Wykres dnia: Niekochana hossa

Wall Street zakończyła piątkowe sesje solidarnym wymarszem indeksów na historyczne maksima. DJIA pokonał poziom 35000 pkt., Nasdaq Composite znalazł się tylko 1 procent od 15000 pkt., a S&P500 połamał 4400 pkt. i potrzebuje 2 procent, by testować 4500 pkt.

Spojrzenie na wykres roczny indeksów pozwala odnotować połamanie oporów, jak również wybicia z konsolidacji górą. Solidarne potwierdzenie nowych szczytów przez indeksy jest jednym z klasycznych sygnałów siły rynku. Jeśli dobrze pamiętam, to chyba już w książce Murphy’ego pojawia się teza o sile rynku oglądanej właśnie przez wspólne zachowania indeksów. Niezależnie od tego, na ile dziś wiarygodna jest metoda Murphy’ego, pozostaje podręcznikiem analizy technicznej i wskazania tam zawarte muszą być traktowane jako ostrzeżenie, iż inni mogą myśleć „w zgodzie z” i patrzeć na rynek przez pryzmat porad zawartych w książce o statusie biblii analizy technicznej. Zresztą, i bez biblii wiadomo, iż wybicie indeksów na nowe ATH jest sygnałem aktualności hossy.

za; stooq

Jeśli jednak patrzymy na sentyment rynku z naszego serwisu bossaFX, to już od dłuższego czasu widzimy upór i walkę z hossą. CFD na S&P500 i Nasdaqa 100 są najbardziej „króconymi” instrumentami na platformie. Inwestorzy i spekulanci zdają się nie dawać wiary tej hossie. Idą na zderzenie z walcem, który powoli, ale dość konsekwentnie wspina się na wyższe poziomy i – jak pokazuje sesja piątkowa – odlicza kolejne kamienie milowe. Trzeba mieć dużo wiary we własne zdolności prognostyczne, by grać przeciwko fali optymizmu. Podziwiam determinację, ale też pytam: czy to jest najlepszy sposób obecności na rynku nawet dla najbardziej zagorzałych miłośników gry w kontrze do trendu?

za: Sentyment rynku | Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska (bossafx.pl)

3 Komentarzy

 1. Jacek

  Dla poszukiwaczy krótkiej pozycji, polecam ten krótki artykuł o wymownym tytule: Is Buying Stocks at an All-Time High a Good Idea?

  Spoiler: No, it’s not a good idea, which should surprise no one. The fact that it is a GREAT idea, well, that should surprise everyone.

  🙂

  https://mebfaber.com/2019/11/04/is-buying-stocks-at-an-all-time-high-a-good-idea/

 2. Artur

  Proszę bardzo, wykres grających na krótko i długo niemalże jeden do jednego pokazuje statystki zarabiających na cfd i tracących haha

 3. mirek

  Co do Murphy'ego, to raczej należy popatrzeć na DJT oraz DJU, a tam już takiego optymizmu nie ma,a właściwie to widać tam niezłą zadyszkę, graniczącą z początkiem zmiany trendu na bessę. Zresztą wiele innych zagranicznych indeksów już są "po drugiej stronie lustra", a obecną hossę pcha sektor technologiczny. I stąd (chyba) taki odsetek grających pod prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.