Czy IGTE celowo robi błędy?

Pisałem już o problemach Izbyt Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych z matematyką. Izba do dziś nie poprawiła tych błędów, za to walczy o nasze prowizje w imieniu OFE z wielką determinacją. Właśnie wyprodukowała list do jednego z posłów, w którym zamieszcza symulacje udowadniające, jak prowizje nie mają najmniejszego znaczenia.

SYMULACJA IGTE – źródło

Polecam lekturę, w której liczby w symulacjach zdają się być zupełnie z kapelusza.

Zacznę od drobnostki. IGTE zakada w symulacji wpłaty po 100 zł przez 30 lat, obciążone prowizją 5% (druga kolumna pierwszej tabeli) i wychodzi im 56 745 PLN.

No więc policzmy. Wpłacając przez 30 lat po 100 zł miesięcznie mamy 30*12*100= 36 000. Jeśli obciążymy to dowolną prowizją, będzie tylko mniej. Skąd im się bierze owe 56 745?????. Nawet jeśli dodamy 10 000, które przyjęto jako start w symulacji, nijak nie wychodzi wartość policzona przez IGTE.

Później jest już tylko lepiej.

Przy czym kluczowe dla owych „symulacji” wydaje się przyjęcie założenia o 10 000 kapitału na starcie (kurcze, jakoś nie pamiętam, żebym startował na moim koncie emerytalnym z 10 000 PLN)

Czy ktoś celowo kłamie w symulacjach, czy obliczenia są z kosmosu?

35 Komentarzy

 1. cycek

  "Skuteczność takiej metody powiększania emerytur można zweryfikować. W analizie, która w tym celu została przeprowadzona, przyjęto:

  a. obniżenie opłaty od składki do 3,5% od początku 2009 r.
  b. zgromadzony na koncie emerytalnym w końcu 2008 r. kapitał 10000 zł
  c. regularnie wpłacaną składkę miesięczną, w wysokości 100 zł w roku 2008
  d. średnioroczny wzrost płac w wysokości 3%
  e. 30-letni dalszy okres członkostwa w funduszu i gromadzenia środków, liczony od 2009 r."

  ta stówka to chyba tylko w 2008, a potem rośnie wraz z płacą o 3% rocznie (nie policzyłem czy sie zgadza bo czasu brak)

 2. Alicja

  Panie Grzegorzu – zalozono coroczny 3 % przyrost wynagrodzenia – czyli w drugim roku bedzie to okolo 103 zl – oczywiscie w duzym zaakragleniu.
  Natomiast cala reszta wyliczen to nieprawda.
  Nie uwzgledniono inflacji, chociaz na najmniejszym poziomie. Oprocz tego listu ukazal sie w poniedzialek aktykul w rzepie – podalam link pod poprzednim wpisem. Dlaczego nie poprosza o te wyliczenia finansistow. W artykule az bije powaga instytucji IGTE- dla, kogos kto nie orientuje sie za bardzo wyglada to na bardzo wiarygodne.
  Ja nie dowierzam wlasnym oczom, ze to powazna IZBA, reprezentujaca powazne firmy.

 3. Alicja

  Ja jestem zbulwersowana jeszcze inna rzecza. O co chodzi w tych wyliczeniach?…O udowodnienie, kto ma racje?
  Dlaczego nie prowadzi sie dyskusji w kierunku udzielania informacji, jakie beda to kwoty. Pisze w wartosciach srednich – aby otrzymac 500 zl emerytury – trzeba miec zgormadzone na rachunku OFE okolo 100 000,- zl.
  Po 10 latach reformy – wysokosc zgromadzonych skladek zawiera sie w przedziale 10 – 30 tys zl. Celowo nie pisze tu o osobach, ktore przstaja w ciagu roku odprowadzac skladki na ubezpieczenie emerytalne, bo nie jest ich za duzo. Pomijam osoby prowadzace dzialalnosc gospodarcza.
  Jaka kwote jest w stanie jeszcze uzbierac klient OFE przez nastepne 20-30 lat – i czy jest swiadomy co go czeka? Dlaczego nie prowadzi sie dyskusji z tej perspektywy. Ze smutkiem pisze, ze dzisiejsi emeryci sa naprawde bogaci…

 4. gzalewski

  ale ta sytuacja pokazuje nędze tego rynku. Wystarczy zeby dowolna osoba przyjrzala sie obliczeniom w takich symulacjach. Ale nie dziennikarze bezkrytycznie publikuja takie wypociny. NIkt tego nie sprawdza merytorycznie. Ot wlasnie NAJJASNIEJSZA IGTE musi miec racje, bo przeciez to specjalisci.

  I to jest przerazajace. Napisalem do tego posla, do ktorego IGTE, zeby przyjrzeli sie tym wyliczeniom. Jak sami nie zaczniemy krzyczec to znow na boku coś zostanie ugrane.
  A jeszcze zeby bylo smieszniej – ciekawe dlaczego zalozono akurat 3% wzrostu wynagordzenia, skoro realnie przez ostattnie dziesiec lat bylo ok.6%.
  Tak wlasnie wygladaja takie symulacje. Wezmy zestaw liczb, wymieszajmy i cos wyjdzie

 5. Alicja

  Panie Grzegorzu – jedno z najwiekszych PTE zlozylo pozew do sadu w zwiazku z obnizeniem prowizji od skladek w 2004 r. Z tego co pamietam – ma szanse nawet wygrac, poniewaz rozpoczynajac swoja dzialalnosc w 1999r- na innych danych dokonywalo kalkulacji biznesowej. W pozwie bylo uzasadnienie, ze to sa zmiany w trakcie prowadzenia dzialalnosci na niekorzysc PTE. Nie moge teraz tego znalezc – czy przypadkiem nie natknal sie Pan na to?

 6. Jacek

  Proszę sprawdzić w tym artykule tabele na samym dole. Widać w nim symulację rozbitą na wszystkie lata. Wynika z niej, że przyjęto obniżenie opłat jedynie DO 2014 roku. Potem obydwie symulacje zakładają opłatę na poziomie 3.5% Przyjęli więc że i tak wejdzie w życie ustawa zmniejszająca opłatę do 3.5%. Udowadniają więc, że niewiele zmieni zmniejszenie prowizji na kilka lat.
  Chyba więc stąd nieporozumienie.

 7. Alicja

  Po 2014 r zaden fundusz nie bedzie mogl pobierac wiecej niz 3,5% – ta ustawa juz funkcjonuje od 2004 r. Ale do 2014 mamy jeszcze 5 lat. Jacek – w 2014 roku emeryture beda pobieraly osoby, ktore zdecydowaly sie na 15 letni okres oszczedzania w OFE. Przez te 15 lat OFE pobiera srednio 7 % oplaty od skladki, nastepnie pobierze od wyplaty – w projekcie jest 3,5%. Przy wyplatach bedzie pobieralo rowniez oplate za zarzadzanie. Ofe to fundusz stabilnego wzrostu – wiemy ile zarobilo do dnia dzisiejszego, ile mozemy sie spodziewac do 2014 r. Nie trzeba wielkiej matematyki, zeby policzyc co z tego bedzie.

 8. Alicja

  Brakuje mi tu dla porownania symulacji przy wynagrodzeniu na poziomie dzisiejszej sredniej krajowej.

 9. gzalewski

  @Alicja – nic nie slyszalem
  @ Jacek – analizowalem te tabele i te liczby nie bardzo wychodzą. Prosze zwrocic na prostą rzecz. Pierwszy rok i skłądka brutto 1236. Czyli juz w pierwszym roku dzialanosci zaklada sie wzrost o 3%
  Przesledzmy to zresztą po kolei patrząc na pierwzy wiersz (tabela II ta najprostsza, gdzie kazdorazowo jest 3.5% prowizji).
  Przez 12 miesięcy wpłacamy 103 PLN, czyli powinno wyjść 1236. Zgadza się. Mamy składkę brutto.
  Następnie pobrana jest prowizja. Stąd mamy w tabeli składkę netto 1193 (dokladnie 1192.74). W rzeczywistości jest to odrobina mniej 99.35 (tyle wynosi składka po odjeciu 3.5% prowizji od 103 pln) * 12 = 1192.2 PLN. No ale to drobnostka

  Następnie mamy coś czego nie rozumiem. Wynik inwestycyjny 529.82 pln. Wiemy, ze ma to byc pochodna 5% rocznie. Więc 500 zł z tej kwoty to 5% z bazowych 10 000 PLN. Zostaje 29.82. Co to za liczba?
  wplacajac 103 co miesiac, po 12 wplatach (kazda zarabia oczywiscie coraz mniej) mamy na koniec roku 33.23 PLN. Nawet jeśli weźmiemy 99.35 (czyli juz po prowizji) wychodzi 32.05 PLN

  I ostatnia kolumna „kapitał na koniec”. Wyglada na to, ze w zamysle autora to 10 000 1 193 529.82 = 11 722.82 PLN. I znow jakies drobne „zostaja”.
  I to jest największy problem – nie dosć że całą metodologia jest wątpliwa (przynajmniej dla mnie), to jeszcze są mniejsze lub wieksze błedy w wyliczeniach

 10. gzalewski

  Aha i jeszcze jedno. IGTE wszedzie przekonuje wszystkich ze OFE fanatastycznie zarabiaja. ZAWSZE piszą o jednostce – a nie o wynikach po prowizji.
  W efekcie jednostka mojego funduszu (tak tego najtanszego) wzrosła od poczatku 140%, ale moje REALNE pieniadze o 62%.

  To czego brak w takiej symulacji – to scenariusza nie tylko dla tych ktorzy są od poczatku i juz placa male prowizje. Ale dla tych ktorzy kilka lat płacą po 7% brak.
  Brak wyjasnienia dlaczego zalozono 3% wzrostu wynagrodzenia
  Brak wyjasnienia dlaeczgo przyjeto 10 000 PLN jako poziom startowy (brak danych jaki jest sredni kapital w OFE po 10 latach)

  A no i ze swojej strony ciekaw jestem, dlaczego 10 lat temu w symulacjach zakladano 10% rocznie :))))

  No i pamietajmy o kolejnej prowizji – przy wyplacie.

 11. Jacek

  Nie analizowałem liczb aż tak dokładnie. A może różnica wynika z tego, do czego dolicza się zarobek. Tym razem zrobiłem symulację w Excelu. Jeśli najpierw dodamy 103zł a potem policzymy odsetki to wychodzi 33.94zł, a jeśli najpierw policzymy odsetki a później dodamy 103zł to 29.12zł.
  Liczby trochę inne, ale bez ułamka takie same jak GZ i IGTE (ułamek pewnie wynika z przyjętego przeze mnie zaokrąglenia).
  A jak to w rzeczywistości robi OFE ?

 12. gzalewski

  faktycznie powinnismy zalozyc, ze miesiecznie OFE zarabia 0.4074% i policzyc kazda kolejna sladkie miesiecznie. Przeciez kazda z nich pracuje zawsze krócej. Nie ma tu dowolnosci, ze sobie policzymy wszystkie roczne skladki i przyjmiemy ze wzrosly 5% rocznie.

  Aha i jeszcze jedno. Wt tabeli I wynik z pierwszego roku przy prowizji 7% to 528.74, zas w II przy prowizji 3.5% – 529.82
  No sorki wplacane jest kazdorazowo mniej o 3.61, czyli w ciągu 12 miesiecy na samej prowizji jest roznica 43.26 zł., a w symulacji to tylko 1.12 pln ????!!!!

 13. Alicja

  @Jacek
  Ofe potraca najpierw prowizje a potem zakupuje za to jednostki:
  103 – 7% = 95,79 miesieczne wplaty * 5 %
  103 – 3.5% = 99.40 miesieczne wplaty * 5%
  Chyba cos licze nie tak – bez uwzglednienia oplat za zarzadzanie mi wychodzi jeszcze mniej

 14. gzalewski

  🙂
  postęp
  http://igte.pl/notowania/jednostki.html

  nie ma juz „dziwnych” wyliczen. Dobrze ze został zrzut z ekranu dla potomnosci

 15. Alicja

  Mam nadzieje, ze dane w liscie tez zostana poprawione. I nie beda to jedynie symulacje na najnizszej krajowej.

 16. Alicja

  Co do oplat za zarzadzanie. Przez pierwsze 5 lat reformy byly Towarzystwa, ktore pobieraly do 10 mln a bylo takie, ktore pobieralo 300 mln. Za to wszystko klienci juz zaplacili i nikt im tego nie zwroci. Tabela, w ktorej wyliczono srednia prowizje to pomylka. Podam przyklad – klient CU, ktory zawarl umowe po kwietniu 2004 r placi do 2010 r prowizje w wysokosci 7 % – dopiero w 2013 spada do okolo 4,5%. Oczywiscie, klienci ktorzy zapisali sie przed 2004 – w ramach praw nabytych maja prowizje 4 %.
  Mam nadzieje, ze w koncu ktos policzy kto tu tak naprawde zarabia…
  Moze wspomoze nas rzecznik ubezpieczonych?… Izba dziala preznie na rzecz swoich Towarzystw, nie bedzie bronila nas ubezpieczonych

 17. Michał

  Panie Grzegorzu, narzeka Pan na dziennikarzy, twórców tej analizy a sam Pan co chwila popełnia błąd. A to niedokładna lektura, a to brak założenia miesiecznych stóp zwrotu.
  Co do "Aha i jeszcze jedno. Wt tabeli I wynik z pierwszego roku przy prowizji 7% to 528.74, zas w II przy prowizji 3.5% – 529.82
  No sorki wplacane jest kazdorazowo mniej o 3.61, czyli w ciągu 12 miesiecy na samej prowizji jest roznica 43.26 zł., a w symulacji to tylko 1.12 pln ????!!!!"

  Te wspomniane 528.74 i 529.82 to wynik inwestycyjny czli zysk. Dopiero w następnej kolumnie mamy całkowitą wartość portfela i w tym miejscu ta różnica z innych prowizji jest widoczna. 11.678,22 i 11.722,56 Różnica 43,24 czyli 43,26zł róznicy prowizji i 1,08zł zysku z tej różnicy. 1,08zł nie liczyłem ale sobie odjąłem. Niestety nie mam siły juz się bawić w Excelu więc tak na oko oceniam, że 1,08zł czy 1,12zł to prawidłowy zysk z wartości będącej tą różnicą.
  Tak więc nie wiem o co tem krzyk bo raczej jest dobrze. Oczywiście mogą być minimalne różnice ale to kwestia zaokrągleń.

  Tak pobierznie patrząc po męczącym dniu ja uważam, że obliczenia są OK. Pozostaje kwestia założeń ale tutaj już nie będę oceniał.

  Co do wzrostu płac jednak: pan Grzegorz napisał, że wzrost przez 10 lat realnie wyniósł 6%. Hmm, tu chyba patrzymy na wartości nominalne. Nie ma mowy o uwzględnianiu inflacji (chociaż to błąd). Ale akurat do tego modelu biorą 3% i uważam, że to nie jest jakaś dziwna wartośc. Nie mam dostępu do takich danych. Ale jeśli bierzemy te 3% rocznie to osoba zarabiająca 2000 zł 10 lat temu teraz niby zarabia 2687,84zł. Chyba nie jest to jakiś wynik z kosmosu?

  Dlatego dziwi mnie taki atak na dziennikarzy skoro nawet Pan do końca tych wyliczeń nie zrozumiał. A z tego co wiem to ma Pan duże doświadczenie z rynkiem, matematyka finansową itp. Bez porównania ze zwykłym dziennikarzem, który choć nawet pisze o gospodarce to pewnie i tak ma wykształcenie humanistyczne, w każdym bądź razie mało prawdopodobne, że ma wiedzę na temat matematyki finansowej.. Bo jednak trzeba tu trochę rozumieć. I co się dziwić skoro dziennikarze to nie rozróżniają procentów od pkt procentowych. Więc nie wymagałbym nagle aby potrafił jakiś dziennikarz dokładnie to przeanalizować. No chyba żeby dostał dużo czasu na to ale wątpię aby ktoś sie przejmował tym, że wyliczenia są dobre czy nie. I tak 99% czytelników niewiele zrozumie i ew. błędów nie wychwyci.
  Sam Pan widzi, że to łatwe nie jest o widzę, że zrozumienie przychodziło etapami i to tez z pomocą.

  Może sam się mylę bo późna pora a dzień dla mnie cieżki był. Jednak z tego co przejrzałem to raczej to rozumiem i potrafię wytłumaczyć kolejne etapy obliczeń…..

  Pozdrawiam

 18. Alicja

  @Michal
  Ja to rozumiem jako atak na IGTE a nie na dziennikarzy. Patrzac na cala reforme emerytalna na przestrzeni tych ostatnich 10 lat- przylaczam sie do tego ataku.
  I tak jak napisalam wczesniej – nie chodzi juz tak bardzo o wyliczenia (mam prawo sie mylic ja – Kowalska, ale nie IZBA) – jak o caloksztalt tego,co sie probuje robic. JUz same zalozenia sa z kosmosu – prosze spojrzec na swoj wyciag – czy Ciebie bedzie dotyczyla ta symulacja? Chodzi o wysokosc zgromadzonego kapitalu, przyjeta skladke od najnizszej krajowej…? Z premedytacja napisze, ze od najnizszej krajowej – bo czym jest roznica 10 zl/miesiac…To sa zadne kwoty, wiec mozna to pominac…? Tylko dlaczego…?
  Dla mnie tak przedstawiona symulacja przypomina manipulacje.

 19. Alicja

  @Michal
  Wiem, ze wszyscy pracujemy, jestesmy zalatani, czesto w biegu cos tam sygnalizujemy. Ale jezeli nie bedziemy o tym rozmawiac, tylko krytykowac sie nawzajem- mamy marne szanse na cokolwiek. W IZBIE lezy kolejny projekt dotyczacy ubezpieczen zdrowotnych. Czy nam sie to podoba czy nie – z automatu wejdziemy w ten system. To ubezpieczenia zdrowotne, kalkulowane na wiele lat. Dzis patrzac na wyliczenia IGTE – ciekawa jestem jak wyliczono koszty swiadczen zdrowotnych. Za to wszystko zaplacisz Ty, ja, my wszyscy ze swojego wynagrodzenia. Polecam lekture projektu – jest na stronach. Zeby nie bylo tak jak teraz, ze po 10 latach dopatrzymy sie za co i ile placilismy, a wtedy uslyszymy, ze nie ma sensu czegokolwiek zmieniac.

 20. gzalewski

  @ Michał
  Pierwsza sprawa – załozenia (niestety to zwykle jest najwazniejsza rzecz w symulacjach) – te są naciągane.
  Druga – same wyliczenia. One nie są jasne według mnie.
  Piszesz” Te wspomniane 528.74 i 529.82 to wynik inwestycyjny czli zysk. Dopiero w następnej kolumnie mamy całkowitą wartość portfela i w tym miejscu ta różnica z innych prowizji jest widoczna. 11.678,22 i 11.722,56 Różnica 43,24 czyli 43,26zł róznicy prowizji i 1,08zł zysku z tej różnicy. :

  Ale to powinno wynikac. W takich wyliczeniach wszystko powinnno być przejrzyste i logiczne, bo inaczej mozna przypuszczac, ze albo gdzies jest bład, albo zła wola. Ja na przyklad nie mam pojecia co to jest osttania kolumna. Na logike powinna to byc suma 10 000, wplaty po prowizji i wyniku inwestycyjnego. A nie jest.

  Alicja slusznie pisze, ze przemilcza sie ogromne kwoty prowizji jzu poniesione wykazujac jak to fantastycznie nisko jest teraz. Tak dla mnie po 9 latach jest nisko. Ale tylko dlatgeo, ze minelo juz 9 lat.
  A jako suplement polecam:
  http://www.knuife.gov.pl/publikacje/biulmc/biuletyn1099.shtml#07

  „Z prezentowanego zestawienia widać jak zmienił się przedział wielkości składek w pierwszym roku działalności. w początkowym okresie OFE ustaliły opłaty w przedziale od 6,5% do 18%, natomiast obecnie przedział ten zawiera się od 6,5% do 10%. Wartość środkowa obniżyła się z poziomu 10% do 8,8% co świadczy, że większość funduszy zmniejszyła opłaty pobierane w pierwszym roku. w początkowym okresie 75% funduszy zamierzało pobierać opłaty na poziomie nie większym niż 10,5%, natomiast 25% OFE chciało pobierać opłaty w przedziale od 6,5% do 8,9%. Obecnie 75% funduszy pobiera opłaty od składek nie większe niż 9%. w tym miejscu należy zwrócić uwagą na niewielki rozstęp między medianą, a trzecim kwartylem. Oznacza to, że aktualnie 25% OFE pobiera opłaty w przedziale od 8,8% do 9%. Powyższe rozważania świadczą o zdecydowanym obniżeniu wysokości opłat od składek. w tabeli 1 zawarte zostały obliczenia, na podstawie których można zauważyć, że średnio opłata od składek obniżyła się z 10,11% do 8,6%, zaś rozstęp między wartościami skrajnymi zmniejszył się z 11,5% do 3,5%.”

  Nawet tego nie pamietalem, ze jeden z funduszy stukal prowizje 18 proc. (kojarzylem 15)

  I jeszcze argumentacja IGTE od poczatku w pewnych sprawach byla niezla:
  http://www.knuife.gov.pl/publikacje/biulmc/biuletyn1200.shtml#02

  Podoba mi sie zwlaszcza argument IGTE, ze „tylko konkurencja silnych podmiotów, korzystających z ekonomii skali może się przyczynić do obniżenia opłat”. PO 10 latach wiemy, ze to bzdura. OFE nie zamierzaja konkurowac

  I jeszcze – dzis wiemy ze PTE fantastycznie zarbiaja na siebie. Ale co wtedy pisało IGTE „Tylko cztery działające towarzystwa osiągnęły liczbę członków pozwalających na rentowną działalność, pozostałe znajdują się w trudnej, a niekiedy dramatycznej sytuacji:”. Na szczescie odpowiedz UNFE byla logiczna

 21. Jacek

  Nie ma się o co kłócić. Cały II filar to i tak nie nasze pieniądze. Wystarczy parę ustaw w sejmie i niewiele z tego zobaczymy. Jak mam traktować te pieniądze jako swoje, skoro nie moge nimi dysponować ? Jeśli nie mogę wybrać funduszu spośród inwestujących w różne klasy aktywów, nie mogę wypłacić całej sumy po przejściu na emeryturę a dziedziczenie zostało mocno okrojone, to jak mogę powiedzieć, że to moje pieniądze ?
  Ja to traktuję jako obowiązkową daninę – podatek, którego trzeba unikać gdy tylko się da.

 22. gzalewski

  masz racje. Ale absurdalne jest to, ze na tym nie naszym doskonale pasie sie prywatny sektor. Nie pokazujac nic wiecej niz ZUS

 23. Alicja

  Przegladnelam wczoraj sprawozdanie – Rynek funduszy za 2007 r
  http://www.knf.gov.pl/
  ….
  Po stronie przychodowej najważniejszymi pozycjami w rachunku zysków
  i strat PTE sa przychody z tytułu opłaty od składki (w roku 2007 było
  to 57, 5% przychodów) oraz przychody z tytułu opłaty za zarządzanie (w roku
  2007 było to 31, 9% przychodów).

  A w liscie napisanym przez IGTE bylo uzasadnienie, ze oplata od skladek nie ma znaczenia
  Niestety – sprawdza sie stare porzekadlo….jak nie wiadomo o co chodzi – zawsze chodzi o pieniadze.
  Jestem oburzona

 24. Alicja

  @Jacek
  A to tez jest ciekawe – rozumiem, ze w 1999r ubruttowiono nam wynagrodzenia. Ale jezeli to nie nasze, to dlaczego tylko my bedziemy musieli za to zyc i tym dysponowac po osiagnieciu wieku emerytalnego.

  Jacek nie klocimy sie 🙂 Prosze wroc do rozmow pod watkami Kathaya. Dla wielu osob czytajacych te rozmowy sa wazne, wiele wnosza.

 25. Jacek

  Alicjo 🙂 na wątkach Kathaya był aktywny inny Jacek. Chyba muszę zmienić nicka, bo tych Jacków jest kilku. A na razie to jutro jadę nad morze na 2 tyg. Jak się nie utopię to wrócę 😉
  Pozdrawiam

 26. Alicja

  Gdzie bedziesz nad morzem? Ja po 15 bede w Poddabiu 🙂

 27. Jacek

  w Darłowie, to niedaleko 🙂 od 5-go do 19-go.

 28. Alicja

  Tam sa bardzo ladne okolice. Mieszkalam tam kiedys niedaleko. W Paddabiu jest piekny las i plaza. Nie ma rozwinietej bazy gastronomicznej, wiec niewiele osob decyduje sie tam pojechac. Jest cisza i spokoj, dlatego uwielbiam to miejsce. Sa piekne zachody slonca, morze mieni sie wtedy wszytkimi kolorami – niesamowity widok. Wschodow nigdy nie doczekalam 🙂

  Jacek – wypoczynku, slonca, braku dostepu do wszelkich mediow 🙂

 29. Jacek

  dziękuję, nawzajem :-). Poddąbie to świetne miejsce do wypoczynku.
  Moja znajoma organizuje niedaleko w Smołdzinie wakacje z jogą.

  A ja już namierzyłem kawiarenkę w Darłowie i będę stamtąd zaglądał tutaj.
  Jestem trochę uzależniony od netu.. dzisiaj nie pamiętając gdzie moze być grzałka do gotowania, wpadła mi myśl, zeby wpisać w google..

 30. Alicja

  Usmialam sie do serdecznie 🙂 🙂

  Do Smoldzina, po Parku Slowinskim – jezdzimy z synem na rowerach. Musze przyznac, ze tamtejsze sciezki rowerowe sa rewelacyjne. Likwidowane sa stare tory kolejowe, zamiast nich powstaja nowe trasy.

  Rozumiem cie. Ja jak juz nie mam pomyslu co ugotowac na obiad, korzystam ze stron wloskich.

  Zaczynam czasami watpic, dokad zmierzamy z tym internetem 🙂

  Mimo wszystko zycze ci zaklocen na laczach przez wiatraki 🙂

 31. Jacek

  Ciekawy tekst na ten temat:
  http://www.think.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=130&Itemid=76
  ..
  Ja Ci życzę, żebyś podczas takiej rowerowej wycieczki trafiła na skarb piratów na Rowokole, a wtedy jakaś IGTE nie będzie Cię denerwować. I wschodów słońca – są całkiem inne niż zachody; w odcieniach kolorów różowych, jasnych, ale trzeba wstać chyba o 5-tej rano. 🙂

 32. kathay

  odjazd totalny od tematu ale co tam- wakacje 🙂
  ja sie chetnie podlacze pod te wschody i zachody w weekend nieco dluzszy ale to gdzie uderzac z marszu? co tam robi za lokalna metropolie bo musze zlapac azymut?

 33. Jacek

  lokalna metropolia to Stary Kraków 🙂
  a najbliższe wioski to Słupsk i Koszalin.

 34. Alicja

  @Kathay
  W Slupsku bedziesz sie nudzil okropnie. Jezeli zalezy ci na nadmorskich metropoliach to tylko Gdansk – Gdynia – Sopot. Ale i tak goraco polecam Bialogore 🙂

 35. Pingback: Blogi bossa.pl » Ofematyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.