O technikach, którzy nie powinni byli schodzić z drzewa ;)

Tytuł wskazuje wprawdzie na żartobliwą formę wpisu ale chciałbym przemycić między wierszami kilka praktycznych myśli 🙂

Jeden z dzienników, traktujący o ekonomii i giełdzie w plotkarski na poły sposób, chciałby popuścić krwi analitykom technicznym w konkursie-wyzwaniu, mającym sprawdzić ich możliwości prognostyczne. Przeciwko technikom owym dziennik wystawia swojego czarnego konia analitycznego, zasadniczo w postaci czarnej małpy – Lucy. Cel ten sam co zwykle w tego typu rozgrywkach: porównanie niemal rocznych stóp zwrotu z portfeli 5 akcji stworzonych przez uczestników z portfelem ułożonym przez redakcję na podstawie 5 walorów wybranych przez sympatyczną szympansicę. Przy okazji ma być zabawnie, charytatywnie no i pokazać, że szansa pokonać szympansa (a w zasadzie losowy wybór akcji) nie jest taka prosta, szczególnie jeśli próbuje się tego za pomocą Analizy Technicznej.

Nawet zabawa/konkurs może być nauką, a że Analizą Techniczną zajmuję się na niniejszym blogu regularnie i w równie edukacyjnym celu, dlatego stwierdziłem, że o pewnych aspektach tych zmagań można powiedzieć już teraz, zanim zawody się rozpoczną. Ot choćby dlatego by małpka nie miała za złe, że ktoś robi ją w konia (czarnego zresztą) 😉

Otóż gdyby Lucy miała pojęcie o Analizie Technicznej (A.T.) wiedziałaby, że nie ma w niej takich narzędzi, które pozwolą określić z góry spółkę i zafiksować w niej na rok pozycję. Nie ma takich narzędzi gdyż byłyby one zaprzeczeniem jej zasad funkcjonowania, a co za tym idzie – skuteczności. W odróżnieniu od klasycznego „kup i trzymaj”, A.T. jest metodą dynamiczną, w której kluczową rolę odgrywa timing a więc zmiana pozycji w zależności od koniunktury, czyli tak często jak wskazują na to sygnały, płynące z użycia poszczególnych jej narzędzi. Nawet gdyby udało się znaleźć takie, które pokażą sygnał kupna na początku konkursu, to impuls sprzedaży może pojawić się już za kilka dni czy tygodni. Trzymanie takiej pozycji przez cały rok jest wbrew zasadom A.T. i wbrew racjonalnemu, konsekwentnemu podejściu analityka do jej reguł.

Co gorsza, może się okazać, że sygnały kupna mogą się w ogóle nie pojawić w ciągu tego roku o ile warsztat techniczny tak właśnie wskaże. Mam na myśli taki warsztat, który rzeczywiście posiada przewagę na rynku, a nie pierwsze z brzegu bohomazy po wykresie.  A.T. bowiem to metoda warunkowa, co znaczy, że poszczególne narzędzia działają skutecznie tylko w określonych warunkach a kolejne kroki działania są podejmowane tylko przy zaistnieniu zdefiniowanych parametrów pracy (jeśli X to kup, jeśli Y to sprzedaj). Dlatego też A.T. działa w zdecydowanej większości przypadków jak strategia reakcji na bieżące zmiany rynkowe a nie jako zbiór przepowiedni na najbliższy rok.

Zupełnie zapewne pogorszę Lucy humor pisząc, że nie ma nawet pewności czy jej przeciwnicy grają ‘fair’ czyli stosują w podejmowaniu decyzji w 100% A.T. a nie swego rodzaju melanż rysowania po wykresach z własnymi przeczuciami, intuicjami i odgadywaniami. Bowiem w takim wypadku za sukces/porażkę nie można obarczyć samej A.T., jak zakłada treść wyzwania, lecz poszczególnych homo sapiens, którzy sugerowali jej użycie dodając jednak własne pomysły z nią nie związane. Pominę już temat wystawiania ocen strategii w pełni i czysto technicznej na podstawie jednorazowej transakcji.

Ale gdyby szympansica rozumiała to wszystko i jeszcze potrafiła mówić lub chociaż pisać, to być może zasugerowałaby czytelnikom i abonentom rzeczonego dziennika: po kiego grzyba wydajecie pieniądze i marnujecie czas na jego czytanie, przeglądanie i przemyślenie podawanych tamże porad, analiz (w tym szczególnie technicznych), wywiadów z profesjonalistami, spekulacji i prognoz ???!!! Nie prościej kupić sobie małpę albo inną ośmiornicę, która dokona na chybił trafił wyboru inwestycji ???!!!

W rzeczy samej konkurs ów byłby za to idealnie przeznaczony dla analityków fundamentalnych, ekonomistów makro, astrologów i jasnowidzów. Ciśnie mi się na klawiaturę  adekwatna puenta: Twój cyrk, Twoje małpy 😉

—***Kat***—

TREŚĆ WPISÓW NINIEJSZEGO BLOGA JEST JEDYNIE WYRAZEM NIEZALEŻNYCH OPINII I POGLĄDÓW ICH AUTORA I NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z JAKIMIKOLWIEK DZIAŁANIAMI DM BOŚ. AUTOR STOI NA STANOWISKU, ŻE JEDYNIE MERYTORYCZNA WYMIANA POGLĄDÓW PROWADZI DO ROZWOJU BRANŻY A TAKŻE, ŻE OCENY POWINNY SKUPIAĆ SIĘ JEDYNIE NA TREŚCI A NIE NA OSOBACH.

13 Komentarzy

 1. gzalewski

  Ja z tym tekstem mam problem podwójny. Po pierwsze Przemek Barankiewicz widzi jakiś inny świat.
  Pisalem juz o tym w jednej z notek:
  https://blogi.bossa.pl/2011/01/09/takiego-zalewskiego-lubie/

  A tym razem klopot jest dodatkowy – spod tekstu do którego sie odwoluje, w którym jakoby oburzył fanów AT zniknely komentarze. O ile kojarze to nie bylo tam zadnego oburzenia.
  Po drugie P.B. powiela niejako pomysl sprzed 3 lat, kiedy to na dawnym futures.pl niejaki Aznan postanowił pokazać wyższość AF nad AT (dla części Pamiętny wpis „Jak erotoman w haremie” z 16 stycznia 2008 (futures juz nie zyje, ale pozwole sobie podlinkowac do ukrytego archiwum http://stare.futures.pl/?did=139&wdid=9595&cptw=1)

  W trakcie zaproponowalem mu ze losowo wybiore spolki, zeby zawalczyly z jego portfelem. Do dzis Aznan nie pojawil sie, zeby świętować sukces.
  Wiec P.B. zaproponowalbym, zeby zamiast wyzywac technikow sam wybral cos fundamentalnie, i rowniez zmierzyl sie z małpą. Ba moze nawet ze mną, przy czym ja wprost mówię, ze w wyborze spolek moge byc na poziomie małpy

  No i w koncu to co pisze Kathay. To o czym pisze P.B. to nie jest AT to jest to „co w mediach się produkuje, gdy myśli się o AT”.
  Jesli ktokolwiek jest przekonany, ze potrafi prognozować coś rok do przodu to… niech zostanie przekonany

 2. andy_dufresne

  „Otóż gdyby Lucy miała pojęcie o Analizie Technicznej (A.T.) wiedziałaby, że nie ma w niej takich narzędzi, które pozwolą określić z góry spółkę i zafiksować w niej na rok pozycję.”

  Jej można to wybaczyć. Gorzej, że nie wie tego redaktor PB…

 3. dxr

  Pozostaje jeszcze kwestia, czy małpę można traktować jako czynnik losowy 🙂 Wszak małpi umysł, podobnie jak ludzki, nie jest wyposażony w generator liczb losowych i w wyborach opiera się na doświadczeniu. Krótko mówiąc: Konkurs jest zmanipulowany! 😀

 4. reptile

  Według mnie klasyk waszych dyskusji : )
  http://stare.futures.pl/?did=139&wdid=3959

  Czyżby duchy przeszłości się budziły ?

  AZnan ma jszcze rok : ) kto wie.. :>

 5. reptile

  A na koniec dyskusji wpadł Krzysztof C i zamknął wszystkim usta :>
  haha .. to były czasy…

 6. Wojtek S.

  Tomku, ja trochę z innej beczki. Dodałem na stronę naszą korespondencję o systemie transakcyjnym, opracowaną w formie dialogu. Podaję link do artykułu, może zainteresuje to Czytelników blogu Bossa:

  http://www.astrobiznes.pl/a/blog/rozmowa-o-systemach-z-doswiadczonym-traderem/0

  Jeszcze raz dziękuję za Twoje pytania i porady!

  pozdrawiam

 7. Lucek

  Trochę dziwne, taki wywiad za friko na astrobiznes?

 8. Alicja

  I to z kim 😀

  @ WojtekS
  Czy w system wkomponowane są jakieś elementy astrologii, albo coś przeoczyłam czytając?

 9. and

  To wygląda jak błogosławienie na drogę.Dziwne,że dotyczy to systemu opisanego na stronie http://www.astrobiznes.pl/a/blog/system-do-gry-na-kontraktach-na-wig20/0 mającego kiepskie parametry i na dodatek opisanego bardzo chaotycznie.

 10. Lucek

  „Przesłanki do budowy systemu:
  3. Szukałem systemu nie angażującego czasowo, polegającego na wklepaniu jednego zlecenia dziennie. Żadnego day-tradingu. Ma to być system dla człowieka pracującego na etacie, który po powrocie do domu sprawdza sygnał systemu i wklepuje zlecenie przez Internet (kupuj/sprzedaj PKC-em na otwarciu następnej sesji). I tyle, dwie minuty roboty!”

  Jasne, że dla człowieka na etacie.
  Z etatu będzie miał kasę na opłacenie otrzymywanych sygnałów.
  A do tego, jeśli szybki w palcach, zrobi to w ciagu minuty!

 11. Pingback: Blogi bossa.pl » Małpa czyli losowość inwestycji

 12. reptile

  http://gieldowyracjonalista.blogspot.com/2011/01/wsparcia-i-opory-kolejne-zudzenie.html

  dobijam hehe

 13. Pingback: Blogi bossa.pl » Tajemniczy techniku ujawnij się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.