Wybierz sobie swoją prognozę

Powiedzieć, iż od miesiąca najważniejsze rynki akcji utknęły w zawieszeniu, to nie powiedzieć nic. W najprostszym podejściu trzeba tylko czekać na przesilenie i reagować na wydarzenia, ale niemal wszyscy mają w głowie potrzebę prognozowania i rysowania scenariuszy na przyszłość, które – w przypadku rynków akcji – mogą być właściwie tylko trzy: w górę, w dół albo w bok. Jakby to śmiesznie nie brzmiało, musisz wybrać swój.


Zaczynając od scenariusza wzrostowego, który zakłada łatwą kontynuację hossy. Uwzględniając skalę odreagowania kontynuacje zwyżek jawią się jako trudne i możliwe tylko w idealnym ułożeniu zmiennych. Warunkami są powrót normalnej aktywności biznesowej, raczej lokalne niż globalne zamknięcia w poszczególnych rejonach i wreszcie szybkie znalezienie szczepionki lub terapii na przyczyny tego zamieszania. Patrząc na obecne doświadczenia amerykańskie scenariusz jawi się jako wątpliwy, ale rynki rosły mimo wątpliwości, więc mówimy tylko o kontynuacji trendu. Naprawdę ten scenariusz wydaje się wielu nie tyle wątpliwy, co niemożliwy. Lokalne ogniska zarażeń pojawią się dosłownie wszędzie z mniejszą lub większą intensywnością.

Europa zdaje się radzić sobie nieco lepiej, ale równie dobrze mogą to być wygaszenia fal pierwszych pandemii i dołki przed falą drugą, która jest właściwie zgodnie prognozowana na końcówkę roku. Izrael, który dosłownie zamknął się na świat, ma mocne odbicie i znów gasi gospodarkę. W przypadku USA trudno ocenić, czy fala jest ciągle pierwsza, czy może jednak już druga. Świat mniej rozwinięty jest zagadką lub staje się epicentrum jak np. część Ameryki Południowej. I wreszcie temat szczepionki, której wynalezienie do jesieni graniczy z cudem. W takim układzie rynki akcji mogą być atrakcyjne tylko z racji braku alternatywy w świecie taniego pieniądza. W efekcie kontynuacja zwyżek do końca roku, przez którą należy rozumieć wzrost indeksów o więcej niż 10 procent, jawi się jako trudna. Ale czy nie możliwa?

W drugim scenariuszu społeczeństwa i rządy w jakiś cudowny sposób uczą się żyć w świecie pandemii. Szczepionki czy terapii ciągle nie ma, ale szybka identyfikacja ognisk i lokalne zamknięcia powodują tylko krótkookresowe zaburzenia. Aktywność gospodarcza wraca, ale bez obietnicy dynamiki, którą wyceniły już rynki akcji trzema miesiącami zwyżek. Prace nad szczepionką są obiecujące, ale nie przełomowe, jednak pojawia się szansa, iż wszystko wróci do normy może nie w końcówce roku, ale w perspektywie 12 miesięcy. W takim układzie giełdy mogą kolejne sześć miesięcy oscylować wokół poziomów dziś obserwowanych. Indeksy szukać zwyżek, jak i korekt optymizmu, ale trendu z tego nie będzie. Rotacje pomiędzy sektorami wzbudzą nieco emocji, ale zsumują się w dryfy, które będą raczej senne niż dynamiczne. Kupienie tego scenariusza jawi się jako bezpieczne, bo naprawdę nie wymaga działania.

W trzecim scenariuszu pandemia zwyczajnie nie odpuszcza i eskaluje, jak dziś w USA. Szanse na szczepionkę gasną lub odsuwają się na kolejne lata. Mimo starań rządów i banków centralnych aktywność gospodarcza pozostaje zgaszona lub nabiera swojej własnej recesyjnej dynamiki. To zresztą ciekawie, jak trudno znaleźć dziś prognozę, która mówi, iż kryzys zdrowotny przerodzi się w nowy kryzys gospodarczy. Jakby wszyscy wierzyli, iż masowe zalanie gospodarek pieniądzem właściwie zlikwidowało prawdopodobieństwo drugiej fali recesji. W takim układzie kontynuacja zwyżek na rynkach akcji byłaby możliwa już chyba tylko w całkowitym oderwaniu się giełd od gospodarek, a to w przeszłości zdarzało się tylko w krótkich odcinkach czasowych. Recesje zawsze były mocnym paliwem dla bess, więc w kolejnych sześciu miesiącach raczej pojawiłyby się mechanizmy wyceniania recesji niż kupowania normalności lub czekania na powrót do normalności. Znalezienie strategii na ten scenariusz jawi się jako najtrudniejsze.

(za stooq.pl)

 

1 Komentarz

  1. Zielony ludek

    Wybieram prognozę dalszych dynamicznych wzrostów NC, OZE, FV, gamingu i antywirusa, a zwłaszcza spółek "nowego Karkosika". Może jakieś artykuły na ten temat?

    BTW, jak wygląda wasze pokrycie analityczne OZE? Chyba nie widzę żadnych rekomendacji z tej branży. Nazwa BOŚ chyba zobowiązuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.