Media doniosły, że uległy zmianie plany budowy finansowanego przez Leszka Czarneckiego (Getin Holding; 746 miejsce na liście najbogatszych Forbesa) mieszkalnego wieżowca Sky Tower. Zamiast 51 pięter, ma mieć pięć więcej, dzięki czemu ma być to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce o wysokości 220 m. Będzie to więc trzeci budynek w naszym kraju przekraczający 200 metrów. Dwa pozostałe to Pałac Kultury i Nauki (230,67 m) i Warsaw Trade Tower, zbudowany przez DAEWOO, którego wysokość wraz z iglicą wynosi 208 m.Czego znakiem był budynek PKiN nie ma chyba potrzeby wspominać. Z kolei Warsaw Trade Tower miał być symbolem potęgi koreańskiego koncernu DAEWOO i jego rosnącego znaczenia w Polsce. Niestety budowa rozpoczęta w 1997 roku ukończona została w 1999 roku, dokładnie w czasie upadłości firmy. Przez długi czas pomieszczenia biurowe w wieżowcu stały puste.

Dzieje budynku DAEWOO przypomniały mi o ?wskaźniku erekcji? opisywanym przez Edwarda Chancelora w książce ?Historia spekulacji finansowych? ? ?jeśli wysokość nowego budynku bije wszystkie poprzednie rekordy, wtedy można ogłosić szczyt hossy?.

Jako przykłady autor podaje Chrysler Building oraz Empire State Building, których plany budowy powstały w samym szczycie gorączki spekulacyjnej w USA (1928-1929), zaś oddanie miało miejsce w znacznie gorszych czasach. Innym przykładem był malezyjski Petronas Tower, którego ukończenie poprzedziło kryzys azjatycki w 1997 roku.

Chcąc, nie chcąc informacja o zmianach wysokości Sky Tower przypomniała mi o tym wskaźniku. Zwłaszcza w kontekście sytuacji na rynku akcji oraz nieruchomości w Polsce.

PS. Wiecej przykładów, niż tylko te opisywane przez Chancellora:

Erection Index

W tej chwili najwyższy nowobudowany budynek na świecie to Shanghai World Financial Center (plan oddania w 2008). Czyli obawy, że następny kryzys może przyjść z Chin mogą zyskać nowych zwolenników  😉

[ArchiwumGZ. Oryginalna notka z komentarzami]

[Głosów:0    Średnia:0/5]

1 Komentarz

  1. Pingback: Blogi bossa.pl » Sky Tower zatrzymany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *