Gwiazdy sportu reklamujące usługi finansowe. Celebryci zachęcający do inwestowania. Aktorzy sugerujące najlepsze rozwiązania oszczędnościowe. No cóż, tak działa przemysł reklamowy. Wciąż tego nie rozumiem, choć z psychologią społeczną nie ma co walczyć. W gruncie rzeczy nie chodzi o to, że jakiś sportowiec, aktorka, czy celebryta ma doskonałą wiedzę o inwestowaniu. Chodzi wyłącznie o to, że jest rozpoznawalny, ceniony, przyciąga uwagę. I nie jest to specjalna nowość. Czasem jednak gwiazdy angażują się same, żeby propagować jakąś ideę.


W 1918 roku Charlie Chaplin wyprodukował, napisał scenariusz oraz wyreżyserował film The Bond. Choć większości uczestnikom rynków finansowych przychodzi natychmiast do głowy znaczenie „obligacja”, to film bazuje na pierwotnym znaczeniu tego słowa, czyli więź. Mamy więc więzy przyjaźni, miłości, a na końcu „więzy wolności”, co po polsku brzmi wyjątkowo niezręcznie, zaś w tym wypadku chodziło właśnie o obligacje wolnościowe emitowane przez rząd Stanów Zjednoczonych.
Różnego rodzaju rządy finansowały swoje operacje wojskowe pożyczkami od wieków. Najczęściej pożyczek udzielali bogacze, w zamian za różnego rodzaju przyszłe korzyści (np. Jakub Fugger opisany świetnie w książce Największy bogacz wszech czasów). Po raz pierwszy w 1812 roku rząd Stanów Zjednoczonych wyemitował Obligacje Wojenne (War Bonds), żeby sfinansować wojnę przeciwko Wielkiej Brytanii. Nie były jednak skierowane szeroko do społeczeństwa. Masowa emisja obligacji zaczęła być popularna podczas I wojny światowej. Rządy różnych krajów próbowały w ten sposób finansować swoje działania wojenne – Austro-Węgry, Niemcy, Kanada, Wielka Brytania, i oczywiście Stany Zjednoczone.
Rząd amerykański zaangażował mnóstwo gwiazd tamtych czasów w promowanie tej idei. Popularność pierwszej emisji była tak ogromna, że uruchomiano kolejne transze, na które popyt był ogromny.

 

Na film Chaplina trafiłem przypadkiem. Jest dostępny w całości na Youtubie.

Nie ma w nim nic o oprocentowaniu, czasie wykupu, ba nie ma nawet informacji prawnej zajmującej połowę czasu filmu i cały ekran drobnym drukiem. Jest tylko prosty przekaz, który na plakatach był ogłaszany hasłem „obroń swój kraj własnymi pieniędzmi”. Prosty, przerysowany i zabawny, jak filmy w tamtych czasach. Gwiazda kina niemego, na własny koszt produkuje propagandowy film zachęcający obywateli. Co więcej, 9 kwietnia aktor wraz z innym aktorem kina niemego Douglasem Fairbanksem oraz aktorką Mary Pickford, wystąpili na wiecu na WallStreet przed budynkiem Departamentu Skarbu, dziś znanym jako Federal Hall. Wiec zgromadził około 20 tysięcy ludzi. Jak donosiły media, wielu uczestników po raz pierwszy usłyszało wówczas głos aktora. Pojawili się co prawda złośliwcy mówiący, że działania Chaplina były związane z autopromocją. Pięć dni później w kinach amerykańskich miała miejsce premiera filmu Pieskie życie. 

Polecam poczytać treść tych materiałów z New York Tribune (link do archiwum, z możliwością powiększenia)

 

[Fotki z domeny publicznej]

 

2 Komentarzy

  1. _dorota

    Absolutnie rozkoszny ten film Chaplina. Trzeba być geniuszem, żeby pojęcie z dziedziny finansów ubrać w niezwykle prosty przekaz (z pozoru całkowicie "łopatologiczny"), ale zrobić to w tak uroczy sposób, żeby bawił. Widać, że sam twórca ma dystans i frajdę. A zapada w pamięć. No geniusz.

    Takich influencerów prosimy teraz.

    1. GZalewski

      choć tak naprawdę, to bardziej było nawoływanie do wsparcia kraju, niż kupna papierów wartościowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.