Korekta czy początek bessy

„66. Niemal pionowe, duże ruchy cenowe trwające dwa do czterech dni (wychodzące z dołka lub szczytu) są na ogół kontynuowane przez kilka tygodni”. Analiza techniczna rynków terminowych, Jack Schwager

Wiele lat temu, jeszcze gdy działało forum futures.pl jednym z najdłuższych wątków było omówienie kolejnych zasad opracowanych przez Jacka Schwagera w książce Analiza techniczna rynków terminowych. Ów zbiór pod hasłem „Osiemdziesiąt dwie reguły i wskazówki transakcyjne” to zestaw krótkich haseł dotyczących różnych aspektów funkcjonowania na rynku. Dotyczą one otwierania i zamykania pozycji, zarządzania ryzykiem, utrzymywania pozycji, kształtowania się formacji na wykresach, podejścia do analiz czy aspekty psychologiczne podejmowania decyzji.

Uczestnicy tamtej wymiany starali się rozebrać na czynniki pierwsze każdą z osiemdziesięciu dwóch reguł, dodając do nich swoje doświadczenia i przemyślenia. Często nie zgadzając się z autorem lub wręcz przeciwnie wspierając i dopełniając to co chciał hasłowo przekazać.

Jack Schwager jest jednym z moich ulubionych autorów, a jego „Analizę techniczną” ze względu na spory sceptycyzm autora uważam za najlepszy podręcznik do tego rodzaju analizy, choć – co często podkreślam – nie mam pewności, czy początkujący docenią jego wartość. Cechą wielu początkujących jest bowiem poszukiwanie ROZWIĄZANIA. Tego jednego, najpewniejszego. I tu sceptycyzm Schwagera stanie mocno na przeszkodzie.

Po wydarzeniach z ostatnich tygodni na rynkach światowych sięgnąłem sobie znów do podręcznika Schwagera i znalazłem zacytowaną na początku regułę 66.

Zacznijmy najpierw od sceptycyzmu. Przede wszystkim ów zbiór to nie jest zbiór dogmatów, które należ traktować bezkrytycznie. Jak mawiał George Soros (i wielu innych), analiza techniczna ma wartość wyłącznie jeśli traktujemy je jako narzędzie podające PRAWDOPODOBNE ścieżki rozwoju sytuacji.

W tej chwili dyskusja nad rynkiem akcji, ale również BTC dotyczy kwestii – czy mamy korektę hossy czy też początek bessy. Według reguły Schwagera powinniśmy oczekiwać raczej powolnego osuwania. Dynamiczne zjazdy jakie miały miejsce na przełomie stycznia i lutego wyhamowały i choć spadki zakończyły się potencjalnie atrakcyjnymi kształtami na wykresie (świece z długimi dolnymi cieniami) to trudno jednoznacznie ocenić, czy to na pewno koniec korekty.

SP500 - korekta czy bessa

Oczywiście aktywni traderzy – bez względu na rozważania teoretyczne będą w stanie podejmować w najbliższym czasie mnóstwo decyzji. Kluczem jest tu zarządzanie ryzykiem i stopy. Ta sama osoba może więc spokojnie oczekiwać na wybicie dołem lub górą i jeśli dojdzie do któregokolwiek podążać za rozwojem sytuacji. Choć oczywiście może odpowiedniemu wybici nadać inną wagę i szykować się raczej na scenariusz wybicia dołem (lub górą, w zależności od nastawienia czy innych wskazówek, z których korzysta).

1 Komentarz

  1. pak

    Ja tam trzymam papierki – nie będę sprzedawał tanich akcji – które oczywiście za chwile może będą jeszcze tańsze – no to wtedy raczej trzeba będzie dokupywać – oczywiście pod warunkiem że nie będzie potwierdzonej informacji, przez przynajmniej dwóch informatorów, że meteor leci w kierunku ziemi i uderzy w naszą giełdę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.