Na kilka sesji przed końcem kwietnia indeks S&P500 traci przeszło 5 procent, więc szanse na zakończenie miesiąca zwyżką, która przedłuży wzrostową serię na 6 miesiąc z rzędu jawią się jako małe. Spójrzmy zatem na historię indeksu z pytaniami: co pięć miesięcy zwyżek oznaczało dla przyszłości indeksu i gdzie może być S&P500 w perspektywie roku, gdy indeks miał za sobą serię 5 miesięcy zwyżek?

Na starcie odnotujmy, iż 5 miesięcy zwyżek w serii jest zjawiskiem nie tak rzadkim, jak może się wydawać. Licząc od 1951 roku indeks miał okazję zagrać 880 miesięcy albo przeszło 73 lata. W tym czasie wzrostowych serii trwających 5 miesięcy i więcej było 28 (29 z obecną). W istocie serii pięciomiesięcznych było ledwie 6 (obecna jest 7), ale serii wzrostowych trwających  6 i więcej miesięcy było 22. Ciekawostką jest, iż nigdy nie udało się ugrać serii zwyżek trwającej 12 miesięcy (wykres poniżej). Inaczej mówiąc, raz na trzy lata seria 5 miesięcy zwyżek indeksu S&P500 jest pewnym standardem.

 

S&P500: Serie 5 i więcej miesięcy zwyżek od 1951 roku

Naprawdę jednak trudno znaleźć wzór do powtórzenia. Serie wzrostowe o 5 i więcej miesięcy potrafią być zgrupowanie w krótkim odcinku czasu, gdy w innych przypadkach nie pojawiają się przez kilka lat. Rozkład jest dość losowy i raczej nie znajdziemy tu prostej odpowiedzi na pytanie, czy owe 5 miesięcy optymizmu w serii jest jakimś gwarantem kontynuacji hossy w kolejnych kilku miesiącach. Niemniej, załączony wykres pokazuje, iż 22 razy w historii 5 miesięcy zwyżek stało się bazą do kontynuacji wzrostów w kolejnym miesiącu lub miesiącach.

Jak zatem wyglądał rynek po kolejnych 12 miesiącach? Do analizy możemy wybrać tylko 27 okresów, bo od dwóch ostatnich serii zwyżek po 5 miesięcy nie minęło jeszcze 12 miesięcy. Niemniej, na 27 przypadków dostępnych do analizy w 26 przypadkach S&P500 były po roku wyżej i ledwie w 1 przypadku niżej (w czerwcu 2022 roku). Historyczna relacja lat wzrostowych od spadkowych –  od 1951 roku do 2023 roku – układa się gorzej, bo 54 razy indeks skończył rok wzrostami, a 19 razy spadkami.

 

 

S&P500:Zmiany procentowe w perspektywie 12 miesięcy po 5 miesiącach zwyżek od 1951 roku

Najciekawsze jest jednak coś innego. Średnia, roczna zmiana indeksu S&P500 po 12 miesiącach od wystąpienia serii 5 miesięcy zwyżek wynosi +10,35 procent (bez spadkowego przypadku +11,27 procent), gdy średnioroczna zmiana indeksu od 1951 roku wynosi 9,12 procent. Różnica wydaje się znacząca statystycznie, wszak inwestowanie w odcinki 12 miesięczne po 5 miesiącach zwyżek daje wyższą stopę zwrotu od średniej w roku – i czytelnie większą szansę zysku –  ale każdy musi ocenić sam, czy naprawdę jest aż tak znacząca, by przejmować się jakimiś seriami.

 

 

2 Komentarzy

 1. marcin

  Jest możliwy błąd przy 7dmym sygnale albo mamy rozbieżności danych S&P 500 (korzystałem z TV i Stooq – te same dane).
  Kwiecień 1972r to był 5 miesiąc z rzędu wzrostowy (7dmy u Was przypadek) i zamknął się przy 107,67, a maj 1972r otworzył się przy 107,67.
  Po roku S&P 500 spadł o -0,65%, bo kwiecień 1973r zamknął się przy 106,97.

 2. Adam Stańczak

  @ marcin

  Dzięki za sprawdzenie, to zawsze dobrze robi przy pracy na danych, jak mamy kogoś, kto skontroluje.

  Sprawdzę w wolnej chwili i poprawę tekst oraz wykresy, ale na szybko to dodawałoby jeden przypadek 6-miesieczny. 1 spadek po 12 miesiącach od 5 miesiącach powiększa liczbę rekordów o 1 i pogarsza średnią po 12 miesiącach z 5+ ze wszystkich przypadków do 9,96 procent, przy średniej bez spadków bez zmian. Czyli średnia po 12 miesiącach od 5 miesiąca wzrostowego różni się od średniej rocznej jeszcze mniej (9,96% vs. 9,12%) Główne tezy – że rynek zachowuje się zwykle lepiej po 5+ (rośnie po roku) od średniej rocznej i tylko nieznacznie lepiej od procentowej średniej rocznej – pozostają aktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.