Wykres dnia: Trend na rynku pracy w USA

W pierwszych komentarzach piątkowe dane z rynku pracy w USA zostały okrzyknięte lepszymi od oczekiwań, ale w zakończonym tygodniu to Fed miał więcej powodów do radości niż szukający zatrudnienia.


Jeśli uwzględnić rewizje danych z poprzednich miesięcy i średnią z trzech miesięcy, to trend na rynku pracy jawi się stale jako aktualny. Poniżej widzimy wykres NFP (zmiana liczby miejsc pracy poza rolnictwem w tys.) po uwzględnieniu rewizji z ostatnich dwóch miesięcy i z wplecioną średnią z trzech miesięcy. Trend pozostaje czytelny, a jeśli uwzględnić odłożone w czasie efekty gospodarcze ostatnich podwyżek, to raczej nie ulegnie załamaniu w bliskiej przyszłości. Fed naprawdę udaje się wolno, ale jednak schładzać sytuację na rynku pracy. Oczekiwany przez wielu mechanizm zgaszenia presji inflacyjnej przez osłabienie kondycji konsumentów będzie miał miejsce. Droga do tego punktu jawi się jako wyboista, ale stale aktualna.

Źródło danych: The Bureau of Labor Statistics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *