Media doniosły, że uległy zmianie plany budowy finansowanego przez Leszka Czarneckiego (Getin Holding; 746 miejsce na liście najbogatszych Forbesa) mieszkalnego wieżowca Sky Tower. Zamiast 51 pięter, ma mieć pięć więcej, dzięki czemu ma być to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce o wysokości 220 m. Będzie to więc trzeci budynek w naszym kraju przekraczający 200 metrów. Dwa pozostałe to Pałac Kultury i Nauki (230,67 m) i Warsaw Trade Tower, zbudowany przez DAEWOO, którego wysokość wraz z iglicą wynosi 208 m.Czego znakiem był budynek PKiN nie ma chyba potrzeby wspominać. Z kolei Warsaw Trade Tower miał być symbolem potęgi koreańskiego koncernu DAEWOO i jego rosnącego znaczenia w Polsce. Niestety budowa rozpoczęta w 1997 roku ukończona została w 1999 roku, dokładnie w czasie upadłości firmy. Przez długi czas pomieszczenia biurowe w wieżowcu stały puste.

Dzieje budynku DAEWOO przypomniały mi o ?wskaźniku erekcji? opisywanym przez Edwarda Chancelora w książce ?Historia spekulacji finansowych? ? ?jeśli wysokość nowego budynku bije wszystkie poprzednie rekordy, wtedy można ogłosić szczyt hossy?.

Jako przykłady autor podaje Chrysler Building oraz Empire State Building, których plany budowy powstały w samym szczycie gorączki spekulacyjnej w USA (1928-1929), zaś oddanie miało miejsce w znacznie gorszych czasach. Innym przykładem był malezyjski Petronas Tower, którego ukończenie poprzedziło kryzys azjatycki w 1997 roku.

Chcąc, nie chcąc informacja o zmianach wysokości Sky Tower przypomniała mi o tym wskaźniku. Zwłaszcza w kontekście sytuacji na rynku akcji oraz nieruchomości w Polsce.

PS. Wiecej przykładów, niż tylko te opisywane przez Chancellora:

Erection Index

W tej chwili najwyższy nowobudowany budynek na świecie to Shanghai World Financial Center (plan oddania w 2008). Czyli obawy, że następny kryzys może przyjść z Chin mogą zyskać nowych zwolenników  😉

[ArchiwumGZ. Oryginalna notka z komentarzami]

1 Komentarz

  1. Pingback: Blogi bossa.pl » Sky Tower zatrzymany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.