Media doniosły, że uległy zmianie plany budowy finansowanego przez Leszka Czarneckiego (Getin Holding; 746 miejsce na liście najbogatszych Forbesa) mieszkalnego wieżowca Sky Tower. Zamiast 51 pięter, ma mieć pięć więcej, dzięki czemu ma być to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce o wysokości 220 m. Będzie to więc trzeci budynek w naszym kraju przekraczający 200 metrów. Dwa pozostałe to Pałac Kultury i Nauki (230,67 m) i Warsaw Trade Tower, zbudowany przez DAEWOO, którego wysokość wraz z iglicą wynosi 208 m.Czego znakiem był budynek PKiN nie ma chyba potrzeby wspominać. Z kolei Warsaw Trade Tower miał być symbolem potęgi koreańskiego koncernu DAEWOO i jego rosnącego znaczenia w Polsce. Niestety budowa rozpoczęta w 1997 roku ukończona została w 1999 roku, dokładnie w czasie upadłości firmy. Przez długi czas pomieszczenia biurowe w wieżowcu stały puste.

Dzieje budynku DAEWOO przypomniały mi o ?wskaźniku erekcji? opisywanym przez Edwarda Chancelora w książce ?Historia spekulacji finansowych? ? ?jeśli wysokość nowego budynku bije wszystkie poprzednie rekordy, wtedy można ogłosić szczyt hossy?.

Jako przykłady autor podaje Chrysler Building oraz Empire State Building, których plany budowy powstały w samym szczycie gorączki spekulacyjnej w USA (1928-1929), zaś oddanie miało miejsce w znacznie gorszych czasach. Innym przykładem był malezyjski Petronas Tower, którego ukończenie poprzedziło kryzys azjatycki w 1997 roku.

Chcąc, nie chcąc informacja o zmianach wysokości Sky Tower przypomniała mi o tym wskaźniku. Zwłaszcza w kontekście sytuacji na rynku akcji oraz nieruchomości w Polsce.

PS. Wiecej przykładów, niż tylko te opisywane przez Chancellora:

Erection Index

W tej chwili najwyższy nowobudowany budynek na świecie to Shanghai World Financial Center (plan oddania w 2008). Czyli obawy, że następny kryzys może przyjść z Chin mogą zyskać nowych zwolenników  😉

[ArchiwumGZ. Oryginalna notka z komentarzami]

1 Komentarz

  1. Pingback: Blogi bossa.pl » Sky Tower zatrzymany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.