18 tys. pkt. i 17 pkt., a nawet wykorzystał 17 tys. pkt. w roli wsparcia. Całość sumuje się w czytelną wrażliwość rynku na równe poziomy i nawet bez podręcznikowych zaleceń jest rynkowym faktem.

Kolejnym indeksem jest Nasdaq Composite – znów wykres za stooq.pl – właśnie zawahał się na 18 tys. punktów. Na wykresie można bez trudu dostrzec korekty na psychologicznych poziomach i konsolidacje tam, gdzie należy oczekiwać kontr podaży na rynku operującym na historycznych maksimach. Oczywiście, 18 tys. pkt. to nie 20 tys. pkt. z wykresu Nasdaqa 100, ale poziom jest godny szacunku i rynek już zdążył wykazać wrażliwość na aktualnie testowaną barierę.

Wreszcie S&P500 (wykres za stooq.pl), który od kilku sesji zdaje się odbijać od oporu na 5500 pkt. Również w przypadku S&P500 czytelność korekt i odbić od psychologicznych poziomów 4600 pkt., 4800 pkt., 5000 pkt. i 5200 pkt. jest trudna do zakwestionowania. 5500 pkt. jawi się zatem jako doskonały punkt do kontry podaży.

Oczywiście, korekty mogą być głębsze – jak uruchomiona w poprzednie wakacje, która potrwała trzy miesiące – lub zwyczajnie płaskie. Jednak ich nagromadzenie na wykresach głównych indeksów jawi się jako ciekawy temat do dyskusji dla techników i graczy, którzy zwyczajnie zechcą zrealizować zyski z wysoko fruwających spółek sektora technologicznego, bez którego nie byłoby seryjnego poprawiania ATH przez indeksy S&P500, Nasdaq Composite i Nasdaq 100.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.